Connect with us

Струмица

Хидрантска мрежа – проблем за пожарникарите

Avatar

Published

on

Лошата хидрантска мрежа е еден од најголемите проблеми со кои се соочуваат пожарникарите од струмичкиот регион при нивната работа.  Овој проблем посебно е изразен во селата  од регионот каде бројот на надворешни хидранти е многу мал. Во дел од населените места тие не се функционални, а во голем дел и воопшто не постојат. Од територијалната противпожарна единица велат,  поради ова во случај на интервенција тие се принудени  да губат драгоцено време и за полнење на возилата да патуваат по петнаесетина и повеќе  километри назад.

,, Ги има подземни и надземни хидранти. Дел од подземните хидранти се затрупани. Причинува голем проблем, бидејќи доколку излеземе во некое населено место на пример што е оддалечено 10 до 15 километри од градот треба ПП возилото повторно да се врати назад во ПП единицата да го дополни возилото. Доколку има во тоа населено место хидрант и е во исправна состојба тоа време нема да го изгубиме и последиците и штетите ќе бидат многу помали.,, вели АЛЕКСАНДАР ГУДЕВ – КОМАНДИР НА ТППЕ СТРУМИЦА

Потврда за лошата хидрантска мрежа дадоа и од дирекцијата за заштита и спасување. Од таму потенцираа дека обврската за обезбедување на  на  надворешни хидранти е на општините, односно комуналните претпријатија. По извршените инспекциски надзори веќе било дадено  укажување за исполнување на оваа обврска.

,,Самите општини, односно јавните комунални претпријатија се должни да изготват шема на надворешни хидранти, истата да ја достават до дирекцијата и до територијалната против пожарна единица. При инспекциските надзори на самите општини им е укажано на таа нивна обврска и истите се работат бидејќи за нив треба основен проект и идеен проект бидејќи мора да се направи според закон. Вели МИТКО ДИМЧЕВ – ИНСПЕКТОР ВО ДИРЕКЦИЈА ЗА ЗАШТИА И СПАСУВАЊЕ

Од дирекцијата потенцираат дека согласно законот за заштита и спасување предвидени се и казни за сите одговорни  кои нема да ги испочитуваат своите обврски. Од таму се надеваат дека до ова нема да дојде, а надлежните ќе ги завршат нивните обврски. Пред неколку години со казни се соочиле неколку општини од регионот кои не спровеле мерки не само за пожари туку и за поплави, евакуација и санации на терен.

Струмица

Ќе се пришируват капацитети на струмичката болница, новиот крак се пренаменува во ковид центар

Виолета | Media Press

Published

on

Министерството за здравство планира да ги проширува капацитети на болниците за сместување на пациенти позитивни на Ковид -19. Денеска во посета на струмичката болница беше Министерот за здравство Венко Филипче, кој рече дека ќе се пришируват капацитети на струмичката болница, новиот крак се пренаменува во ковид центар

„Новиот крак од струмичката болница го пренаменуваме како ковид центар. Опремен е и снабден со болнички кревети, со централен довод на кислород. Има капацитет од 100тина кревети и за неколку денови ќе ставен во функција. Денеска ги посетив болниците во Штип и Струмица каде заедно со директорите и вработените разговаравме за предизвиците кои произлегуваат од зголемениот наплив на пациенти заболени од ковид-19“, изјави министерот за здравство Венко Филипче по денешната посета на струмичката Општа болница.

„Ги зголемуваме термините, но и бројот на тестови за ковид-19. Дадовме насока на сите лаборатории за време на празникот и викендот да има дополнителни термини и да нема намалување на бројот на тестирања. Од денеска, за двојно ги зголемуваме и болничките капацитети. Со ова, значајно се зајакнува бројот на кревети за два до три пати. Но, целта не е да се исполнат болничките капацитети, туку со мерките кои стапија на сила и законските измени кои треба да поминат наредната недела со задолжително носење на маска и ограничување на собирите ќе ја намали епидемијата во земјава“, вели Филипче.

Continue Reading

Струмица

Доживотен затвор за двојниот убиец Велев од с. Добрејци

Александар | Media Press

Published

on

Струмичкиот основен суд денеска ја соопшти пресудата за двојниот убиец од село Добрејци. Марјанчо Велев (55) е осуден на доживотна затворска казна за двете обиства на суров начин.

Судијката Марина Абрашева во пресудата образложила дека е применет член 44 од Казнениот закон за утврдување единствена казна затвор од доживотен затвор.

Судењето на обвинететиот Велев започна на 7-ми Октомври, пред судот се изјасни дека не се чувствува виновен и не го сторил делото за кое е поведена судска постапка.

Осудениот има право на жалба до Апелацискиот суд во Штип во рок од 15 дена од изрекувањето на пресудата.

Continue Reading

Струмица

Кривична пријава за лице од Струмица поради непостапување според здравствените прописи за време на епидемија

Александар | Media Press

Published

on

СВР Струмица поднесе кривична пријава против правно лице од Струмица и И.В.(45) од Струмица, управител на наведеното правно лице, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

На 26/27.09.2020 пријавените постапиле спротивно на протоколот за отварање и работа на кафетерии и угостителски објекти за исхрана, така што на повеќе стоечки маси, околу кои биле присутни повеќе лица, без да има доволно столици за сите, било извршено послужување, а на сите маси немало дезинфекциски средства и не се носеле заштитни маски на лицето.

Continue Reading