Connect with us

Здравје

Доколку активно тренирате, еве како треба да се храните!

Avatar

Published

на

Основното правило на здравиот пристап кон исхраната и навиките во исхраната е одржување на рамнотежа на хранливи материи и внесување-трошење енергија, т.е. калории.

Ако редовно се занимавате со фитнес, составот и обемот на вашата дневна исхрана мора да се прилагодат. Ова се однесува на сите видови физичка активност – не е важно дали претпочитате тивко да се фокусирате на вашето тело за време на јогата или да вежбате интервален тренинг со висок интензитет. Потрошувачката на енергија варира, менито треба да се избере така што ќе ја добиете максималната корист од тренингот.

Не се препорачува строга рестриктивна диета за време на вежбање. Освен во екстремни случаи, за кратко време, ако се случи или ако се случи да изгубите два килограми, мерејќи ги здравствените ризици. Тие се полни со исцрпени, слаби, кои се на диета кои не можат да се опорават од физичкиот напор и честопати брзо се откажуваат од кондицијата. Другата крајност е мени со премногу калории. Не можете да помислите дека фитнесот ви „дозволува“ да јадете неконтролирано.

Вистинскиот пристап е разновидна, вкусна диета за вас лично со избалансиран сооднос на макро и микронутриенти и доволни, но не и прекумерни калории. Таквата диета ќе даде сила за тренинг, телото ќе стане не само тонирано, туку и здраво, а расположението е секогаш оптимистичко.

Координација на протеини и јаглени хидрати

Општо е прифатено дека исхраната за време на физички тешки активности треба да биде претежно протеинска. Ова не е сосема точно: многу е важно да се надополнува со сложени јаглехидрати кои ја компензираат изгубената енергија за време на тренингот. Без нив постојано ќе се чувствувате уморни, слаби, што ќе влијае на вашите атлетски перформанси. Мастите исто така треба да се вклучат во исхраната на спортистите – со вистинската доза, тие помагаат во одржувањето на здравјето, па дури и придонесуваат за губење на тежината.

Најважното правило за правилна исхрана за фитнес е балансот на пијалоците. Внесувањето доволно течности ќе помогне:

избегнувајте дехидрација по часовите – се манифестира со главоболка, раздразливост, слабост, брз замор;

подобрување на подвижноста на цревата и гастроинтестиналниот тракт, забрзување на метаболизмот и излачувањето на штетните материи од телото – особено ако правилната рамнотежа на пијалоците се надополнува со диета богата со растителни влакна;

изгуби повеќе тежина.

За да се пресмета оптималната количина на течност, користете ја универзалната формула: 30 ml вода на килограм телесна тежина. Добиениот волумен треба да биде рамномерно распореден во текот на целото време на будење, првите 200-300 мл течност пијте ги на празен стомак, а последната час или два пред спиење.

Протеини

Нивното значење во фитнес исхраната е непроценливо. Храната со висока содржина на протеини помага да се „изградат“ мускулите побрзо, формирајќи убаво олеснување, ги стимулира метаболичките процеси, придонесувајќи за губење на тежината. Количината на протеини треба да биде најмалку 40-45%.

Јаглехидрати

Оптималната пропорција на сложени јаглехидрати во исхраната (од 40-45%) ќе го наполни телото со енергија и ќе заштити од сезонски болести. Најважните хранливи материи, оксидирани во телото, „помагаат“ на протеините во градењето на мускулите. За да одржите рамнотежа помеѓу фитнесот и исхраната, препорачливо е наутро да јадете храна која содржи јаглени хидрати. Избегнувајте едноставни јаглехидрати за губење на тежината.

Масти

Фитнес ентузијастите не треба целосно да ги исклучат мастите од нивната исхрана. Тие се потребни на имунолошкиот систем, репродуктивниот систем, мозокот и другите органи. Пожелно е да се зголеми количината на растителни масти, но не да се напуштат животните, туку да се намали нивната потрошувачка. Дајте предност на храна богата со полинезаситени киселини. Мастите не треба да се оставаат за вечер – нивната количина треба да биде минимална во менито за вечера.

Диета

За да ги балансирате фитнесот и исхраната, пресметајте доволно калории за да ја одржите вашата моментална тежина, земајќи ја предвид физичката активност од одредени активности. Од оваа бројка можете да изградите програма за слабеење. Правилниот и здрав калориски дефицит не треба да надминува 300-400 kcal – може да се постигне со намалување на калориската содржина на храната или само со фитнес.

Кога креирате диета, запомнете:

треба да јадете во мали порции – да одржувате рамнотежа пет пати на ден (три главни оброци и две закуски помеѓу нив), да изгубите тежина шест до седум пати;

интервалот помеѓу оброците не треба да надминува три часа;

појадокот треба да биде обилен, вечерата лесна, па затоа храната богата со масти и јаглехидрати треба да се премести за наутро и попладне.

Се препорачува да се јадат јадења печени во рерна, парни, задушени или со минимално пржење во растително масло. Во исхраната треба да доминираат посно месо, јајца, живина, риба и растителна храна, сложени јаглехидрати. Кога следите диета, откажете се од газирани пијалоци, оброци кои содржат многу шеќер, брза храна и други „штетни работи“ – можете да си ги дозволите, но ретко.

прикажи повеќе
Advertisement

Здравје

Два едноставни совети за намалување на желбата за шеќер!

Avatar

Published

на

Желбите за слатки се реални. Но, причините овде не се само психолошки, туку и доста физички. Колку повеќе шеќер јадете, толку повеќе шеќер сака вашето тело – така што станува циклус кој не завршува. Но, постојат два едноставни трикови со кои можете да се ослободите од желбата за шеќер.

Првиот се однесува на мирисите. Студијата во која научниците тестирале различни мириси за да видат дали одредени мириси можат да ја намалат желбата за чоколадо и друга слатка храна и пијалоци, дошла до интересен резултат.

Од сите учесници, оние кои носеле фластер со мирис на ванила на раката покажале најголемо слабеење. Според студијата, ванилата им помогнала на овие луѓе подобро да контролираат што јадат и поддржала позитивни промени во нивната исхрана. Ова може да биде затоа што мирисот предизвикува ослободување на серотонин, кој може да го намали гладот. Така можете да имате при рака парфем или спреј од ванила и да го мирисате секогаш кога ќе ви се допадне.

Друг животен трик е исто така едноставен. Наместо да посегнете по слаткото задоволство, земете портокал, грејпфрут или кое било друго омилено цитрусно овошје и грицкајте го.

Студијата покажа дека два флавоноиди во ова овошје (нарингенин и есперидин) можат да помогнат во балансирање на нивото на шеќер во крвта. Со намалување на количината на инсулин потребна за одржување на оваа рамнотежа, помала е веројатноста да почувствувате желба за слатка храна.

Прочитај повеќе

Здравје

Со генетски модифицирани клетки, научниците го продолжија животот на глувците за 20%

Avatar

Published

на

НАУЧНИЦИТЕ открија генетска модификација која ги штити глувците од развој на рак и им овозможува да живеат до 20 отсто подолго. Ова откритие е особено ветувачко бидејќи позитивните промени може да се пренесат на глувците по само една трансплантација на крвни матични клетки. Постапката наскоро би можела да се тестира на луѓе за лекување на рак.

Имено, експертите од Медицинскиот универзитет во Тајпеј во Тајван пронајдоа ген кој при модификација може да го продолжи животниот век на глувците за 20 отсто, односно овој процес на генетска модификација ги подмладува животинските клетки и го одложува падот на когнитивните способности и слабеењето на срцето, пишува New Scientist . 

Животниот век на глувците е продолжен за 20% 

Истражувањето, кое сè уште не е рецензирано, вели дека придобивките од процедурата може да се пренесат на глувците со една трансплантација на матични клетки на крвта. „Беше големо изненадување. Досега не најдовме никакви негативни несакани ефекти“, изјави генетичарот од Че-Кун, Џејмс Шен. 

Шен и неговите колеги генетски модифицирале глодари во лабораторија, додавајќи мутирана верзија на генот KLF1. На крајот од експериментот, глувците живееле подолго, биле невообичаено активни во средната возраст и не станале сиви толку рано. Тие потоа ја инјектирале својата крв во група немодифицирани глувци. 

Глодарите на кои им бил даден модифицираниот протеин живееле во просек пет месеци подолго, односно нивниот животен век бил продолжен за 20%. Тие исто така биле поздрави подолго време, а нивните физички и ментални перформанси почнале да опаѓаат подоцна отколку кај немодифицираните глувци. 

Постои KLF1 

Сите луѓе веќе го имаат во себе генот KLF1, кој го регулира производството на нови црвени крвни зрнца. Но, според научниците, глувците на кои им било вбризгано мутирано KLF1 преку една трансплантација на клетки на коскена срцевина имале значително помал ризик (12,5%) за развој на рак во споредба со другите глувци (75%). Отпорноста на рак на мутираните глувци KLF1 не зависела од нивната возраст, пол или генетско потекло, се вели во студијата. 

Истражувањето, насловено како Хематопоетски трансфер на антиканцерогените и можностите за продолжување на животниот век на генетски модифицираниот крвен систем, беше објавено на BioRxiv. 

Прочитај повеќе

Здравје

11 намирници богати со ЦИНК: Минерал важен за оптимално функционирање на организмот

Avatar

Published

на

Обезбедете му ја потребната количина на цинк на вашето тело на природен начин

Цинкот е исклучително важен минерал, поради неговите антиоксидантни својства кои ќе помогнат во зајакнувањето на имунитетот. Го има во речиси сите органи, а најмногу го има во еритроцитите (црвените крвни зрнца), коските, мускулите, црниот дроб и простатата кај мажите. По железото, цинкот е вториот микроелемент во човечкото тело, пишува Net.ḫr

За разлика од некои други супстанции, телото не може да складира цинк, што значи дека е неопходно секојдневно да се внесува цинк преку кожата. Човечкото тело содржи околу 2-3 грама цинк. Препорачаната дневна доза за жени е 8 mg на ден. Кај трудниците тој број се зголемува на 11 mg, а кај доилките на 12 mg . Внесувањето на цинк за време на бременоста позитивно ќе влијае на здравјето на мозокот на бебето.

Вегетаријанците и луѓето кои не јадат месо мора да бидат особено внимателни – тие треба да земаат дури повеќе од 50% од препорачаната дневна доза на цинк од Храна. Групата на луѓе кои имаат поголем ризик од недостаток на цинк се спортисти, алкохоличари, лица со гастроинтестинални заболувања и оние кои земаат одредени лекови подолго време.

Цинкот во Храна помага во зајакнување на имунитетот

Опаѓањето на имунитетот е многу честа појава кај луѓето и може да се случи поради многу причини. Во овој случај може да се појават чести воспаленија и повторливи инфекции, хронични инфекции, а опоравувањето од болеста е подолго и потешко доколку имунитетот е слаб.

Пушењето, хроничните болести, исцрпеноста и недостатокот на сон, физичкиот и психичкиот стрес, нередовното празнење на дебелото црево, недоволното движење можат да влијаат на опаѓање на имунитетот… За да го зајакнете имунитетот, можете да почнете да консумирате поголеми количини на цинк преку исхраната.

Цинкот во Храна се наоѓа во овие намирници:

Месни производи – телешки црн дроб, јагнешко, говедско, пилешко и мисирка, свинско Риба – остриги, остриги, ракови, туна, школки
Цели зрна и пченични никулци
Јајца Соја Пивски квасец
Млечни производи – сирење, млеко и јогурт Семиња – сушени семки од лубеница, тиква семки, сончоглед, чиа семки Ореви – кикиритки, бадеми, ореви Зеленчук – краставици, зелена салата, маслинки, кромид, грашок, спанаќ, сладок компир, домати Овошје – авокадо, банани, киви, јагоди, праски КакаоПрочитај повеќе