Connect with us

Радовиш

Нов МАКОМ Супер Маркет во Радовиш, МАКОМ започнува нова приказна во градот

Avatar

Published

на

Под мотото „Го сакам Радовиш купувам во Маком“, време е за нешто уникатно, МАКОМ започнува нова приказна  во својот град Радовиш, со многу изненадувања за своите потрошувачи. Денеска беше големото отварања на новиот МАКОМ Супер Маркет на  Булевар „Александар Македонски“ во Радовиш со многу узненадувања и промоции за сите купувачи.   

 Големиот асортиман на производи кои ги нуди Маком,  на околу 400 метри квадратни продажен простор, сега е збогатен со бели печива, леб, торти и слатки, како и секаков вид на овошје. Секоја викенд, во Маком ќе можете да купите и свежа риба.

 „Немате потреба да се прашувата од каде, што да купите, отсега имате се на едно место, само посетете го Новиот Супер Маркет МАКОМ и сами ќе се уверите, порачува  тимот од лубезен персонал на Маком, искусни и професионални во својата работа.

Маком обезбедува и бесплатен паркинг простор на Булевар Александар Македонски, во рок од еден час, за своите купувачи, за да можат безгрижно да купуваат и да не се брзат.

прикажи повеќе
Advertisement

Радовиш

Реконструкција и санација на плафонот во Центарот за култура „Ацо Караманов“ во Радовиш

Avatar

Published

на

Започна реконструкцијата и санацијата на плафонот во Центарот за култура „Ацо Караманов“ во Радовиш, каде се одржуваат сите културни манифестации од општината и други јавни собири.

Градоначалникот Ацо Ристов, кој изврши увид во работните активности рече дека наредната година целосно ќе се реконструира внатрешноста на овој дом со комплетно ентериерно уредување, бидејќи како што рече радовишани се емоционално поврзани со овој дом и затоа ќе се реконструира но ќе ја задржи автентичноста.

Плафонот на ЦК „Ацо Караманов“ се реконструира со средства обезбедени од донација од рудникот Бучим.

Прочитај повеќе

Радовиш

Жител нa село Дедино бил физички нападнат од едно лице од село Конче

Avatar

Published

на

Жител нс село Дедино бил физички нападнат од едно лице од село Конче и случајот бил пријавен во Полициска станица Радовиш од трето лице.

Имено вчера во Полициската станица Радовиш, В.К. од село Дедино, општина Конче, пријавил дека на 26.11.2023 околу 22.00 часот во село Дедино И.Ј. од село Дедино бил физички нападнат од С.Ѓ. од село Конче.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот информира СВР Струмица, ОВР Радовиш.

Прочитај повеќе

Радовиш

Јавна регионална дебата „Креирање инклузивна локална средина“ ќе се одржи утре во библиотеката во Радовиш

Avatar

Published

на

Јавна регионална дебата „Креирање инклузивна локална средина“ ќе се одржи утре во ОНБ Браќа Миладиновци“ во Радовиш, а во организација на Општина Радовиш и Здружението „Отворете ги прозорците“.

 Ова е дел од проектот „Инклузија на деца со посебни образовни потреби“ подржан од „Детската Фондација Песталоци“.

Целта на оваа дебата е претставници од различни институции од областа на образование и социјална заштита, локални самоуправи, организации, сервисни служби, родители и бизнис заедницата, заеднички да продискутираат за предизвиците и иницијативите за креирање поинклузивни практитки и можности за секое дете.

На Јавната дебата покрај Општина Радовиш учество ќе земат и училишта и претставници од локалните самоуправи од општините Радовиш и Конче.

Јавната дебата ќе започне со почеток во 12 часот и ќе трае до 14 часот.

Прочитај повеќе