Connect with us

Гевгелија

Локалниот младински совет од Гевгелија со повик за учество на млади од Југоистокот на дводневен фестивал „МЛАДИНСКИ БРАН“

Avatar

Published

на

Локалниот младински совет на Општина Гевгелија објави Јавен повик за изразување интерес за учество на Дводневниот музички фестивал „Младински бран“, кој ќе се реализира преку Програмата за работа на Локалниот младински совет на Општина Гевгелија за 2023 година.

Имено, овој Фестивал има за цел младинско вмрежување, затоа повикот е наменет за учество на млади, на возраст од 15 до 29 години, не само од Гевгелија туку и од соседните општини во Југоисточниот Регион.

Пријавувањето опфаќа учество во: музички настани, панел-дискусии, работилници, сесии за размена на искуства, изложби, волонтерство и многу други активности. Повикот е отворен до 23 јуни 2023 година, а заинтересираните можат да го изразат својот интерес за учество со пополнување формулар на електронската платформа, на следниов линк: https://docs.google.com/…/1FAIpQLSenHQg18Jj…/viewform…

Повеќе информации на официјалиот Facebook профил (Локален младински совет- Гевгелија) и Инстаграм профилот на Локалниот младински совет (mladinskisovet.gvg).

Дводневниот фестивал ќе се одржи на 6 и 7 јули, на летната тераса на хотел „Аполонија“ (коктел-бар „Драма“).

Гевгелија

Во казино во Гевгелија починала жена од Република Грција

Avatar

Published

на

На 09.05.2024 во 21.00 часот во Полициската станица Гевгелија било пријавено дека во казино во Гевгелија била пронајдена почината Е.С.(69) од Република Грција. Лекар од Итна медицинска помош констатирал смрт без видливи траги на насилство, а по наредба на Јавен обвинител телото на починатата било предадено на обдукција , информира СВР Струмица.

Прочитај повеќе

Гевгелија

Билјана Ванковска од Гевгелија: Нема повеќе попуштање кога се во прашање националните интереси

Avatar

Published

на

Претседателскиот кандидат на Левица, Билјана Ванковска, вчера беше во посета на Богданци и Гевгелија.

На средбата Ванковска беше придружувана и од носителот на ИЕ 4, советникот, Сашко Јанчев.

Билјана Ванковска од Гевгелија: Нема повеќе попуштање кога се во прашање националните интереси и дека сите штетни политики по националните интереси ќе бидат поништени.

Носителот на ИЕ 4, Јанчев, истакна дека април и мај се историски месеци во кои народот од Гевгелиско и Богданско правеле историски и судбоносни потези во корист на македонскиот народ и држава.

Затоа не се сомневаме дека и овој мај и април народот од Југот согласно своите традиции повторно ќе донесе историски исправна одлука во овие критични денови за Македонија и ќе ги казни оние кои триесет години ја раскрчмуваат Македонија.

Гевгеличани на плоштадот во Гевгелија ја изразија целосната поддршка и порачаа дека мудроста на Ванковска и младоста и силата на Левица се иднината и спасот на Македонија.

После средбата со граѓаните, Ванковска и Јанчев, положија цвеќе на споменикот на гевгелиските евреи кои биле депортирано од бугарскиот фашистички окупатор и на Спомен костурницата на гевгелиските борци од НОВ.

Прочитај повеќе

Гевгелија

Исчезнало лице од Гевгелија, случајот пријавен во полиција

Avatar

Published

на

На 14.03.2024 во 09.30 часот во Полициската станица Гевгелија, С.З.С.(44) од Гевгелија пријавила дека од јули 2023 година од домот се оддалечил нејзиниот братучед Р.М.(46) од Гевгелија. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето.

Прочитај повеќе