Connect with us

Струмица

Обвинение против едно правно и две физички лица поради хеликоптерската несреќа кај Струмица

Avatar

Published

on

По пет години од хеликоптерската несреќа кај Струмица во која загинаа четворица припадници на МВР поднесено е обвинение против едно правно и две физички лица.

Обвинението за несреќата која се случи на 10 јули 2014 година  ОЈО Струмица го поднело во април годинава. Од струмичкиот основен суд ја потврдија информацијата.

Портпаролот на судот, судијата Цона Каламерникова информираше дека од страна на обвинителството во април бил поднесен обвинителен акт. Советот за оценка на обвинение го разгледал предметот и на 28 мај го одобрил обвинението. Според информациите од судот датум се уште нема, но она што е познато дека судењето треба да започне на почетокот од септември.

Хеликоптерската несреќа во која загинаа пилотите на МВР  Драги Мицев, началник на воздухопловните сили , Маријан Трајковиќ, пилот-капетан , Тоде Орешков, воздухопловен инспектор за лиценцирање на воздухопловен персонал, и Илјо Лопатички, командир-пилот се случи пред точно пет години  на 10 јули  во близина на кванташкиот пазар кај Струмица за време на ноќен тренажен лет . Полицискиот МИ – 17 летал на релација Скопје-Велес-Неготино-Валандово-Струмица-Берово-Делчево и обратно. Во моментот на уривањето леталото удрило во антенски  столб на македонската радиодифузија , а четворицата пилоти починале веднаш.

прикажи повеќе
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Струмица

Ќе се пришируват капацитети на струмичката болница, новиот крак се пренаменува во ковид центар

Виолета | Media Press

Published

on

Министерството за здравство планира да ги проширува капацитети на болниците за сместување на пациенти позитивни на Ковид -19. Денеска во посета на струмичката болница беше Министерот за здравство Венко Филипче, кој рече дека ќе се пришируват капацитети на струмичката болница, новиот крак се пренаменува во ковид центар

„Новиот крак од струмичката болница го пренаменуваме како ковид центар. Опремен е и снабден со болнички кревети, со централен довод на кислород. Има капацитет од 100тина кревети и за неколку денови ќе ставен во функција. Денеска ги посетив болниците во Штип и Струмица каде заедно со директорите и вработените разговаравме за предизвиците кои произлегуваат од зголемениот наплив на пациенти заболени од ковид-19“, изјави министерот за здравство Венко Филипче по денешната посета на струмичката Општа болница.

„Ги зголемуваме термините, но и бројот на тестови за ковид-19. Дадовме насока на сите лаборатории за време на празникот и викендот да има дополнителни термини и да нема намалување на бројот на тестирања. Од денеска, за двојно ги зголемуваме и болничките капацитети. Со ова, значајно се зајакнува бројот на кревети за два до три пати. Но, целта не е да се исполнат болничките капацитети, туку со мерките кои стапија на сила и законските измени кои треба да поминат наредната недела со задолжително носење на маска и ограничување на собирите ќе ја намали епидемијата во земјава“, вели Филипче.

Continue Reading

Струмица

Доживотен затвор за двојниот убиец Велев од с. Добрејци

Александар | Media Press

Published

on

Струмичкиот основен суд денеска ја соопшти пресудата за двојниот убиец од село Добрејци. Марјанчо Велев (55) е осуден на доживотна затворска казна за двете обиства на суров начин.

Судијката Марина Абрашева во пресудата образложила дека е применет член 44 од Казнениот закон за утврдување единствена казна затвор од доживотен затвор.

Судењето на обвинететиот Велев започна на 7-ми Октомври, пред судот се изјасни дека не се чувствува виновен и не го сторил делото за кое е поведена судска постапка.

Осудениот има право на жалба до Апелацискиот суд во Штип во рок од 15 дена од изрекувањето на пресудата.

Continue Reading

Струмица

Кривична пријава за лице од Струмица поради непостапување според здравствените прописи за време на епидемија

Александар | Media Press

Published

on

СВР Струмица поднесе кривична пријава против правно лице од Струмица и И.В.(45) од Струмица, управител на наведеното правно лице, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

На 26/27.09.2020 пријавените постапиле спротивно на протоколот за отварање и работа на кафетерии и угостителски објекти за исхрана, така што на повеќе стоечки маси, околу кои биле присутни повеќе лица, без да има доволно столици за сите, било извршено послужување, а на сите маси немало дезинфекциски средства и не се носеле заштитни маски на лицето.

Continue Reading