Connect with us

Македонија

Годинава ќе се одржи ШЕСТТАТА СВЕТСКА СРЕДБА на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија

Avatar

Published

на

Оваа година се навршуваат 75 години од трагичните и болни настани, кога во 1948 година, во виорот на граѓанската војна во Грција, околу 28.000 претежно деца беа принудени да ги напуштат родните огништа и беа расселени по светот. По тој повод, а во пресрет на 75-годишнината од завршувањето на Граѓанската војна, во Катланово на 30-ти септември (сабота) ќе се одржи Шесттата светска средба на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија.

Kако и на петте, досега одржани светски средби, 1988 година Првата светска средба, 1998 година Втората светска средба, 2003 година Третата светска средба, 2008 година Четвртата светска средба, 2018 година Петтата светска средба и овој пат во организација на Републичкото здружение на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија, Здружението Т,ГА ЗА ЈУГ , Здруженијата на Македонците од Егејскиот дел на Македонија од Куманово, Велес, Штип, Свети Николе, Радовиш, Струмица, Битола, Охрид, Тетово, КУД Гоце Делчев – Скопје и Фестивалот ,, Гоце Фест,, ке ја одржат Шестатта светска средба.

Во рамките на Програмата на средбата, со повеќе активности, во текот на целата година, ќе биде одбележана 75 – годишнината од Егзодусот на Македонците од Егејскиот дел на Македонија како и 75-годишнината од завршувањето на Граѓанската војна преку одржување на повеќе настани:

1. Полагање цвеќе пред споменикот на децата бегалци во Паркот „Жена борец„ 2.ИЗДАВАЊЕ, ПЕЧАТЕЊЕ И ПРОМОЦИЈА НА ВЕСНИКОТ „НЕЗАБОРАВ„3.ПРОЕКТ ,,МЛАДИТЕ КРЕАТОРИ НА НАШАТА ИДНИНА,,-УЧЕНИЦИ ОД 5-ТО ДО 9-ТО ОДДЕЛЕНИЕ ОД ЦЕЛА РЕПУБЛИКА КЕ УЧАТ И ГОВОРАТ ЗА ЕГЗОДУСОТ И ГРАЃАНСКТА ВОЈНА

4.ИЗДАВАЊЕ И ПРОМОЦИЈА НА ЕДИЦИЈАТА НА КНИГИ

5.ИЗДАВАЊЕ И ПРОМОЦИЈА НА ЦД – АЛБУМ СО ПЕСНИ ПОСВЕТЕНИ НА НАСТАНИТЕ ОД 1948 ГОДИНА ИЗВЕДЕНИ И НАГРАДЕНИ НА ФЕСТИВАЛОТ ГОЦЕ ФЕСТ

6. ИЗЛОЖБА НА ФОТОГРАФИИ И УМЕТНИЧКИ ДЕЛА НА МЛАДИТЕ КРЕАТОРИ

7. МЕЃУНАРОДНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА – ВО СОРАБОТКА СО ИНИ И ИМЈ ,,КРСТЕ МИСИРКОВ,,

8. ТРАДИЦИОНАЛЕН СОБИР НА ПИЛАВ ТЕПЕ

9.ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ ВО СКОПЈЕ, ОПШТИНА ЦЕНТАР, КИСЕЛА ВОДА, АВТОКОМАНДА, КАТЛАНОВО, РАДОВИШ, СТРМИЦА, ДОЈРАН, ГЕВГЕЛИЈА И БИТОЛА (ТРНОВО) Одбележувањето ќе започне на 29-ти септември 2023 година до 30-ти септември 2024 година. Цела година ке биде со одбележувањето 75-години Егзодус и Граѓанска војна под мотото ,, ДА НЕ ГО ЗАБОРАВИМЕ МИНАТОТО, НО ДА СЕ СТРЕМИМЕ КОН ПОДОБРА ИДНИНА,, со порака ДА НЕ СЕ ЗАБОРАВИ И ДА НЕ СЕ ПОВТОРИ.

29 СЕПТЕМВРИ – Скопје – Центар спроти Собрание 10,30 часот Полагање цвеќе пред споменикот на децата бегалци во Паркот „Жена борец„

30 СЕПТЕМВРИ – Катланово (каде што била болницата на ранетите борци од ДАГ)10,30 часот полагање цвеке пред споменикот на загинатите и умрените борци на ДАГ11 часот почеток на Шестата светска средба со интонирање на химната, во 14 часот ручек за гостите и учесниците (гости од сите градови од цела Македонија ке имаме гости од Грција, Бугарија, Албанија, Србија, членови на сродни здруженија од Босна, Словенија, Германија и Романија) 15 часот културно уметничка програма18,30 часот завршување на средбата.

Преземено од https://www.facebook.com/profile.php?id=100064902873635

Македонија

МВР предупредува: Не наседнувајте на лажни електронски „судски покани“ во име на директорот на БЈБ

Avatar

Published

на

„Деновиве во МВР пристигнаа пријави од граѓани за добиенa електронска порака наводно во име на директорот на Бирото за јавна безбедност Сашо Тасевски, во која во вид на наводна покана за суд, примачот на пораката се известува дека е предмет на правни постапки за низа измислени кривични дела, кои ги нема сторено, како детска порнографија, педофилија, егзибиционизам… Притоа, примачот на пораката се повикува да се регистрира преку мејл и да ги даде неговите лични податоци.

МВР ги известува граѓаните дека станува збор за лажна порака која не е испратена од страна на МВР, односно од БЈБ. Овие електронски пораки се класичен обид за измама во кој целта на измамниците е да дојдат до личните податоци на граѓаните со цел нивна понатамошна злоупотреба. Судските покани не се испраќаат преку мејл, а и доколку внимателно се прочитаат овие пораки, видливо е дека станува збор за измама.

Затоа, апелираме на посебно внимание, овие пораки да не се отвораат, да не се контактира испраќачот и никако да не се споделуваат личните податоци кои ги бараат измамниците. Исто така, предупредуваме да не отворате линкови и датотеки кои се испратени во прилог на електронска порака која доаѓа од непознат испраќач, со цел заштита на вашиот компјутерски систем од малициозен софтвер.

Воедно, информираме дека ваквите обиди за измама се со меѓународен предзнак, имајќи предвид дека електронски пораки со слична содржина, а со иста цел – злоупотреба на лични податоци, во изминатиот период беа испраќани и на граѓани во земјите од регионот“ стои во соопштението од МВР. 

Прочитај повеќе

Македонија

Приведени тројца криумчари на мигранти, едниот бегајќи од полиција удрил во наплатна станица Смоквица и во столб

Avatar

Published

на

На 12.09.2023 во село Негорци, гевгелиско, полициски службеници од Регионален центар за гранични работи Југ го лишиле од слобода С.М.(23) од Босна и Херцеговина, со привремен престој во Скопје. Околу 19.45 часот на автопатот Скопје – Гевгелија, тој не застанал на знак за запирање даден од полициски службеници и со патничко возило „ауди“ со скопски регистарски ознаки, кое го управувал, удрил во рампа од наплатната станица Смоквица, продолжил со движење и во село Негорци удрил во столб и застанал.

Во возилото биле пронајдени 16 лица мигранти, од кои еден се здобил со тешки телесни повреди, а двајца со телесни повреди, констатирани во Медицински центар Гевгелија. Увид на местото извршила екипа на Полициската станица Гевгелија.
С.М. бил задржан во Полициската станица Гевгелија, а за настанот бил запознаен Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција Скопје.

Исто така кај Миравци биле приведени две лица, во возилото пронајдени петмина мигранти. Вчера околу 19.00 часот на автопатот Гевгелија – Скопје, во близина на клучка Миравци, гевгелиско, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Богородица при Регионалниот центар за гранични работи Југ ги лишиле од слобода Б.Ј.(30) и Б.З.(26), двајцата од Скопје, поради сомнение за сторено кривично дело „криумчарење мигранти“.Претходно, тие биле забележани со патнички возила „фолксваген голф“ и „сеат леон“ со скопски регистарски ознаки, а кај клучка Миравци, возилата била запрени и при преглед во возилото „голф“, кое го управувал Б.Ј., биле пронајдени пет лица мигранти (четири од Сирија и еден од Авганистан).

Мигрантите биле сместени во прифатни центри во Скопје и Гевгелија. Лицата биле задржани во полициска станица и за настанот бил известен јавен обвинител. По целосно документирање на случајот, против нив ќе бидат поднесени соодветни пријави.


         

Прочитај повеќе

Македонија

Што се е предвидено во Предлог-одлуката за прераспределба на Буџетот во 2023 година

Avatar

Published

на

Повисоки плати за 10% во цела јавна администрација како и исплата на К-15, повисоки пензии за пензионерите, повеќе средства за социјална помош, средства за набавка на лекови, субвенции за земјоделците, дополнителна поддршка за фирмите, како и нов деветти пакет на антикризни мерки обезбедуваме со Предлог-одлуката за прераспределба на Буџетот во 2023 година, што беше усвоена на седница на Владата и ќе биде доставена до Собранието на усвојување.

Ова го соопшти министерот за финансии Фатмир Бесими, на прес-конференција, на која истакна дека средствата за овие цели се обезбедуваат преку реалокација и дека тоа се прави со Одлука за прераспределба, а не со ребаланс на Буџетот од причина што до крајот на годината се очекува во ист номинален износ реализација на приходната и расходната страна, согласно проектираното во Буџетот за 2023 година.

„Пристапивме кон овие реалокации на средства, главно во интерес на социјалниот аспект, односно главните реалокации се токму во насока на поддршка на граѓаните и стандардот – покачувањето на платите во јавниот сектор, К-15, пензиите, социјалните трансфери, субвенциите за земјоделците, деветтиот пакет антикризни мерки. Нашата цел е поддршка за граѓаните за што е можно повеќе да ги олесниме ценовните притисоци. Воедно, ја задржуваме развојната компонента на Буџетот, со повисоко ниво планирани капитални инвестиции во однос на буџетскиот дефицит. Исто така, се реалоцираат дополнителни средства за поддршка на компаниите, како странски, така и домашни“, истакна министерот и додаде дека стратегијата е заздравување на економијата пред се, заштита на стандардот на граѓаните, а понатаму и забрзување на растот.

Потребните прилагодувања во Буџетот, како што рече министерот, се направени преку реалокација на средствата од позиции каде има послаба динамика и каде процесите дозволуваат да се направат прераспределби кон позиции каде се преземени обврски. При тоа потенцира  дека не се отфрла ниту еден капитален проект, како и дека капиталните расходи остануваат на повисоко ниво од буџетскиот дефицит, односно согласно златното правило во финансиите – да се позајмува само за инвестиции и развојни цели.      

Со Предлог-одлуката, како што образложи се обезбедуваат 4,25 милијарди денари дополнителни за зголемување на платите на вработените во јавниот сектор за 10% и исплата на регрес за годишен одмор во висина од 10.000 денари, дополнителни 3,5 милијарди денари за пораст на пензиите за околу 6% за 336 илјади пензионери почнувајќи од септември 2023 година, 600 милиони денари за исплата на социјалните права за 36.000 корисници на гарантиран месечен приход, 800 милиони денари наменети за земјоделски субвенции, пред се за субвенции за млеко, сточарско производство, како и за авансно финансирање на земјоделците за растително и сточарско производство. Исто така обезбедени се 110 милиони денари за справување со Африканската чума, 100 милиони денари за набавка на лекот „Трикафта“ за 55 пациенти, 20 милиони денари за дигитални сензори за мерење на шеќерна болест, 200 милиони денари за  редовно сервисирање на породилните боледувања, 166 милиони денари за превод и печатење и откуп на учебници за основно и средно образование. Обезбедени се 290 милиони денари за исплата на студентски оброк за 29.000 корисници, за 6.900 стипендисти студенти и за 9.600 ученици стипендисти, 650 милиони денари за исплата на МОЈ ДДВ за третиот квартал заради зголемувањето на лимитот на повратот, а со Предлог одлуката се направени и дополнителни алокации за државна помош за компании во износ од 1,081 милијарди денари, и тоа за домашни компании 581 милиони денари, за странски компании 200 милиони денари и за компании и инфраструктурно уредување во ТИРЗ 300 милиони денари.

Прочитај повеќе