Connect with us

Радовиш

Николајчо Николов и годинава за својот роденден не ги заборави своите пријатели од ДЦ Порака од Радовиш

Avatar

Published

на

Традиција која трае 15 година продолжува и годинава. Корисниците на дневниот центар Порака од Радовиш и овој 10 февруари роденденот на нивниот пријател Николајчо Николов го прославија со ручек во ресторан Амбасадор во Радовиш. Од девниот центар Порака се благодарни за овој хуман гест и со задоволство ја прифатија поканата, но и возвратија со подарок специјално подготвен за Николајчо и  неговата сопруга.

Николов вели дека веќе 15 години го прославува својот роденден со корисниците од Порака. Традицијата започнала уште кога бил заменик генерален директор на Рудникот Бучим. Кога со свои колеги го посетувале дневниот центар Порака за да им помогнат и да донираат средства или опрема за опремување на дневниот центар, како општествено одговорна компанија, тој ги засакал корисниците и сватил дека за да бидат среќни им треба само мало внимание. И тогаш решил својот роденден да го прославува заедно со нив, но и да им подари по 1000 денари за да си купат нешто, на што вистински се израдувале бидејќи тоа било само нивна паричка.

Иако е веќе во пензија, Николов сепак не ги заборава своите пријатели од Порака и повторно својот роденден го прослави најпрво со нив, со ручек во ресторан и роденденска торта. Тој и годинава и подари паричка за тие да си купат што сакаат и да се сеќаваат на неговиот родеден.

Николов е добар пример за многумина, наместо богати роденденски забави да им пружат радост на овие лица кои знаат да се радуваат и да ги почувствуваат убавините на животот, но знаат и да се зблагодарат за обично парче роденденска торта.  Тие беа среќни што денеска се излезени во ресторан на ручек и му подарија честитка на својот пријател, изработена на обичен лист хартија но со силна порака, му посакаа да живее до 100 години.

Радовиш

42 – годишно лице од радовишко извршил обљуба врз неговата поранешна сопруга

Avatar

Published

на

„На 10.06.2024 во 17.00 часот во Радовиш, полициски службеници од Полициската станица Радовиш го лишиле од слобода С.Н.(42) од радовишко село, постапувајќи по претходна пријава дека извршил обљуба врз неговата поранешна сопруга. За настанот бил запознаен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Радовиш и по негово документирање против лицето ќе биде поднесена соодветна пријава“, информира СВР Струмица.

Прочитај повеќе

Радовиш

СОУ Коста Сусинов од Радовиш, домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ

Avatar

Published

на

СОУ Коста Сусинов од Радовиш денеска беше домаќин на најмасовното образовно рандеву МАСУМ, кое има натпреварувачки карактер и за прв пат се одржува во Радовиш.

Околу 1500 ученици од 45 училишта од Република Македонија денеска ги претставија своите програми и своите вештини и квалитети. Настанот го отвори директорот Миле Арсов, а свое обраќање имаше и градоначалникот на Општина Радовиш Ацо Ристов.

Радовиш денеска вриеше од ученици и наставници, како во средното училиште така и по улиците, како и во Музејот на лубовта и уметноста и библиотеката Браќа Миладиновци.

Прочитај повеќе

Радовиш

Физичка пресметка на улица во Радовиш, нарушен јавниот ред и мир

Avatar

Published

на

Физичка пресметка на улица во Радовиш во која учествувале и двајца малолетници.

На 09.05.2024 во 19.10 часот во Полициската станица Радовиш било пријавено дека на ул.„8 Септември“ во Радовиш бил нарушен јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу М.М.(20), М.Т.(19) и двајца малолетници, сите од село Ињево, радовишко, од една страна и А.К.(35) од Радовиш, од друга страна. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Прочитај повеќе