Connect with us

Македонија

Премиерот Заев и министерот Филипче на отворањето на новиот производствен капацитет на медицинскиот канабис НЈСК Холдинг

Виолета | Media Press

Published

on

Ппремиерот Зоран Заев, заедно со министерот за здравство Венко Филипче,  се обратија на отворањето на новиот производствен капацитет на НЈСК Холдинг во индустриската зона Ќојлија.

Премиерот Заев во своето обраќање на отварањето истакна дека станува збор за гринфилд инвестиција од фармацевтската индустрија изградена по највисоки стандарди, со софистицирано производство и висока додадена вредност за економијата.

„НЈСК Холдинг, гради успешна деловна приказна во нашата татковина и извезува производи на сите континенти. Успехот на секоја една компанија е и национален успех. Во оваа прилика дозволете ми да упатам порака до сите претпријатија во земјата, до сите претприемачи кои имаат потенцијал за интернационално пробивање,  да ги насочат инвестициите во нови трендови и иновации,  да го искористат моментот и да се фокусираат кон производство на производи и услуги со повисока додадена вредност, подготвени за извоз. Светската економија се преструктуира, а  доколку сакаме да одиме напред ние мораме да фатиме чекор со глобалните економски трендови. Сакам да истакнам дека Владата е во комуникација со претставниците на компаниите од оваа дејност со цел оваа индустриска гранка да се развива согласно светските текови и европските регулативи. Во европските и светските пазари имаме стотици исклучително важни лекови кои се решение за здравјето на многу граѓани. Тоа отвора огромни потенцијали и пазари, верувам дека во таа насока Парламентот е подготвен за предложените законски измени за кои што имавме одредено блокирање во изминатиот период, а коишто со донесување на измени и дополнувања на Законот за опојни дроги ќе се овозможи извоз на цвет од канабис за медицински цели кои ќе поттикнат нови инвестиции, развој и нови работни места. Ако тоа го направиме до крајот на оваа година, следната година очекуваме преку 250 милиони евра производство на канабис за медицински цели. Тоа ќе стимулира отворање на нови високо платени работни места“, изјави Заев и додаде дека одредени индустрии, може и тоа како да ја поттикнат домашната економија и да придонесат да се вратиме кон патеките на напредок и економски раст.

Заев упати пораки до инвеститорите дека секоја криза е можност за нов почеток и рече дека државата ги поттикнува тие процеси, затоа што само на тој начин, економските придобивки се неизбежни, за граѓаните, за претпријатијата и за економијата во целина.

Министерот Филипче се заблагодари на инвеститорите што, во ковид-кризата, изнајдоа сили да инвестираат во една значајна област, одгледувањето на медицинскиот канабис. Оваа област има иднина насекаде во светот и се повеќе клинички студии и докази дека медицинскиот канабис помага во многу состојби и дијагнози во сферата на медицината, пред сè во сферата на невронауката.

„Во изминатите две и пол години имавме одлична соработка, благодарение на оваа компанија на господинот Кескоски и нивните соработници успеавме и да ја официјализираме комуникацијата и соработката со т.н одделение за канабис при Германското министерство за здравство. Ова е поле кое има голема иднина, а во наши услови отвора можности и за многу работни места. Нашиот закон за опојни дроги е веќе во собраниска процедура. Ќе претрпи измени коишто дополнително ќе ги стимулираат инвеститорите, но и младите луѓе да ја гледаат иднината во нашата земја, затоа што ова значи работа за многу високо квалификуван кадар во сферата на фармацевтските науки“, потенцираше Филипче.

Македонија

РСБСП: Потребни се засилени контроли за поголема безбедност во сообраќајот

Александар | Media Press

Published

on

Засилените сообраќајни контроли од страна на сообраќајната полиција  во изминатите неколку  месеци  покажуваат дека дисциплината и одговорноста кај учесниците во сообраќајот се уште не се на потребното ниво. Управување на моторно возило под дејство на алкохол, управување на моторно возило без соодветна возачка дозвола, непочитување на правилата за ограничување на брзината, не правилно престигнување, управување на нерегистрирани и технички неисправни возила и голем број на други прекршоци  во сообраќајот со кои директно се загрозува животот и здравјето на сите учесници во сообраќајот се дел од прекршоците кои полициските службеници ги регистрираат секојдневно.

Во делот на превенцијата, РСБСП потенцира дека  културата и навиките во сообраќајот се учат од најмали нозе и токму затоа Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата посебно внимание во својата работа посветува на најмалите. 

Што се однесува до возрасните, важно е да се каже дека процесот на промена на навиките и културата  во сообраќајот е бавен и тежок процес и за таа цел  РСБСП реализира континуирани и силни кампањи,  а ефектите од кампањите  може да се почувствуваат единствено на подолг рок.

„РСБСП го поддржува процесот на засилени сообраќајни контроли  и истиот треба да биде континуиран и силен. Најважно е граѓаните  да знаат дека репресивните мерки се спроведуваат со цел заштита на нивниот живот и нивното здравје и истите имаат за цел да ги одвратат сторителите на сообраќајните прекршоци  од повторување на сообраќајниот прекршок.“ – стои во соопштението на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата.

Continue Reading

Македонија

МВР: 879 прекршители на мерката за носење лична заштита на лице

Александар | Media Press

Published

on

Министерството за внатрешни работи известува дека за последните 24 часа на целата територија на државата се регистрирани 879 прекршувања на мерката за носење лична заштита на лице.

Од Министерството упатуваат апел до сите граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со Ковид 19.

Continue Reading

Македонија

Бројот на нови случаи со Ковид -19 во државата, секојдневно расте, расте бројот и во Југоистокот

Виолета | Media Press

Published

on

Нови рекордни 870 случаи на ковид-19 беа регистрирани вчера, додека Собранието доцна синоќа го донесе Законот за заштита на населението од заразни болести, со кој стапуваат во сила мерките на Владата за носење маска на отворено и за групирање на отворен простор, како и за задолжителна самоизолација во период на тестирање.

Според информациите од Министерството за здравство, вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 28.697, од кои оздравени се 19.771, починати 963, а бројот на активни случаи изнесува 7.963.

Речиси половина – 48 проценти од сите активни случаи се во Скопје – 3.828, потоа следува Струмица – 458 која е општина со најголем број на активни случаи во Југоистокот.  Потоа следува  Гевгелија  со 86, Радовиш со 79,  Богданци – 52, Валандово – 33 и Дојран 18 активни случаи со Ковид -19.

Во последните 24 часа оздравени се 292 пациенити и починати се 14 лица, од кои тројца пациенти на 51, 60 и 83-годишна возраст од Скопје, тројца на возраст од 53, 65 и 71 година од Куманово, еден 80-годишен пациент од Дебар, двајца на возраст од 55 и 56 годни од Прилеп, еден 63-годишен од Тетово, еден 65-годишен од Велес, еден 68-годишен од Струмица, еден 72-годишен од Радовиш и еден 75-годишен пациент од Кратово. Сите се починати во болнички услови.

Continue Reading