Connect with us

Свет

УАПСЕН УШТЕ ЕДЕН ИТАЛИЈАНСКИ МАФИЈАШ: Едгардо Греко падна во Франција!

Avatar

Published

на

Едгардо Греко, кој беше обвинет за двојно убиство во 1991 година во Козенца, во регионот на Калабрија, член на Ндрангета и осуден на доживотен затвор во отсуство, а во бегство од 10 октомври 2006 година, кога побегна пред одлуката да го уапси за превентивен притвор во Катанзаро, тој беше уапсен во Франција во градот Сент Етјен.

Како дел од макси-процесот наречен „Исчезнати“, во кој беа реконструирани одредени крвни деликти што го карактеризираа суровиот конфликт меѓу клановите „Пино-Сена“ и „Перна-Прано“ на крајот на 1980-тите, беше распишана потерница за Едгардо Греко од Апелациониот суд во Катанзар на 16 мај 2014 година.

Греко во април истата година беше осуден на доживотен затвор за двојното убиство на браќата Стефано и Џузепе Бартоломео, на 5 јануари 1991 година, членови на друга мафија, кои беа масакрирани со удари со метални шипки на рибниот пазар, а нивните тела беа никогаш не пронајден, како и за обид за убиство на Е. М. во Козенца на 21 јули 1991 година, како дел од војната меѓу мафиите.

Едгардо Греко работел хонорар како пица готвач и бил забележан во градот Сент Етјен за време на истрагата координирана од Дирекцијата за борба против мафијата од Катанзаро и во соработка со оперативните единици од Катанзаро и оние во Франција, тој беше уапсен утрово, на 2 февруари. . Станува збор за мафијаш кој припаѓал на кланот ‘Ндрангета Перна-Прано. Истрагата започна во соработка меѓу двете земји во декември 2019 година и ја реконструираше мрежата на која се потпираше Греко благодарение на бегалците мафијаши во Франција.

Свет

Објавена листа на најдобри градови за живеење во 2023

Avatar

Published

на

Списокот е направен врз основа на условите за живот во 173 градови во пет категории: стабилност, здравствена заштита, култура и животна средина, образование и инфраструктура.

Судејќи според ситуацијата на листата, а во споредба со претходните години, најмногу закрепнале градовите во азиско-пацифичкиот регион. Индексот, исто така, сугерира дека животот во градовите е малку подобар од кој било момент во последните 15 години.

Порастот главно доаѓа од подобрувањата во здравствената заштита и образованието низ Азија, Блискиот Исток и Африка, дури и кога резултатите од стабилноста се задржаа поради граѓанските немири во услови на зголемена загриженост за трошоците за живот ширум светот и континуираните конфликти во градовите како Киев. . Крајот на пандемските ограничувања низ светот, исто така, ја подобри културата бидејќи настаните и атракциите се вратија.

Првиот град на листата на најдобри места за живеење во 2023 година е Виена. На австриската престолнина не му е непознато првото место на индексот на услови за живот, само накратко го изгуби признанието во 2021 година кога затворањето на пандемијата ги погоди музеите и рестораните. Со совршени резултати во стабилноста, здравството, образованието и инфраструктурата, Виена го зазеде првото место. Втор на листата е Копенхаген, од Данска.

Мелбурн и Сиднеј го вратија своето рангирање (трето и четврто соодветно) во топ 10 по падот на индексот за време на пандемијата на коронавирус, што го „затегна“ здравствениот систем на Австралија и резултираше со долги заклучувања. Мелбурн особено го постигна највисокиот резултат во земјата за културата и животната средина.

Прочитај повеќе

Свет

Што да направите ако се движите по терен каде што може да има змии!

Avatar

Published

на

Еве како треба да се однесувате доколку имате блиска средба со змија.

Змијата не треба да се плаши или убие, бидејќи е заштитен вид.

Еден начин да се ослободите од змијата што ќе ја забележите во непосредна близина е да удрите во земјата со ногата, бидејќи змиите не сакаат вибрации и ќе побегнат.

Исто така, добро е додека шетате во природа каде што се очекуваат змии, да правите врева со поместување гранки, камења и слично или со удирање на земја со стап, кој ќе ги избрка змиите пред да ги видите.

И најважно е што овие влекачи ги напаѓаат луѓето само кога се чувствуваат загрозени, па затоа не ги допирајте.

Прочитај повеќе

Свет

Првата дама на САД позитивна на коронавирус

Avatar

Published

на

Нивната портпаролка се огласи и ги откри деталите

Првата дама на САД, Џил Бајден, е позитивна на коронавирус, соопшти Белата куќа, пренесува Си-Ен-Ен.

„Првата дама беше позитивна на Ковид-19 оваа вечер. Таа моментално има само благи симптоми. Ќе остане дома во плажата Рехобот, Делавер“, рече портпаролката на првата дама Елизабет Александар во соопштението.

Џо Бајден (80) е негативен, додаде таа.

Не е познато дали Џо Бајден бил во контакт со неа

Американски официјален претставник изјави за Си-Ен-Ен дека во овој момент нема промени во протоколите на Белата куќа или распоредот на претседателот.

CNN пишува дека побарале повеќе детали за тестовите за корона и на претседателот и на првата дама. Тие, исто така, прашаа дали Џо Бајден бил со неговата сопруга кога таа почнала да покажува симптоми на Ковид.

Џил Бајден исто така имаше корона во август минатата година, а Џо Бајден во јули истата година.

Прочитај повеќе