Connect with us

Свет

Пронајден најчистиот воздух во светот од научници од Универзитетот на Колорадо

Media Press

Published

на

Научници од Универзитетот на Колорадо, веруваат дека го го имаат пронајдено најчистиот воздух на земјината топка, недопрен од човекот, без честички произведени од човечка активност. Целата област се наоѓа над Јужниот Океан околу Антарктикот.

Во првиот научен труд за составот на тој океан, научниците откриле атмосферска област што потврдуваат дека не е допрена од човекот.

Времето и климата се тесно поврзани едно со друго и заедно го поврзуваат секој дел од просторот на земјата. Променливоста на климата е резултат на човековите активности, па научниците и истражувачите веќе одредено време се трудат да пронајдат дел на Земјата каде што не е допрено од луѓето.

Тие со истражувањата открија дека граничниот слој на воздухот на таа област нема никакви аеросоли со честички што се произведуваат од луѓето. Нема честички од фосилно гориво, култури, пестициди или отпадни води.

Загадувањето на воздухот обично се јавува кога аеросолите, цврстите честички и гасот завршуваат во воздухот.

Истражувањето заклучува дека Антарктикот се чини дека е изолиран од ширењето на микроорганизмите од јужните земји.

Свет

Земја во која сите луѓе живеат во изобилство. Нема невработеност, нема бездомници, а медицината и образованието се бесплатни

Media Press

Published

на

Ова е навистина неверојатна земја. Дури и самите трговци овде ја намалуваат цената што сте спремни да ја платите за производот.

Пред само 50 години оваа држава беше една од најзаостанатите на Земјата, а сега ја нарекуваат „бајка на истокот“. Никој не краде, дури и во хотелите нема сефови. Да се ​​живее – ова е едно од најбезбедните места на планетата. Климата е многу поволна, сонцето сјае речиси цела година.

Медицинската грижа и образованието се бесплатни. Воопшто нема даноци за физички лица. Бездомниците не седат на улица затоа што едноставно не постојат. Секој човек има право на бесплатно земјиште за изградба на куќа. Жените ги имаат сите права на еднаква основа со мажите.

Султанатот Оман се наоѓа на истокот на Арапскиот Полуостров. Стара е повеќе од 2000 години. До 1970 година со земјата владеел стариот султан Саид. Во тие денови, жителите не им завидуваа. Во земјата владееше корупција. Немаше патишта или болници. За целиот султанат има само 3 училишта.

Многу едноставни работи, како чизми или очила за сонце, беа забранети.Нема комуникација со надворешниот свет. Само сиромаштија и пустош. Само градите на султанот Саид беа добро надополнети од производството на нафта.

Преродба од пепелта. Сето тоа се смени во 1970 година, кога младиот и амбициозен султан Кабус дојде на власт, соборувајќи го својот татко на тронот. Дотогаш студирал во Англија 16 години, а потоа се вратил во татковината. Тој не се плашеше од сегашната состојба: пустош, расправија, сиромаштија и бројни проблеми во неговата татковина.

Првата работа што ја направи Кабус беше да ја елиминира корупцијата со лично контролирање на сите парични приходи во буџетот од производството на нафта. За време на неговото владеење, султанот го извлекол Оман од маките. Сега тоа е добро развиена држава која не го изгубила својот идентитет. Оман како да се разбуди од сон, излезе од кома. Земјата има целосна монархија, но тоа никому не му пречи.

Приходите на обичните луѓе постепено се зголемувале од 300 долари годишно во 1970 година. Во моментов, тие просечно имаат по 60.000 долари годишно.

Главен град на Оман е Мускат. Се нарекува град на белите куќи. Локалната архитектура е претставена со пријатни бели трикатни куќи. Населението во главниот град е многу младо. Повеќето жители се помлади од 30 години.

Има само 4 продавници за продажба на алкохол во текот во цел Маскат. Дополнително, право да го купат имаат само христијаните кои имаат образование и добра плата. И воопшто, земјава има „сув закон“.

 Жените ги имаат истите права како и мажите.

Жените во Оман се многу почитуваним а зборот на мајката е закон за кој не е прифатено да се разговара. Младите девојки не се принудени на брак, како што е вообичаено во источните земји. Дамите во Оман работат кој сакаат како таксисти, полицајци а имаат и позиции во Владата. Тие можат да поднесат барање за развод. Доколку судот ја признае вината на сопругот, тој ќе биде должен финансиски да ја обезбеди поранешната сопружница додека таа повторно не се омажи.

Социјални станови, бесплатно земјиште и простување на заеми.

На секој грѓанин по навршување 18 години ми се дава бесплатно земјиште од 400 метри квадратни бесплатно земјиште во државата каде што е регистриран. За да изградите куќа, можете да земете заем со стапка не повисока од 6%. И на денот на главниот празник на земјата султанот објавува кредитна амнестија – целосно ослободување од долгови. Сиромашните како што се бедуините, инвалидите, вдовиците имаат право на социјален стан, потполно бесплатни.

И куќите на обичните Оманци од средната класа често имаат 6-7 соби и неколку бањи. Веќе според овој факт, може да се суди за нивното богатство.

Прочитај повеќе

Свет

Русија рано утринава ја нападна Украина

Media Press

Published

на

Путин го објави почеток на воена операција во Украина и ги предупреди другите земји дека секое мешање во руските акции ќе доведе до последици какви што досега не се видени. Тој кажа дека нападот е потребен за да се заштитат цивилите во источна Украина, што САД претходно предупредија дека би можел да биде лажен изговор за инвазијата.

Во телевизиското обраќање, Владимир Путин им порача на украинските војници во регионот Донбас да го положат оружјето и да се вратат дома.

„Русија не планира да ја окупира Украина, но одговорот на Москва ќе биде брз ако некој ѝ се спротивстави на Русија. Украинскиот народ треба слободно да избере кој ќе ја води земјата“, изјави Путин

Украинскиот парламент, денеска го потврди указот на претседателот Зеленски за воведување воена состојба на територијата на целата земја, пренесоа украинските медиуми.

Најмалку осум лица загинаа, а девет се ранети во руските гранатирања утринава, изјави советник на министерот за внатрешни работи на Украина откако Русија изврши масовен воздушен и копнен напад врз соседната земја.

Русија рано утринава започна специјална воена операција за одбрана на народот во Донбас, а Украина прогласи воена состојба.

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, утринава изјави дека нема да бидат дел од руската операција.

Прочитај повеќе

Свет

Од 1 февруари Данска ги укинува сите Ковид мерки

Media Press

Published

на

Данската премиерка Мете Фредериксен објави крај на практично сите мерки за Ковид-19 во земјата во, како што го нарече „пресвртница“ момент.

Одлуката е донесена по препорака на Епидемиолошката комисија и ја поддржаа сите парламентарни партии, а официјално ќе стапи на сила од 1 февруари.

Укинувањето на сите мерки доаѓа во време кога во Данска се шири новата подваријанта на омикрон, БА.2, што дополнително го забрза ширењето на вирусот, така што денеска се регистрирани 46.000 нови случаи.

Данска е првата членка на Европската унија која одлучи да ги укине сите епидемиолошки мерки воведени поради пандемијата на коронавирус, објави премиерката Мете Фредериксен.

Според податоците објавени од Националната здравствена агенција, бројот на починати лица поради ковид во Данска се искачи на 3.635, а бројот на заразени во земјата се искачи на 1,48 милиони лица.

Прочитај повеќе