Connect with us

Струмица

Сообраќајна незгода на магистрален пат Струмица-Ново Село

Media Press

Published

на

Вчера во 15.00 часот во Полициската станица Струмица било пријавено дека на магистрален пат Струмица-Ново Село, во близина на село Ново Коњарево, А.Б.(42) од село Сушица, струмичко, управувајќи патничко возило „хонда“ со струмички регистарски ознаки, изгубил контрола над возилото и излетал надвор од патот. Во несреќата со тешки телесни повреди се здобил возачот, констатирани во Медицински центар Струмица.

Увид на местото извршила екипа на Полициската станица Струмица.

Струмица

После 40 години Струмица доби нова детска градинка. Премиерот Ковачевски и градоначалникот Костадинов денеска ја пуштија во употреба

Media Press

Published

на

После 40 години Струмица доби нова детска градинка. Денеска, градоначалникот Костадин Костадинов, заедно со претседателот на Владата Димитар Ковачевски, министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска и вишата специјалистка за образование при Светска Банка, Бојана Нацева, со пригодни обраќања и на симболичен начин, ја предадоа во употреба новата детска градинка „Виножито“ во Струмица.

Во своето обраќање пред присутните градоначалникот Костадинов меѓу другото истакнa: „Зарем е потребно да се повторува што значи оваа детска градинка за Струмица и нејзините граѓани, но ако се знае дека нашиов град, според моите сознанија, добива нова детска градинка по цели 40 години, тогаш треба да се каже дека вакво капитално дело треба да биде причина за радост за секој граѓанин од нашава општина. Нека ни е честита детската градина „Виножито“, нека се спокојни младите родители и нека се безгрижни, весели и среќни струмичките деца“, порача Костадинов.

Инаку, градинката „Виножито“, која се одликува со преубав и современ екстериер и ентериер, има капацитет за 244 деца од предучилишна возраст, а покрај многуте содржини располага и со паркинг простор за 27 автомобили наменет за родителите.

Прочитај повеќе

Струмица

Приведено лице од струмичко, во неговиот дом била пронајдена и одземена марихуана

Media Press

Published

на

Во текот на вчерашниот ден во село Пиперево, струмичко, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица го лишиле од слобода С.М.(45) од село Пиперево. При претрес во неговиот дом, извршен со судска наредба, била пронајдена и одземена марихуана.

За настанот бил запознаен Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица и по целосно документирање против лицето ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прочитај повеќе

Струмица

Лишени од слобода три лица од струмичко кај кој било пронајдена марихуана

Media Press

Published

на

Во недела на 23 октомври околу 17.00 часот во село Василево, струмичко, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода лицата Д.К.(32), Е.К.(27) од Струмица и Г.М.(33) од село Раборци, струмичко.

При преглед на патничко возило „мерцедес“, со струмички регистарски ознаки, управувано од Д.К., во кое сопатници биле Е.К. и Г.М., била пронајдена марихуана.

За случајот бил известен Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Струмица, а по негово целосно документирање ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прочитај повеќе