Connect with us

Свет

Зад кражбата на 100 милиони долари стојат хакери од Северна Кореја

Avatar

Published

на

Американското Федерално биро за истраги (ФБИ) потврди дека хакерските групи Лазарус и АПТ38, поврзани со Северна Кореја, стојат зад кражбата на криптовалути од околу 100 милиони долари што се случи минатата година.

Во јуни 2022 година, Harmony објави дека хакери украле 100 милиони долари во криптовалута во напад на нејзиниот софтвер „Horizon Bridge“, кој се користи за пренос на криптовалути помеѓу различни блокчејн.

Од самиот почеток се сомневаше дека хакерите кои го извршија нападот се поврзани со групата Лазар, а сега овие сомнежи ги потврди и ФБИ.

„Преку нашата истрага, можевме да потврдиме дека групата Лазарус и АПТ38, сајбер актери поврзани со Северна Кореја, се одговорни за кражба на виртуелна валута во вредност од 100 милиони долари од мостот Хоризонт на Хармонија, која беше пријавена на 24 јуни 2022 година. “, се вели во соопштението на ФБИ.

Агенцијата, исто така, потврди дека на 13 јануари, севернокорејски хакери користеле Railgun, протокол за приватност, за да исперат 64 милиони долари во криптовалутата ethereum, украдена при грабеж во јуни 2022 година.

Дел од овој украден етереум последователно беше претворен во биткоин. Сепак, некои од овие средства беа „замрзнати, во соработка со одредени даватели на услуги за виртуелни средства“, соопшти ФБИ.

Лазар е познат по нападите на казина, банки, фирми за криптовалути и израелската одбранбена индустрија, а се верува дека групата е поддржана од Пјонгјанг.

Американското Министерство за финансии ја обвини групата за хакирањето на мостот Ронин што се случи во март минатата година, кога беа украдени 625 милиони долари.

ФБИ соопшти дека продолжува „да ја идентификува и попречува севернокорејската кражба и перење виртуелна валута, која се користи за поддршка на севернокорејските програми за развој на балистички ракети и оружје за масовно уништување“.

Се верува дека севернокорејскиот режим поддржува сајбер криминал, со околу 6.000 хакери кои работат за државата и работат во повеќе од 150 земји. Според американскиот воен извештај насловен „Севернокорејски тактики“ објавен во 2020 година, десет проценти од бруто домашниот производ на Северна Кореја доаѓа од сајбер криминал, особено измама, кражба и откуп.

прикажи повеќе
Advertisement

Свет

ВОЈНА ВО УКРАИНА: Почна руската офанзива на Красна Лиман. Шефот на ЦИА изјавува – Следните 6 месеци критични за Киев!

Avatar

Published

на

Војна во Украина – 344 ден. Британските, германските и полските власти веруваат дека сега не е можно испраќање борбени авиони во Украина. Додека западните сојузници собираат нова транша од воена помош за Киев, која вклучува тенкови Леопард 2, борбите се разгореа околу Бахмут, Керсон и долж реката Днепар.

Гранични територии на Руската Федерација

Во регионот на Белгород, во областите Валујск и Красногвардеј, функционираа системите за противвоздушна одбрана, нема информации за штета.

Насока Старобељск

Во секторот Купјански, украинските војници се подготвуваат да го одбијат нападот на руските сили на линијата Грјаниковка-Петропавловка-Синковка. Украинската ДСГ (диверзантско-извидувачка група) дејствува во Кисловка.

Во делот Лиман на Третата моторизирана пушка дивизија на вооружените сили на РФ, по артилериска подготовка, започнаа офанзива во областа на клисурата Журавка. Во исто време, 144-та пушка дивизија ја проби одбранбената линија на ВСУ два километри кај Јамполовка. Во шумската област околу Серебријанка, по нападот на руските трупи, украинската територијална одбрана се повлече во втората линија на одбрана.

Прочитај повеќе

Свет

ИРОНИЈА: Министерот носи часовник од 10.000 евра. А им вели на просветните работници дека зголемувањето на платата е нереално!

Avatar

Published

на

БРИТАНСКАТА министерка за образование Џилијан Киган изјави дека е „економски неодржливо“ да се исполнат барањата на синдикатите на наставниците кои штрајкуваат, а истовремено е на удар на критиките за скапиот часовник што го носи.

Едно од десет училишта во Англија во моментов ја прекина наставата поради штрајкот на наставниците кои бараат повисоки плати.

Настапувајќи во телевизиско шоу, таа рече дека е „многу разочарувачки“ што наставниците штрајкуваат поради платата, а многу гледачи забележале дека министерот носи часовник „Ролекс“ од 11.000 евра.

Корисниците на Твитер го препознаа часовникот како Rolex Lady со две нијанси на злато и челик, како и дијамантска рака и типична Rolex нараквица.

Министерката и претходно беше критикувана дека носи скап часовник, а од друга страна барањата на наставниците за зголемување на платите ги нарекува нереални, пишува Мирор.

– Можеби не требаше да работам и да заработувам. Не знам. Ова е како изопачен снобизам – рече таа претходно отфрлајќи ги таквите обвинувања.

Министерот најави продолжување на разговорите со синдикатите за платите, работните обврски, вработувањето и други теми.

– Затворањето на едно училиште е премногу и многу е разочарувачки што Синдикатот продолжи со овие нарушувачки акции, но многу наставници, професори и помошни кадри покажаа дека образованието на нивните деца секогаш им е на прво место – изјави таа.

Од друга страна, просветните синдикати најавија дека немаат друг избор освен да го продолжат штрајкот по неуспехот на разговорите со министерот.

Критичарите ги обвинуваат богатите членови на кабинетот дека не ги чувствуваат семејствата кои се борат да врзат крај со крај.

Генералниот секретар на TUC, Пол Новак, рече дека кабинетот полн со милионери не може да разбере што се случува во јавниот сектор и со какви притисоци се соочуваат вработените во јавниот сервис.

Прочитај повеќе

Свет

Лавров ја гледа испораката на оружје од западот како ескалација на конфликтот!

Avatar

Published

на

– Сите сакаме да заврши конфликтот со Украина, но факторот време не е главниот фактор, важен фактор овде е факторот на суштината, факторот на квалитетот на резултатите што ги обезбедуваме за нашиот народ, за оние луѓе кои сакаат да останат дел од руската култура и кому киевската хунта, со охрабрување на Западот, со години одзеде се што е руско – истакна министерот.

Според него, никој не се обидува да го убеди Киев да се врати на преговорите со Москва, никој не му се спротивстави на Зеленски кога тој постојано во „весело расположение“ изјави дека не разбира кој носи одлуки во Русија и со кого треба да разговара.

– Токму тие (западните колеги) одбија да преговараат, го принудија режимот во Киев да се откаже од преговарачкиот процес. И тоа токму во моментот кога на крајот, како што знаете, имаше можност политички да се заврши. Но, на Киев очигледно не му беше дозволено. Оттогаш никој не се ни обиде да го убеди режимот на Киев во потребата од преговори, никој не се спротивстави – истакна Лавров.

Тој додаде дека тезата дека Русија одбива да преговара за Украина е лага.

– Нашата дипломатија има со што да се занимава – постојано, секојдневно да објаснува што се случува, да разоткрива лаги, а особено лагите што сега се слушаат за нашето одбивање да преговараме – рече тој.

Самиот претседател на Украина Владимир Зеленски се чувствува како независна личност, рече Лавров.

– Токму тие (западните колеги) одбија да преговараат, го принудија режимот во Киев да се откаже од преговарачкиот процес. И тоа токму во моментот кога на крајот, како што знаете, имаше можност политички да се заврши. Но, на Киев очигледно не му беше дозволено. Оттогаш никој не се ни обиде да го убеди режимот на Киев во потребата од преговори, никој не се спротивстави – истакна Лавров.

Тој додаде дека тезата дека Русија одбива да преговара за Украина е лага.

– Нашата дипломатија има со што да се занимава – постојано, секојдневно да објаснува што се случува, да разоткрива лаги, а особено лагите што сега се слушаат за нашето одбивање да преговараме – рече тој.

Самиот претседател на Украина Владимир Зеленски се чувствува како независна личност, рече Лавров.

– Очигледно е дека, според Фројд, тој самиот се чувствува како независна фигура, дека е манипулиран, па тоа го пренесува во своите проекции – оцени Лавров.

Тој додаде дека задачата на војниците е да си ја завршат работата, да ги минимизираат загубите, не размислуваат кога се ќе заврши.

– Наша задача, задача на дипломатите, е пред се, секако, нашата армија, момците кои таму ги решаваат најважните задачи за да ја обезбедат нашата независност, интересите на нашата култура, оние луѓе кои сакаат да бидат дел од рускиот култура, веројатно не размислуваат кога ќе ја завршат – рече Лавров.

– Нив ги води желбата јасно, брзо и без загуби да си ја вршат работата, односно да ги минимизираат загубите – додаде министерот.

Лавров посочи дека Москва се обидува да ги отстрани украинските војници на растојание што е безбедно за руска територија, а колку повеќе оружје со долг дострел Западот му го снабдува режимот во Киев, толку повеќе треба да се отстрани од руските територии.

Тој изјави дека ескалацијата на конфликтот во Украина од страна на Западот е очигледна.

– Тоа што Западот не може да се смири и уште повеќе се заглавува со секој чекор – ова игра важна улога за текот на операцијата. Оваа ескалација, апсолутно сте во право, таа е како снежна топка – одговори Лавров на прашањето дали има ескалација во светло на западните испораки на оружје.

Според него, западните испораки на модерна воена опрема за Киев очигледно ќе се вршат заедно со странските борбени единици.

– Сите видови оружја што се веќе делумно предадени, а особено оние што се најавени, според експертите, невозможно е со овие системи да управуваат Украинци, обучени или оние кои имаат завршено некои два или три месеци. курсеви. Постојат системи, според експертите, за кои (војниците) не може да се обучуваат во догледна иднина, а доколку се испорачаат, тогаш тоа најверојатно ќе се направи заедно со (странски) борбени екипи. Очигледно привремено ќе бидат ослободени од армијата и ќе бидат регистрирани како платеници – објасни министерот.

Рускиот министер рече дека руската дипломатија ќе продолжи да ја промовира својата линија и да ја разјаснува вистината на наактивен начин на меѓународната сцена.

Според него, никој во Европа и во САД не се ни обидува да се запраша дали тие самите направиле некои грешки.

Прочитај повеќе