Connect with us

Свет

Пронајден најчистиот воздух во светот од научници од Универзитетот на Колорадо

Media Press

Published

на

Научници од Универзитетот на Колорадо, веруваат дека го го имаат пронајдено најчистиот воздух на земјината топка, недопрен од човекот, без честички произведени од човечка активност. Целата област се наоѓа над Јужниот Океан околу Антарктикот.

Во првиот научен труд за составот на тој океан, научниците откриле атмосферска област што потврдуваат дека не е допрена од човекот.

Времето и климата се тесно поврзани едно со друго и заедно го поврзуваат секој дел од просторот на земјата. Променливоста на климата е резултат на човековите активности, па научниците и истражувачите веќе одредено време се трудат да пронајдат дел на Земјата каде што не е допрено од луѓето.

Тие со истражувањата открија дека граничниот слој на воздухот на таа област нема никакви аеросоли со честички што се произведуваат од луѓето. Нема честички од фосилно гориво, култури, пестициди или отпадни води.

Загадувањето на воздухот обично се јавува кога аеросолите, цврстите честички и гасот завршуваат во воздухот.

Истражувањето заклучува дека Антарктикот се чини дека е изолиран од ширењето на микроорганизмите од јужните земји.

Свет

Во замокот Винздор, денеска ќе биде погребана кралицата Елизабета Втора

Media Press

Published

на

Денеска ќе биде погребана кралицата Елизабета Втора во замокот Винздор покрај принцот Филип. Погребот ќе биде прикажан во парковите, плоштадите и кината низ Велика Британија, потврди владата.

Планирано е ковчегот со телото на кралицата да биде во Парламентот во Вестминстерската сала до 10:45 часот по локално време (11:45 часот по наше), а потоа со кочија да биде префрлен во Вестминстерската опатија, која се наоѓа во непосредна близина, придружуван од кралот Чарлс III и постарите членови на кралското семејство.

Комеморацијата започнува во 11 часот по локално време (12 часот по наше време) и трае еден час, а завршува со две минути молчење.

По богослужбата во опатијата, ковчегот во кој се наоѓа телото на кралицата ќе биде пренесен со лафет на Кралската морнарица низ Лондон, во придружба на семејството до Велингтон Арх, поминувајќи покрај  Бакингемската палата .

Поворката ќе пристигне во 15:00 часот (16:00 часот по наше време) до замокот Виндзор, каде што ќе се изврши богослужбата и погребот, а погребот во Виндзор ќе започне околу 16:00 часот (17:00 часот). Крајот на погребот е и крај на јавниот дел од погребот на Елизабета Втора, нејзиниот ковчег ќе биде положен во капелата Свети Ѓорѓи, до нејзиниот сопруг принцот Филип (Филип), околу 19:30 часот по локално време (20: 30) без присуство на јавноста.

Од македонска страна пак претставник е претседателот Пендаровски кој во придружба на неговата сопруга и оддаде почит на кралицата.

Прочитај повеќе

Свет

Доларот во пад втор ден по ред, падна и цената на нафтата

Media Press

Published

на

НА ДЕВИЗНИОТ пазар вредноста на доларот во однос на кошничката валути падна втор ден по ред и дополнително се намали од највисокото ниво во последните 20 години.

Индексот на доларот кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути се движи околу 107,50 поени, додека вчера во ова време изнесуваше 107,78 поени.

Курсот на доларот во однос на јапонската валута падна од вчерашните 138,35 на 137,95 јени, исто така ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0135 долари, додека вчера во ова време беше 1,0105 долари.

Цените на нафтата, пак, утрово благо паднаа, откако вчера скокнаа за околу 5 отсто.

Цената на барелот на лондонскиот пазар се намали за 0,39 отсто, на 105,85 долари, додека на американскиот пазар цената на барелот се намали за 0,19 отсто, на 102,40 долари.

Прочитај повеќе

Свет

Путин и Ердоган денеска имаат важна средба

Media Press

Published

на

Рускиот претседател Владимир Путин и неговиот турски колега Таип Ердоган ќе се сретнат денеска во Техеран за да разговараат за извозот на жито од Украина.

Рускиот претседател Владимир Путин треба да отпатува за Техеран за да се сретне со Ердоган и со иранскиот претседател Ебрахим Раиси, како дел од таканаречениот формат Астана на разговори поврзани со Сирија, соопшти Кремљ минатата недела.

„Прашањето за извозот на жито од Украина ќе се разговара со Ердоган… Подготвени сме да продолжиме да работиме на тоа“, изјави во понеделникот Јуриј Ушаков, советник за надворешна политика на Путин.

Прочитај повеќе