Connect with us

Регион

Во засилени акциски контроли во Југоистокот, констатирани 35 прекршувања на брзината

Media Press

Published

на

Секторот за внатрешни работи Струмица продолжува со засилени акциски контроли.

Во текот на вчерашниот ден (11.07.2021), во периодот од 10.00 до 15.00 часот, преземени се засилени мерки над возачи кои управуваат моторни возила со брзина поголема од дозволената. Притоа биле констатирани 35 прекршувања на брзината, од кои 15 поради управување со возило со брзина помеѓу 30 и 50 километри на час над дозволената.


Истиот ден во времето од 20.00 до 24.00 часот биле преземени засилени мерки и над возачи на мотоцикли, при што биле констатирани 13 прекршоци.
Сите констатирани прекршоци биле соодветно санкционирани информираат од СВР Струмица.

Регион

Објавени се броевите на кои граѓаните од Југоистокот можат да закажат вакцинација во домашни услови

Media Press

Published

на

Од денеска започнува закажување вакцинација во домашни услови. Граѓаните кои од здравствени причини не се во можност да дојдат на вакцинален пункт да се вакцинираат ќе можат тоа да го сторат во домашни услови.

Закажувањето е преку јавување во здравствените домови или член од семејството, роднина, пријател, познаник може да им закаже домашна посета за вакцинирање со директно пријавување на пунктовите за вакцинација.

Министерството за здравство ги објави броевите на здравствените домови на кои може да се закаже вакцинацијата со домашна посета. Граѓаните од  Југоистокот за домашно вакцинирање можат да закажат на следните броеви:

Здравствен дом Радовиш – 070 357 770,078 319 452 закажување од 13 до 14:30 часот;

Здравствен Дом Валандово – 078 453 381 закажување од 11 до 13 часот;

Здравствен дом Струмица – 034 321-380 закажување од 09 до 13 часот;

Здравствен дом Гевгелија – 075 276 974 закажување од 10 до 12 часот;

Прочитај повеќе

Регион

Пријавени деца за вакцинација и од Југоистокот, најмногу од Струмица

Media Press

Published

на

Од понеделник почнува вакцинирањето на деца и млади од 12 до 18 години. Според податоците од националниот систем „Мој Термин“ до вчера напладне вкупно се пријавиле 1623 деца и млади. Вакцинирањето ќе биде во постојните вакцинални пунктови во градот кој го навеле при пријавувањето.

Најголем број пријавени деца и млади од општините во Југоистокот има во Струмица 43, Гевгелија 40,  а во останатите градови бројките се под 10 пријавени, информираат од Министерството.

Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, при направени 2.866 тестирања, регистрирани се 26 нови случаи со Ковид-19.

Прочитај повеќе

Регион

СВР Струмица продолжува со засилени акциски контроли над возачи

Media Press

Published

на

Во текот на вчерашниот ден во спроведена акциска контрола над возачите на мотоцикли, биле констатирани 18 прекршоци, од кои 4 за некористење на заштитен шлем-кацига за време на управување на мотоцикл, 4 за управување без возачка потврда/дозвола, по 2 прекршоци за нерегистриран мотоцикл, изминат рок на важност на регистрација и изминат рок на важност на осигурителна полиса и 4 останати прекршоци. Еден мотоцикл бил одземен.

Сите констатирани прекршоци биле соодветно санкционирани. Денеска пак СВР Струмица презеде засилени мерки над возачи кои управуваат моторни возила со брзина поголема од дозволената. Притоа биле констатирани 29 прекршоци, од кои 10 поради управување со возило со брзина помеѓу 30 и 50 километри на час над дозволената и истите се соодветно санкционирани.

Прочитај повеќе