Connect with us

Радовиш

Отворен нов клуб по Маи Таи и кик бокс АДРЕНАЛИН во Радовиш

Avatar

Published

на

Отворен нов клуб по Маи Таи и кик бокс АДРЕНАЛИН во Радовиш, место каде младите ќе можат да спортуваат и да се градат во здрави личности. Синоќа беше свеченото отварање, во кругот на најблиските пријатели, роднини и членови на клубот. Двајцата основачи Влатко Петров и Мирко Василев кои ќе бидат и тренери во клубот, ги покануваат сите млади заинтересирани за овој спорт да ги посетат, да спортуваат и да се дружат, а се надеваат дека од овој клуб ќе излезат и нови шампиони.

 Muay Thai  е тајландска боречка вештина за која карактеристични се ударите со нога. Синоќа беше одржан и првиот тренинг на кој беа упатени и неколку препораки од страна на тренерот. Да не се злоупотребува спортот надвор од клубот, да не се предизвикуват немири и нарушувања на јавниот ред и мир, освен ако се работи за самоодбрана.

Клубот по Маи Таи и кик бокс Адреналин, се наоѓа во Спортската сала 25 Мај во Радовиш, во целосно подготвена и опремена просторија за овој спорт со сите пропратни простории и опремена.   

прикажи повеќе
Advertisement

Радовиш

Реконструкција и санација на плафонот во Центарот за култура „Ацо Караманов“ во Радовиш

Avatar

Published

на

Започна реконструкцијата и санацијата на плафонот во Центарот за култура „Ацо Караманов“ во Радовиш, каде се одржуваат сите културни манифестации од општината и други јавни собири.

Градоначалникот Ацо Ристов, кој изврши увид во работните активности рече дека наредната година целосно ќе се реконструира внатрешноста на овој дом со комплетно ентериерно уредување, бидејќи како што рече радовишани се емоционално поврзани со овој дом и затоа ќе се реконструира но ќе ја задржи автентичноста.

Плафонот на ЦК „Ацо Караманов“ се реконструира со средства обезбедени од донација од рудникот Бучим.

Прочитај повеќе

Радовиш

Жител нa село Дедино бил физички нападнат од едно лице од село Конче

Avatar

Published

на

Жител нс село Дедино бил физички нападнат од едно лице од село Конче и случајот бил пријавен во Полициска станица Радовиш од трето лице.

Имено вчера во Полициската станица Радовиш, В.К. од село Дедино, општина Конче, пријавил дека на 26.11.2023 околу 22.00 часот во село Дедино И.Ј. од село Дедино бил физички нападнат од С.Ѓ. од село Конче.

Се преземаат мерки за расчистување на случајот информира СВР Струмица, ОВР Радовиш.

Прочитај повеќе

Радовиш

Јавна регионална дебата „Креирање инклузивна локална средина“ ќе се одржи утре во библиотеката во Радовиш

Avatar

Published

на

Јавна регионална дебата „Креирање инклузивна локална средина“ ќе се одржи утре во ОНБ Браќа Миладиновци“ во Радовиш, а во организација на Општина Радовиш и Здружението „Отворете ги прозорците“.

 Ова е дел од проектот „Инклузија на деца со посебни образовни потреби“ подржан од „Детската Фондација Песталоци“.

Целта на оваа дебата е претставници од различни институции од областа на образование и социјална заштита, локални самоуправи, организации, сервисни служби, родители и бизнис заедницата, заеднички да продискутираат за предизвиците и иницијативите за креирање поинклузивни практитки и можности за секое дете.

На Јавната дебата покрај Општина Радовиш учество ќе земат и училишта и претставници од локалните самоуправи од општините Радовиш и Конче.

Јавната дебата ќе започне со почеток во 12 часот и ќе трае до 14 часот.

Прочитај повеќе