Connect with us

Радовиш

Во Радовиш, Меморијален турнир во мал фудбал и положено свежо цвеќе во чест на загинатите херои во конфликтот 2001

Avatar

Published

на

ОВР Радовиш и годинава го организира Меморијалниот турнир во мал фудбал „НАШИ ВЕЧНИ ХЕРОИ“ во чест на тројцата загинати бранители кои потекнуваат од општина Радовиш, Готак, Соколов и Крстев.

Во нивна чест а воедно и одбележувајки го денот на Македонската полиција потпомогнати од Градоначалникот на општина Радовиш и Македонскиот Полициски Синдикат а во присуство на министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски,  во саботата најпрво беше положено свежо цвеќе на споменикот на бранителите, пред влез на ОВР Радовиш.

Цвеќе положија делегација од МВР предводена од министерот Оливер Спасовски.  Членови на семејствата на загинатите, семејството на Ерол Готак, семејството на  Сашко Соколов и семејството на Коце Крстев.

Дечегација од Министерството за труд и социјална политика предводена од заменик министерот Енвер Хусеин, делегација од општина Радовиш предводена од градоначалникот Ацо Ристов, Градоначалникот на Општина Конче Златко Ристов, делегација од СВР Струмица, Делегација од Македонскиот полициски синдикат. Делегација од дружението на бранителите, и делегација од ОВР Радовиш.

Меморијалниот фудбалски турнир во чест на загинатите херои во СРЦ „25-ти Мај“ во Радовиш го отвори Министерот Спасовски.

„Традицијата e вредност, длабоко вткаена во човековото постоење. Вредност која што не зближува едни со други, која што ја дава онаа важна нитка на благородна почит што им помага на спомените да останат – бесмртни. Овој меморијален турнир ја има токму таквата возвишена цел: повторно да не собере, и сите заедно да се присетиме на ликот и делата на луѓето што некогаш беа со нас, се радуваa и тагуваа заедно со нас, кои храбро и достоинствено ги положија своите животи за нас, за татковината -нашите другари, соборци и колеги Ерол, Сашко и Коце”, истакна министерот Спасовски.

По завршувањето на турнирот следуваше доделување плаќети на семејства, пехари за освоени места на екипите, признанија и благодарници.

Радовиш

42 – годишно лице од радовишко извршил обљуба врз неговата поранешна сопруга

Avatar

Published

на

„На 10.06.2024 во 17.00 часот во Радовиш, полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода С.Н.(42) од радовишко село, постапувајќи по претходна пријава дека извршил обљуба врз неговата поранешна сопруга. За настанот бил запознаен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш и по негово документирање против лицето ќе биде поднесена соодветна пријава“, информира СВР Струмица.

Прочитај повеќе

Радовиш

СОУ Коста Сусинов од Радовиш, домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ

Avatar

Published

на

СОУ Коста Сусинов од Радовиш денеска беше домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ, кое има натпреварувачки карактер и за прв пат се одржува во Радовиш.

Околу 1500 ученици од 45 училишта од Република Македонија денеска ги претставија своите програми и своите вештини и квалитети. Настанот го отвори директорот Миле Арсов, а свое обраќање имаше и градоначалникот на Општина Радовиш Ацо Ристов.

Радовиш денеска вриеше од ученици и наставници, како во средното училиште така и по улиците, како и во Музејот на лубовта и уметноста и библиотеката Браќа Миладиновци.

Прочитај повеќе

Радовиш

Физичка пресметка на улица во Радовиш, нарушен јавниот ред и мир

Avatar

Published

на

Физичка пресметка на улица во Радовиш во која учествувале и двајца малолетници.

На 09.05.2024 во 19.10 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на ул.„8 Септември“ во Радовиш бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу М.М.(20), М.Т.(19) и двајца малолетници, сите од село Ињево, радовишко, од една страна и А.К.(35) од Радовиш, од друга страна. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Прочитај повеќе