Connect with us

Технологија

WhatsApp казнет со 5,5 милиони евра поради кршење на законот за заштита на податоците на корисниците

Avatar

Published

на

Ирската комисија за заштита на податоците (DPC) го казни WhatsApp со 5,5 милиони евра поради прекршување на Општата регулатива за заштита на податоците на ЕУ (GDPR) при обработка на личните податоци на корисниците. На WhatsApp му е наредено да ја усогласи обработката на податоците со GDPR во рок од шест месеци, или ќе се соочи со нова парична казна.

На 25 мај 2018 година, DPC започна истрага за потенцијалното прекршување на регулативата од страна на WhatsApp. Истиот ден, WhatsApp ги ажурираше своите Услови за користење, барајќи од корисниците да се согласат со променетите услови за да продолжат да ја користат апликацијата. Неуспехот да ги прифатите ревидираните услови значеше дека ризикувате да го изгубите пристапот до интерфејсот на апликацијата.

Во жалбата поднесена до DPC од страна на непрофитната организација NOYB („Ништо од твојата работа“), на чело со познатиот австриски застапник за приватност Макс Шремс, се наведува дека WhatsApp ги принудил корисниците „да се согласат за обработка на нивните лични податоци за целта на подобрување и безбедносните услуги“ со „условување на достапноста на неговите услуги со прифаќање на ажурираните Услови за користење од страна на корисниците“.

„WhatsApp нема право да се потпира на правната основа на договорот за да обезбеди подобрувања на услугите и безбедноста“, е оценката на DPC, која смета дека досега собраните податоци се во спротивност со GDPR.

На WhatsApp му беше изречена казна од 5,5 милиони евра за прекршување на членот 6 од GDPR за „законитоста на обработката“, кој бара транспарентност, законитост и правичност во процесите на заштита на податоците.

Дополнително, DPC ќе започне нова истрага која ги опфаќа сите операции за обработка на податоци на WhatsApp за да утврди дали има некакви прекршувања на член 9 од GDPR за „обработка на посебни категории на лични податоци“. Агенцијата за заштита на податоци сака да утврди дали WhatsApp собира и обработува чувствителни податоци за рекламирање и маркетинг цели во однесувањето и дали овие податоци се споделуваат со трети страни.

WhatsApp планира да поднесе жалба на одлуката, бидејќи веруваат дека нивната апликација работи на начин што е во согласност со законот.

Казната доаѓа две недели откако DPC ја казни Мета со 390 милиони евра за користење на кориснички податоци за прикажување персонализирани реклами на Facebook и Instagram, давајќи ѝ рок на компанијата три месеци да најде валидна правна основа за обработка на лични податоци за рекламирање во однесувањето.

NOYB, од своја страна, апелираше до Европскиот одбор за заштита на податоци (EDPB), тврдејќи дека DPC „замижи пред приходите генерирани од прекршувањето на GDPR при пресметувањето на неговата казна“ и дека „маневарот на DPC и заштеди на Meta 4 милијарди евра“.

прикажи повеќе

Технологија

Анкета: Ова е најлошо оценет “iPhone Pro” модел досега

Avatar

Published

на

Новиот iPhone 15 Pro не ги добива најдобрите оценки од корисниците.

Веб-страницата за прегледување PerfectRec анализираше 690.000 прегледи на корисници и откри дека раните прегледи на потрошувачите биле полоши од минатогодишната линија на iPhone 14. Студијата покажа дека 73 отсто од корисниците му дале на iPhone 15 Pro оцена со пет ѕвездички.

На прв поглед оваа бројка изгледа добро. Но, кога ќе се спореди со некои минати Pro модели и како тие поминаа кај корисниците, оваа бројка претставува пад. Така, iPhone 14 Pro собра 76 отсто, а iPhone 13 Pro 83 отсто од оценките со пет ѕвездички. Значи, тоа е прилично пад за само неколку години.

Врз основа на податоците, 15 Pro има најмалку прегледи со пет ѕвезди од кој било Pro модел што Apple некогаш го има произведено. Сепак, од позитивната страна, основниот модел и Plus забележаа зголемување на оценките со пет ѕвезди во споредба со претходната генерација.

Но, постојат некои причини зошто iPhone 15 Pro можеби не е толку популарен како претходните модели Pro. Како што веќе пишувавме, новиот телефон имаше проблеми со прегревање, иако ажурирањето на iOS го реши тој проблем.

Како што пишува Mashable, некои корисници истакнале дека имале проблем со „burn-in“ на OLED екранот на iPhone. Сето тоа лесно можеше да влијае на првичниот рејтинг на овогодинешниот Pro модел. Се разбира, 73 проценти од корисниците сè уште го сакаат својот нов iPhone 15 Pro.

Во наредните месеци, како и со дополнителните надградби за iOS на Apple, сосема е можно овој рејтинг да се подобри.

Прочитај повеќе

Технологија

Шведска го гради првиот пат во светот кој ќе ги полни електричните возила во движење

Avatar

Published

на

Станува збор за делница од 21 км.

Шведска го гради првиот постојан електрифициран пат во светот кој ќе ги полни електричните возила додека се во движење. Државата веќе реализираше четири пилот проекти, односно изгради четири привремени електрифицирани патишта, вклучувајќи го и градот Лунд. Но, оваа патна делница од 21 километар ќе биде постојана.

Електрификуваниот пат го гради шведскиот транспортен орган Трафикверкет, кој во моментов работи на изнаоѓање изведувач за проектот. Трафикверкет сè уште не ја избрал технологијата за полнење за револуционерниот проект, но дизајнот и изградбата се очекува да бидат завршени во 2025 година, а патот наскоро да биде отворен за сообраќај.

Трафикверкет разгледува три опции, надземни инсталации, електрични шини вградени во асфалтната површина кои ја пренесуваат EV енергијата преку проводник под возилото или индуктивни намотки вградени на патот кои безжично ја пренесуваат електричната енергија до возилото, пишува Revijahak .

Електрификуваниот пат ќе биде поставен на автопатот Е20, меѓу Халсберг и Оребро. Автопатот се протега помеѓу Стокхолм на север, преку Гетеборг и Малме на југ – и е избран намерно бидејќи е сообраќаен коридор за комерцијален транспорт на стоки. Го има и потребното напојување.

Шведскиот универзитет за технологија Чалмерс објави студија во март, во која се сугерира дека комбинацијата на електрифицирани патишта на 25 отсто од најпрометните национални и европски патишта и домашно полнење на електрични возила би било оптимално за преминот кон електрични возила.

Научниците тврдат дека тогаш батериите во електричните возила би можеле да бидат значително помали.

Прочитај повеќе

Технологија

Претставена: Нова Škoda Superb

Avatar

Published

на

Пристигна четвртата генерација на моделот Škoda Superb, со дизајн кој комбинира елегантни линии со нови фарови и традиционален дизајн инспириран од чешкиот кристал.

Моделот ќе биде достапен како лифтбек со практична задна врата и како комби варијанта на караван. Осветлувањето е подинамично од претходните модели, а фаровите се достапни во две опции.

Исто така, од Škoda велат дека аеродинамиката на овој модел е подобрена, а Superb сега е подолг и повисок од неговите претходници, па има должина од 4912 mm, ширина од 1849 mm и висина од 1481 mm. Меѓуоскиното растојание е 2841 mm.

Škoda им нуди на купувачите на новиот Superb шест погонски единици, со моќност од 160 до 265 КС.

Палетата вклучува 1,5-литарски TSI бензински мотор кој развива 150 КС и е комбиниран со хибридна технологија, што е, исто така, првпат Škoda да примени стартер генератор со појас од 48 волти и литиум-јонска батерија од 48 волти. Врвен.

Има уште два бензински и два дизел мотори, а како и 1,5-литарскиот TSI, тие се споени со седумстепен DSG менувач.

Два 2,0-литарски TSI мотори развиваат 204 КС и 265 КС, додека два 2,0-литарски TDI мотори произведуваат 150 и 193 КС. Најмоќните бензински и дизел мотори доаѓаат со погон на четири тркала, а од Škoda истакнуваат дека сите тие го исполнуваат стандардот Euro 6d.

Покрај овие верзии, клиентите ќе можат да изберат уште една со plug-in хибриден погон, која е достапна исклучиво за комби караванот.

Станува збор за 1,5-литарски TSI мотор од 150 КС, кој е комбиниран со батерија со капацитет од 25,7 kWh, што е двојно поголема од претходната и која овозможува автономија до 100 km (40 повеќе отколку во случај на неговиот претходник). Вкупната моќност е 204 КС, а на предните тркала се пренесува преку шестстепен DSG менувач.

Прочитај повеќе