Connect with us

Технологија

Дали електричните автомобили се поевтини за возење од автомобилите на бензин и дизел?

Avatar

Published

на

Резултатите се разликуваат од класа до класа.

Во споредба со возилата со мотори со внатрешно согорување, германскиот автомобилски клуб (ADAC) гледа предности во пониските трошоци на електричните автомобили кога станува збор за возилата со средна големина , објави автомобилската асоцијација.

Меѓутоа, во категоријата мали возила , електричните автомобили честопати не се конкурентни. Како што е наведено, пресметките се базираат на целосните трошоци за моделите на возила кои моментално се достапни на германскиот пазар.

Покрај трошоците за гориво или струја и амортизација на возилата, во пресметките се вклучени и ставки како трошоци за одржување, даноци и осигурување.

Во просек, за анализираните возила со средна големина, електричните автомобили беа малку поевтини, претпоставувајќи годишна километража од 15.000 километри и петгодишен период на задржување на возилата .

Тоа беше точно и кога цената на струјата беше многу висока, 0,80 евра за kWh, а горивата беа релативно високи, 1,50 евра за литар дизел.

Во категоријата мали автомобили, од друга страна, електричните возила поминаа лошо .

Дури и со цена на струја од 0,40 евра за kWh и цена на гориво од 2 евра за литар, автомобилите со мотори со внатрешно согорување од оваа категорија се во просек поевтини за возење.

Според ADAC, цените на електричните автомобили се едноставно превисоки во споредба со автомобилите со SUS мотори.

Работите изгледаат малку подобро кај возилата од пониска средна класа .

Овде со 0,40 евра за киловат час електромобилите можат да ги „победат“ дизелите дури и по цена од 1,50 евра за литар. За автомобилите на бензин, од друга страна, суштината зависи од точната цена на горивото.

Во високата средна класа дизелите победуваат и со 0,30 евра струја и 2 евра за литар гориво.

Кај луксузните возила, работите изгледаат подобро за електричните автомобили повторно – со цените на електричната енергија од нешто повеќе од 0,50 евра за киловат час, тие се поевтини за возење од моделите со SUS мотори, а истото важи и за субкомпактните автомобили, до нешто под 0,50 евра за kWh.

Сепак, според ADAC, овие вредности може значително да се разликуваат во зависност од возилото или, на пример, од износот на попусти доделени за одредени модели.

ADAC не ги оценуваше теренците одделно, туку ги класифицираше во други класи на автомобили, според цената и големината.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Листа на нај-економични Дизел Автомобили

Avatar

Published

на

Многу од овие модели имаат исти мотори, на пример, малите Opel, Peugeot или Citroen, односно сите наведени возила на концернот Volkswagen.

Шпанскиот портал coches.net собра податоци за моделите на дизел што трошат најмалку гориво, според мерењата на WLTP, кои се поблиску до реалните услови за возење. Додадете околу половина литар гориво на потрошувачката на овие модели и ќе бидете поблиску до реалната потрошувачка, односно потрошувачката во комбиниран режим на возење, пишува Ревијахак .

Така, според WLTP, следните модели трошат најмалку:

Opel Corsa 1.5D (4,2 l/100 km),

Peugeot 208 BlueHDI 100 (4,2 l/100 km),

Citroen C3 blueHDI 100 (4,2 l/100 km),

Renault Clio Blue dCi 100 (4,1 l/100 km),

Škoda Octavia 2.0 TDI 115 (4,1 l/100 km),

Volkswagen Golf 2,0 TDI 115 (4,2 l/100 km),

Seat Leon 2,0 TDI 115 Style XS (4,2 l/100 km),

Audi A3 Sedan TDI 115 Advanced (4,3 l/100 km),

Kia Ceed 1.6 CRDI MHEV 136 (4,4 l/100 km),

Peugeot 308 5P BlueHDI 130 (4,5 l/100 km).

Многу од овие модели имаат исти мотори, на пример, малите Opel, Peugeot или Citroen, односно сите наведени возила на концернот Volkswagen.

Прочитај повеќе

Технологија

Опуштен Euro 7 стандард : Малите автомобили ќе преживеат

Avatar

Published

на

Се чини дека Европскиот совет попуштил под притисокот на автомобилското лоби и нормата Еуро 7 е толку релаксирана што, наводно, нема суштински разлики во однос на Еуро 6.

Со стандардот Еуро 7 за нови возила, планот на Европската комисија беше дополнително да ја ограничи емисијата на штетни гасови. Имплементацијата требаше да се реализира во 2025 година, а до 2035 година Еуро 7 треба да ги намали вкупните емисии на NOx од автомобилите и комбињата за 35% во споредба со стандардот Еуро 6 и за 56% во споредба со стандардот Еуро 6 за автобуси и камиони.

Истовремено, честичките од издувните цевки на автомобилите и комбињата би се намалиле за 13%, а од автобусите и камионите за 39%, додека честичките од сопирачките на автомобилите би се намалиле за 27%.

Сега, се чини, Европскиот совет попушти под притисокот на автомобилското лоби и нормата Еуро 7 е толку релаксирана што, наводно, нема суштински разлики во однос на Еуро 6, пишува Ревијахак .

Нема да има промена во издувните гасови, но од друга страна, се чини дека купувачите на поекономични автомобили не треба да се грижат. Имено, со претходно најавениот Euro 7 стандард, автомобилите како Dacia Sandero, VW Polo и Renault Clio би биле поскапи и до 5.000 евра (поради новите технологии).

Растот на цените сега е спречен, но по цена на повисоки емисии на штетни гасови и фини честички.

Autocar исто така известува дека поради новите релаксирани регулативи, ќе опстане 2,9-литарскиот V6 мотор на Alfa Romeo, кој ги придвижува Quadrifoglio верзиите на Giulia и Stelvio, со 510 КС. Очекувајте низа слични најави од други автопроизводители деновиве…

Прочитај повеќе

Технологија

Листа на најпопуларните марки на автомобили во Европа

Avatar

Published

на

Tesla можеби го има најпродаваниот модел во првата половина од годината, но е далеку зад Volkswagen кога станува збор за вкупната продажба на автомобили.

Во првата половина на 2023 година, во Европа се регистрирани 6,56 милиони нови автомобили, што е за 17 отсто повеќе во споредба со истиот период во 2022 година (5,59 милиони единици). На врвот на листата се најде Tesla Model Y, кој забележа пораст на бројот на продадени единици за над 200%, претекнувајќи ги моделите Dacia Sandero и Volkswagen T-Roc, како и Peugeot 208 – лидерот од 2022 година.

Volkswagen ја зацврсти својата позиција меѓу производителите и има значителна предност во однос на второпласираната Toyota, додека на третото, изненадувачки, е Audi. Погледнете ја листата на топ 25 најпродавани марки на автомобили во Европа во првата половина на 2023 година:

1. Фолксваген (694.176 автомобили)

2. Тојота (417.220)

3. Ауди (374.435)

4. Пежо (356.135)

5. Мерцедес (353.822)

6. BMW (352.931)

7. Рено (349.770)

8. Škoda (339.382)

9. Форд (293.020)

10. Дачија (291.940)

11. Kia (287.775)

12. Hyundai (268.083)

13. Opel/Vauxhall (240.917)

14. Фиат (196.901)

15. Цитроен (195.670)

16. Тесла (185,238)

17. Нисан (147.822)

18. Volvo (143.843)

19. Седиште (133.126)

20. МГ (104.293)

21. Купра (93.177)

22. Mazda (92.733)

23. Мини (91.660)

24. Сузуки (90,469)

25. Џип (63.928)

Прочитај повеќе