Connect with us

Радовиш

Корисниците од третата, четвртата и петата урбана заедница и населба Раклиш денеска ќе имат прекин во водоснабдувањето

Media Press

Published

на

Поради санирање на дефект корисниците од третата, четвртата и петата урбана заедница и населба Раклиш денеска ќе имат прекин во водоснабдувањето, информирар ЈП Плаваја, Радовиш.

„Почитувани,Поради санација на дефектот кој што се појави вчера на главна дистрибутивна цевка на улицата „8-ми Септември“ пред спојот со улицата „Мирче Ацев“, денес Понеделник 29 Март 2021 година ќе има прекин на водоснабдувањето на наведеното подрачје до санација на дефектот.Благодариме за разбирањето!“ стои во известувањето од ЈП Плаваја.

Радовиш

Асфалтиран пристапниот пат до градските гробишта во Радовиш

Media Press

Published

на

Асфалтиран  пристапниот пат кон новиот проширен дел на градските гробишта во Радовиш и обезбеден е паркинг надвор од кругот на гробиштата. Градоначалникот на Општина Радовиш Ацо Ристов вели дека не станува збор за грандиозен проект но се решава голем проблем на граѓаните.

„Со асфалтирањето на пристапниот пат граѓаните достоинствено ќе можат да ги испраќаат своите најблиски до нивното вечно почивалиште“, вели Ристов.

Овој проект е еден од неколкуте помали проекти кои се реализираат во последните десеттина денови. Градоначалникот Ристов уште еднаш потенцира дека ќе се  продолжи со истото темпо за подобра иднина на Радовиш.

Прочитај повеќе

Радовиш

Приведен дилер од радовишко, пронајдена марихуана

Media Press

Published

на

На 27.11.2021 во 11.15 часот во с.Подареш, радовишко, полициски службеници од ОВР Радовиш го лишиле од слобода С.П.(34) од с.Подареш. При претрес во куќата каде живее, дворно место, помошни простории и две возила извршен со судска наредба, биле пронајдена и одземена марихуана (околу 255 грама), дигитална вага, а имало и импровизиран простор за обработка на марихуаната.

За настанот бил известен Јавен обвинител и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прочитај повеќе

Радовиш

Општина Радовиш ќе спроведе акција за искоренување на бесправното градење на објекти

Media Press

Published

на

ЕЛС Општина Радовиш со цел да ја подигне јавната свест кај физичките и правните лица и генералната слика на општината во делот на градењето, во претстојниот период ќе спроведе акција преку превземање активности околу евиденција и идентификација на сите објекти кои во моментот бесправно се градат, соопштуваат од општината.

„За таа цел, најнапред се задолжуват сите инвеститори кои градат врз основа на одобрение за градење, на објектите кои ги градат да постават информативни табли – согласно законот за градење.Акцијата ќе започне од 01.12.2021 година. Доколку се затекнат објекти кои бесправно се градат или немаат информативна табла, ќе следуваат соодветни прекршочни пријави на инвеститорите. Исто така, ги охрабруваме сите граѓани на општина Радовиш кои имаат сознанија за бесправно градење, да пријават на официјалната е-mail адреса prijavi@radovis.gov.mk стои во соопштението од Општина Радовиш.

Инаку граѓаните на Радовиш се сведоци дека во последно време дивоградби никнуваат како печурки, посебно во периферијата на градот кон планината Плачковица, како и на излезот од градот кон Штип, во непосредна близина на градската депонија, каде и законски не е дозволено изградба на објекити за домување.

Прочитај повеќе