Connect with us

Струмица

Претрес во Струмица, пронајдени повеќе видови дрога, приведен дилер

Avatar

Published

на

Вќера (16.03.2023) околу 10.45 часот од полициски службеници од СВР Струмица лишен е од слобода М.Т.(44) од Струмица.

При претрес извршен со наредба од Основен суд Струмица во дом и други простории кај М.Т., биле пронајдени и одземени бела грутчеста материја, црна грутчеста материја, таблетки, растителна материја.

Лицето е приведено во СВР Струмица, за случајот е известен Јавен обвинител од ОЈО Струмица и по негово комплетно документирање против М.Т. ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Струмица

Приведени две лица од струмичко, пронајдени и одземени три моторни возила и други предмети

Avatar

Published

на

Вчера во 02.00 часот во село Старо Балдовци, струмичко, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица ги лишиле од слобода Ф.С.(40) и А.С.(45), двајцата од село Старо Балдовци. При претрес во домот на Ф.С., извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени три моторни возила за кои не поседувал соодветна документација, регистарски ознаки од возило, три моторни пили и други предмети за кои постои сомнение дека потекнуваат од извршени кривични дела.
Додека, при претрес во домот на А.С., извршен исто така со судска наредба, биле пронајдени два акумулатори, два апарати за швајцување, моторна пила и други предмети за кои постои сомнение дека потекнуваат од извршени кривични дела.
Лицата биле задржани во Полициската станица Струмица, запознаен е Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица и по целосно документирање на случаите против нив ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Прочитај повеќе

Струмица

Британскиот амбасадор Метју Лосон во посета на Општина Струмица, поводот беше тригодишно искуство на „Шелтер центар“ за жени и деца

Avatar

Published

на

Градоначалникот на Општина Струмица Костадин Костадинов и Здружението на граѓани „Скај Плус“ , беа домаќини на средбата со британскиот амбасадор Метју Лосон, министерката за труд и социјална политика Јована Тренчевска и шефицата на канцеларијата на УНФПА во нашава земја Афродита Шаља.

Предмет на разговор на средбата беше позитивното тригодишно искуство од постоењето на струмичкиот „Шелтер центар“ за жени и деца – жртви на семејно насилство. На средбата беше истакната потребата и другите општини да го ползуваат примерот од Струмица, па за таа цел, во рамките на проект на Обединетите нации, финансиран од амбасадата на Обединетото кралство, „Скај плус“ веќе изработува прирачник кој ќе им послужи на општините, на најсоодветен начин да се справуваат со проблемот на семејното насилство и згрижувањето на жени и деца кои се жртви на таков вид насилство.

Во својата изјава за медиумите, градоначалникот Костадинов ја истакна одличната соработка со „Скај Плус“, како и фактот дека струмичкиот „Шелтер центар“ е дел од социјалната програма која се финансира од Буџетот на Општина Струмица.

Прочитај повеќе

Струмица

Починало 72-годишно лице во несреќа кога се превртел трактор на нива

Avatar

Published

на

На 01.03.2023 во Полициската станица Струмица било пријавено дека В.М.(72) од село Вељуса, струмичко, управувајќи трактор во нива во атарт помеѓу селата Ангелци и Вељуса, изгубил контрола и се превртел со тракторот. Од здобиените повреди В.М. починал на местото, а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош Струмица. Увид на местото извршила екипа на СВР Струмица.

Прочитај повеќе