Connect with us

Технологија

Како да заштитите вашиот лаптоп од дефекти?

Avatar

Published

на

Превенцијата е секогаш подобра од лекувањето, но секогаш е потешко да се присилиме да се придржуваме до некои работи кои можат да бидат досадни само за да спречиме нешто. Кога ќе погрешиме неколку пати, можеме да научиме поука. Секогаш е подобро да се научи лекција пред голема катастрофа, што во случај на лаптоп може да се случи. Да си дозволите квалитетен и добар лаптоп е навистина голема работа, но уште поважно е да се грижите за тој лаптоп, за да може да ви трае и да ви служи со години. Ова се дел од советите кои треба да ги следите доколку сакате долго да се дружите со вашиот лаптоп.

Не чувајте чаши со разни течности во близина на лаптопот

Ова е дефинитивно најтешкото нешто на кое треба да се навикнеш. Без разлика дали сме на работа или дома, едноставно кога правиме нешто на лаптопот, покрај нас има или вода или кафе или чај или сок. И тоа е баш така. Па каде на друго место да се стави кафето освен таму. Потоа се занесуваме, работиме, пиеме голтка кафе и забораваме каде сме го оставиле и веќе следниот потег може да биде фатален за нашиот лаптоп. Прво ако е топло кафе, второ ако е со шеќер. Продавниците за поправка на лаптопи имаат веројатно стотици вакви случаи, затоа што се чини дека никогаш не се дисциплинираме. Ако ви е тешко да ја промените оваа навика, тогаш оставете ја чашата што подалеку или барем повлечете друга споредна маса до главната маса и чувајте ги таму сите течности што ги консумирате додека сте на лаптопот.

Инсталирајте докажана антивирусна програма

Секогаш кога сте на Интернет, вие сте цел на потенцијални вируси, односно вашиот лаптоп и на него сите ваши важни документи, сите ваши датотеки, сите ваши спомени. За сето тоа, бидете одговорни и навреме инсталирајте антивирус кој може да ви помогне и како во таа мисија. Ако не сте сигурни кој антивирус треба да го инсталирате, тогаш најдобро е да отидете на проверена услуга за лаптоп, каде што експертите ќе ви кажат кој антивирус можете да го инсталирате, кој е бесплатен или кој нема да ве чини многу во зависност од тоа што ви треба. Антивирусите можат да бидат и се многу корисни, затоа не бегајте од нив.

Не дозволувајте да се прегрее

Многу важна работа за која треба да се грижите е ова. Прегревањето на лаптопот води полека, но сигурно до сите негови големи дефекти. Некои нема ни да можете да ги поправите. Затоа, внимавајте каде го оставате вашиот лаптоп и никогаш, но никогаш не покривајте ги отворите за вентилација. И размислете да набавите дополнителен поладен или поладен држач. Ладилникот може да се прегрее и ако го ставите на погрешно место и да предизвикате уште поголем проблем.

Бидете внимателни со каблите

Лаптопите често ни се на креветите, ги мрдаме постојано, кога сакаме да работиме, да гледаме филмови, серии, кога сакаме да играме игри и слично. Но, понекогаш не земаме предвид како е наредена кабалијата, дали е некаде приклештена и во каква состојба е. Како што многу често се кине кабелот од полначот на телефонот, така ќе се кине и кабелот од лаптопот доколку не го чувате правилно. Затоа, не плашете се да погледнете кога ќе седнете да гледате филм дали кабелот некаде е исечен од некој предмет, стол, ногарка од маса или заглавен помеѓу врата.

прикажи повеќе
Advertisement

Технологија

Листа на нај-економични Дизел Автомобили

Avatar

Published

на

Многу од овие модели имаат исти мотори, на пример, малите Opel, Peugeot или Citroen, односно сите наведени возила на концернот Volkswagen.

Шпанскиот портал coches.net собра податоци за моделите на дизел што трошат најмалку гориво, според мерењата на WLTP, кои се поблиску до реалните услови за возење. Додадете околу половина литар гориво на потрошувачката на овие модели и ќе бидете поблиску до реалната потрошувачка, односно потрошувачката во комбиниран режим на возење, пишува Ревијахак .

Така, според WLTP, следните модели трошат најмалку:

Opel Corsa 1.5D (4,2 l/100 km),

Peugeot 208 BlueHDI 100 (4,2 l/100 km),

Citroen C3 blueHDI 100 (4,2 l/100 km),

Renault Clio Blue dCi 100 (4,1 l/100 km),

Škoda Octavia 2.0 TDI 115 (4,1 l/100 km),

Volkswagen Golf 2,0 TDI 115 (4,2 l/100 km),

Seat Leon 2,0 TDI 115 Style XS (4,2 l/100 km),

Audi A3 Sedan TDI 115 Advanced (4,3 l/100 km),

Kia Ceed 1.6 CRDI MHEV 136 (4,4 l/100 km),

Peugeot 308 5P BlueHDI 130 (4,5 l/100 km).

Многу од овие модели имаат исти мотори, на пример, малите Opel, Peugeot или Citroen, односно сите наведени возила на концернот Volkswagen.

Прочитај повеќе

Технологија

Опуштен Euro 7 стандард : Малите автомобили ќе преживеат

Avatar

Published

на

Се чини дека Европскиот совет попуштил под притисокот на автомобилското лоби и нормата Еуро 7 е толку релаксирана што, наводно, нема суштински разлики во однос на Еуро 6.

Со стандардот Еуро 7 за нови возила, планот на Европската комисија беше дополнително да ја ограничи емисијата на штетни гасови. Имплементацијата требаше да се реализира во 2025 година, а до 2035 година Еуро 7 треба да ги намали вкупните емисии на NOx од автомобилите и комбињата за 35% во споредба со стандардот Еуро 6 и за 56% во споредба со стандардот Еуро 6 за автобуси и камиони.

Истовремено, честичките од издувните цевки на автомобилите и комбињата би се намалиле за 13%, а од автобусите и камионите за 39%, додека честичките од сопирачките на автомобилите би се намалиле за 27%.

Сега, се чини, Европскиот совет попушти под притисокот на автомобилското лоби и нормата Еуро 7 е толку релаксирана што, наводно, нема суштински разлики во однос на Еуро 6, пишува Ревијахак .

Нема да има промена во издувните гасови, но од друга страна, се чини дека купувачите на поекономични автомобили не треба да се грижат. Имено, со претходно најавениот Euro 7 стандард, автомобилите како Dacia Sandero, VW Polo и Renault Clio би биле поскапи и до 5.000 евра (поради новите технологии).

Растот на цените сега е спречен, но по цена на повисоки емисии на штетни гасови и фини честички.

Autocar исто така известува дека поради новите релаксирани регулативи, ќе опстане 2,9-литарскиот V6 мотор на Alfa Romeo, кој ги придвижува Quadrifoglio верзиите на Giulia и Stelvio, со 510 КС. Очекувајте низа слични најави од други автопроизводители деновиве…

Прочитај повеќе

Технологија

Листа на најпопуларните марки на автомобили во Европа

Avatar

Published

на

Tesla можеби го има најпродаваниот модел во првата половина од годината, но е далеку зад Volkswagen кога станува збор за вкупната продажба на автомобили.

Во првата половина на 2023 година, во Европа се регистрирани 6,56 милиони нови автомобили, што е за 17 отсто повеќе во споредба со истиот период во 2022 година (5,59 милиони единици). На врвот на листата се најде Tesla Model Y, кој забележа пораст на бројот на продадени единици за над 200%, претекнувајќи ги моделите Dacia Sandero и Volkswagen T-Roc, како и Peugeot 208 – лидерот од 2022 година.

Volkswagen ја зацврсти својата позиција меѓу производителите и има значителна предност во однос на второпласираната Toyota, додека на третото, изненадувачки, е Audi. Погледнете ја листата на топ 25 најпродавани марки на автомобили во Европа во првата половина на 2023 година:

1. Фолксваген (694.176 автомобили)

2. Тојота (417.220)

3. Ауди (374.435)

4. Пежо (356.135)

5. Мерцедес (353.822)

6. BMW (352.931)

7. Рено (349.770)

8. Škoda (339.382)

9. Форд (293.020)

10. Дачија (291.940)

11. Kia (287.775)

12. Hyundai (268.083)

13. Opel/Vauxhall (240.917)

14. Фиат (196.901)

15. Цитроен (195.670)

16. Тесла (185,238)

17. Нисан (147.822)

18. Volvo (143.843)

19. Седиште (133.126)

20. МГ (104.293)

21. Купра (93.177)

22. Mazda (92.733)

23. Мини (91.660)

24. Сузуки (90,469)

25. Џип (63.928)

Прочитај повеќе