Connect with us

Свет

Возење без појас 350€. Лошо паркирање 80€: Колкави се казните во Грција?

Avatar

Published

на

Се ближи летната сезона и доколку планирате да патувате со сопствен автомобил, имајте на ум дека сообраќајните правила мора да се почитуваат во другите земји, а казните за прекршоци се многу високи. Во најкус можен рок ќе платите минимум 100 евра за брзо возење во Грција, до 200 евра за преминување на полна линија и ниско ниво на алкохол во крвта и до 80 евра за лошо паркирање.

Грчките полицајци можат да напишат казни, но не се овластени да ги наплатат. Казната мора да се плати во филијала на пошта (ELTA) или банка во рок од 10 дена.

 Она што е важно да се знае е дека полицијата има право да им одземе регистарски таблички на оние кои не паркираат според прописите.

Брзина до 20 km/h: 100 €. Повеќе од 50 км/ч: 350 евра (можна тужба) и исклучување од сообраќај 60 дена.

Возење на црвено светло 700 €; доколку следи тужба, казната може да се удвои.

Повреда на забраната за претекнување Од 350 €.

Премин на полна линија Од 200 евра и можна забрана за возење од 20 дена.

Прекршок за паркирање од 40 до 80 евра. Суспендирање на возачка дозвола 10 дена и сообраќајна дозвола 20 дена. Отстранување на таблички од возилата.

Паркирање на место за возачи со инвалидитет Казната е 150 евра, одземање на возачка и сообраќајна дозвола за 10 дена.

Возење без појас 350 €

Користење на мобилен телефон додека возите 100€

Возење под дејство на алкохол Од 0,5%: од 200 € и можно исклучување од сообраќај.

Возење во влечки 50€

Основни сообраќајни правила во Грција

Стандардни ограничувања на брзината во Грција (освен ако не е поинаку назначено со знаци).

Коли и мотоцикли: во населено место – 50 km/h надвор од населбата – 90 km/h на пат – 110 km/h на автопат – 130 km/h

Автомобили (до 3,5 т) со приколка (до 750 кг): во населено место – 50 км/ч надвор од населено место – 80 км/ч на пат – 90 км/ч на автопат – 100 km/h

Автомобили (до 3,5 т) со приколки (од 750 кг до 3,5 т): во населено место – 50 км/ч надвор од населено место – 80 км/ч на пат – 80 км/ч на автопат – 90 km/h

Доколку нивото на алкохол во крвта е поголемо од 0,5% и помало од 0,8%, тогаш возачот ќе биде казнет со 200 евра.

Доколку нивото на алкохол во крвта е повисоко од 0,8% и помало од 1,1%, возачот ќе биде казнет со 700 евра и ќе му биде одземена возачката дозвола до 3 месеци.

Доколку нивото на алкохол во крвта надмине 1,1%, тогаш парична казна од 1200 евра, одземање на возачка дозвола до 6 месеци и можна затворска казна до 2 месеци. Повторено консумирање алкохол над 1,1% во рок од две години – парична казна од 2.000 евра, губење на возачка дозвола до 5 години и можна затворска казна до 6 месеци.

За возачите чие искуство во возењето е помало од 2 години, како и за мотоциклистите, дозволеното ниво на алкохол во крвта е 0,2%.

Доколку нивото на алкохол во крвта на таквите возачи е поголемо од 0,2% и помало од 0,8%, тогаш возачот ќе биде казнет со 200 евра.

Долно светло соборено

Долните светла се опционални при возење во текот на денот и задолжителни при возење ноќе.

Се препорачува користење на соборени фарови во услови на слаба видливост предизвикана од лошо време (магла, снег или дожд). Во овој случај, движењето е забрането само со вклучени светла за положба.

Светлата за магла може да се користат само при магла, снежни врнежи или силен дожд, сами или во комбинација со средно светло.

Казната за непочитување на правилата за користење на долги светла е 80 евра.

Превоз на деца

Децата под 3-годишна возраст можат да патуваат само ако користат соодветни детски седишта што одговараат на нивната висина.

Децата помлади од 12 години и пониски од 135 см смеат да се превезуваат на задните седишта само со помош на специјални уреди (детски седишта, бустер седишта) кои овозможуваат нивно врзување со сигурносни појаси.

Казната за непочитување на правилата за превоз на деца е 350 евра.

Автомобилско седиште за деца при патување во Грција

Безбедносни појаси

Употребата на безбедносни појаси е задолжителна за патниците на предните и задните седишта.

Употребата на кацига е задолжителна за возачот и патникот при возење на мотор или скутер.

Глоба – 350 евра и можност за одземање на возачката дозвола до 20 дена.

Разговор на мобилен телефон

Додека возилото е во движење, забрането е користење уред за телефонска комуникација што не дозволува разговор без раце.

За прекршување на правилата следува казна од 100 евра и евентуално одземање на возачката дозвола до 30 дена. За мотоциклист казната е 150 евра.

Во Грција е забранета употребата на радарски детектори. Казната е 2.000 евра, одземање на возачка дозвола за 30 дена и одземање на сообраќајна дозвола за 60 дена.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе