Connect with us

Радовиш

Пред 23 години борачите од БК „Бучим – Јака“ го запишаа Радовиш и Македонија на светската карта, како светски шампиони во борење

Виолета | Media Press

Published

on

Тоа беше еден од најголемите успеси на македонското борење и македонскиот спорт. Екипата на БК„Бучим – Јака“ во 1995 година ја освои титулата Европски клупски шамион во борење слободен стил во Париз – Франција, за да една година потоа го освои првото место на Светскиот интернационален куп во борење, на кој учествуваа шампионите на  Америка, Евопа и Азија, одржан  од 08 до 10 ноември 1996 година во Радовиш.

По тој повод БК „Бучим“ од Радовиш со пригодна свеченосот, одбележа 24 години од освојувањето на Европската шампионска титула и 23 години од освојувањето на Светската шампионска титула на БК „Бучим -Јака“ во клубско борење слободен стил.

На свеченоста од името на клубот,  беше изразена голема благодарност  за својот личен и колективен придонес во освојувањето на шампионските титули на професор д-р Ванчо Чифлиганец, тогашен повоќегодишен претседател на Сојузот на боречките спортови на Македонија, на органзиациониот одбор од 1989 до 1999година, и директор на Рудникот Бучим, голем стратег и визионер  Бучим- Јака да го направи Светски шампион.

Професор д-р Ванчо Чифлиганец во оваа пригода се заблагодари на сите борачи, спортски соработници и подржувачи на борењето, кои допринеле  БК Бучим-Јака, да стане европски и светски шампион.   Во профолежение н свеченоста, беа доделни благодарници на најуспешните и на сите оние кои го заслужија успехот на БК Бучим од Радовиш. Присутните ги поздрави  и претседателот на БК Бучим од Радовиш Владо Лазаров.   

прикажи повеќе

Избори 2020

Чаракчиев ја промовираше изборната програма со делење материјал со информативна содржина во центарот на Радовиш

Виолета | Media Press

Published

on

Кандидатот за пратеник од Радовиш Коле Чаракчиев,  од редовите на СДСМ и коалицијата „Можеме“ на поставен штанд во центарот на градот ја промовираше изборната програма.

„На своите сограѓани им поделивме летоци со информативна содржина и им ја презентиравме програмата за претстојните парламентарни избори“, вели Чаракчиев кој притоа додаде дека средбата со граѓани ја реалзира со целосно почитување на мерките за заштита од корона вирусот.
„Во секоја активност целосно ги почитуваме мерките за спречување на ширењето на корона вирусот“, додава Чаракчиев.

Continue Reading

Избори 2020

Трајанов во разговор со граѓаните во центарот на Радовиш ја промовира програмата

Виолета | Media Press

Published

on

Кандидатото за пратеник од Радовиш од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата Обнова за Македонија“ Здравко Трајанов, денеска на поставен  штанд  во центарот на Радовиш, со блиска средба со граѓаните, ја промовираше изборната програма.

Continue Reading

Избори 2020

Трипуновски од Покрајчево: Доаѓаат подобрите времиња за македонскиот аграр

Виолета | Media Press

Published

on

Дополнителниот заменик министер за земјоделство шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски беше во посета на Општина Радовиш. Тој заедно со кандидатот за пратеник од Радовиш од редовите на ВМРО ДОПМНЕ и коалицијата Здравко Трајанов посети еден од сточарите од Покрајчево.

Трипуновски од Покрајчево меѓу другото порача до актуелниот министер за земјоделие, да се пролонгираат роковите за аплицирање за субвенции за земјоделците, за да имаат време земјоделците да аплицираат

Continue Reading