Connect with us

Радовиш

Општина Радовиш објави JАВЕН КОНКУРС за распределба на средства од Буџетот на здруженија на граѓани од областа на културата за 2021 година

Media Press

Published

на

Општина Радовиш денеска 17 март  објави JАВЕН КОНКУРС за распределба на средства од Буџетот на општината, на здруженија на граѓани од областа на културата за 2021 год. Конкурсот е објавен согласно донесената годишна Програма за активности од областа на културата во општина Радовиш и донесениот Буџет за 2020 година.

Потребни документи за поднесување се :

– Програма за работа со финансиски план за 2021 год. (усвоен од Управен одбор);

Се напоменува дека заради сеуште актуелната ситуација со пандемијата од Covid 19 и намалените предвидени програмски активности, приоритет ќе биде даден на проекти за набавка на опрема и инвентар, одржување на простории и подобрување на услови за работа, издаваштво и публикации и сл.

– Финансиски извештај за потрошените средства добиени од ЕЛС општина Радовиш во текот на 2020 година (усвоен од Управен одбор);

– Тековна состојба од Цент.регистар на Р.С.М. (не постара од 6 месеци);

– Kопија од завршна сметка (доколку имат приход поголем од 2,500€) или Одлука од Цент.регистар на Р.С.М. (доколку год. приход е помал од 2,500€);

 – потврда за отворена и активна жиро сметка.

Период за доставување на документите е 7 (седум) дена од денот на објавувањето на јавниот конкурс, заклучно со 23 март годинава.

Пријавите се поднесуваат на адреса : ЕЛС општина Радовиш Бул. „Александар Македонски“ бр. 7, 2420 Радовиш или директно во архивата на ЕЛС општина Радовиш. Со назнака : За јавен конкурс бр.

Пријавите со нецелосна документација како и оние што нема да бидат доставени во наведениот рок, нема да бидат разгледувани, стои во објавата на конкурсот.

Радовиш

Извршена санација на спортскиот терен во ООУ „Кирил и Методиј“, Ораовица

Media Press

Published

на

Општина Радовиш изврши санација на спортскиот терен во ООУ „Кирил и Методиј“ во Ораовица, радовишко.

Во склоп на оваа училиште се реализира проект за санирање на спортското игралиште и обележување на теренот со еко боја, информираат од општината. Исто така ќе се изврши санација на летниковец и поставување на нови клупи и канти. На спортскиот терен ќе бидат поставени нови голови и кошеви за одвивање на спортските активности на учениците.

Прочитај повеќе

Радовиш

Асфалтиран пристапниот пат до градските гробишта во Радовиш

Media Press

Published

на

Асфалтиран  пристапниот пат кон новиот проширен дел на градските гробишта во Радовиш и обезбеден е паркинг надвор од кругот на гробиштата. Градоначалникот на Општина Радовиш Ацо Ристов вели дека не станува збор за грандиозен проект но се решава голем проблем на граѓаните.

„Со асфалтирањето на пристапниот пат граѓаните достоинствено ќе можат да ги испраќаат своите најблиски до нивното вечно почивалиште“, вели Ристов.

Овој проект е еден од неколкуте помали проекти кои се реализираат во последните десеттина денови. Градоначалникот Ристов уште еднаш потенцира дека ќе се  продолжи со истото темпо за подобра иднина на Радовиш.

Прочитај повеќе

Радовиш

Приведен дилер од радовишко, пронајдена марихуана

Media Press

Published

на

На 27.11.2021 во 11.15 часот во с.Подареш, радовишко, полициски службеници од ОВР Радовиш го лишиле од слобода С.П.(34) од с.Подареш. При претрес во куќата каде живее, дворно место, помошни простории и две возила извршен со судска наредба, биле пронајдена и одземена марихуана (околу 255 грама), дигитална вага, а имало и импровизиран простор за обработка на марихуаната.

За настанот бил известен Јавен обвинител и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прочитај повеќе