Connect with us

Македонија

Флоријан Бибер: Францускиот предлог е катастрофа за ЕУ, значително се приближува до бугарските барања отколку до позицијата на Македонците

Media Press

Published

на

Францускиот предлог е катастрофа за проширувањето на ЕУ и носи опасности, предупредува луксембуршкиот универзитетски професор, историчар и експерт за Балканот, Флоријан Бибер.

Тој на Твитер пишува дека иако изгледа добро да се стави крај на бугарското вето, но на ваков начин ќе се постигне малку, а има големи опасности.

– Францускиот предлог за отклучување на бугарската блокада е катастрофа за проширувањето. Иако изгледа добро да се стави крај на бугарското вето, тоа постигнува малку и носи големи опасности:

– Го вклучува билатералниот спор во преговарачкиот процес на ЕУ, давајќи им легитимитет и охрабрување на идните членки на ЕУ кои ги блокираат земјите-членки.

– Значително се приближува до бугарските барања отколку до позицијата на Македонците, па затоа е неурамнотежен.

– Во суштина ја прифаќа националистичката логика на бугарската влада сугерира дека постои прашање за дискриминација на Бугарите во Македонија.

– Игнорира дека проблемот е (делумно) создаден од ЕУ. 10.000 македонски граѓани добија бугарски пасоши БИДЕЈЌИ се ЕУ пасоши, не затоа што се бугарски. Граѓаните бараат да бидат граѓани на ЕУ (да работат) е злоупотребено од Бугарија да тврди дека се „етнички“ Бугари.

– Ги билатеризира и дискредитира механизмите за вистинските малцински права.

– Нема да има доволно поддршка во Македонија и нератификувањето на договорот ќе се толкува како неуспех во Македонија, а не како неуспех на бугарските националистички барања.

Наместо лесен излез, францускиот предлог дополнително ќе го наруши угледот на ЕУ и ќе го закопа процесот на проширување, пишува Бибер на Твитер.

— Florian Bieber (@fbieber) July 6, 2022

Македонија

Поевтини роаминг услуги за земјите од Западен Балкан со земјите од ЕУ, потпишан договор

Media Press

Published

на

Лидерите од Западен Балкан потпишаа договор за пониски роаминг цени во рамките на Самитот Западен Балкан – Европска Унија во Тирана.

Со овој договор од идната 2023 година Македонија, Албанија, Србија, Црна Гора, Косово и БиХ ќе имаат пониски тарифи во роаминг со земјите од Европската Унија.

Од македонска страна договорот го потпиша премиерот Димитар Коначевски, кој вели дека истиот договор по извесен период предвидува целосно укинување на роаминг тарифите за земјите од Западен Балкан со европските земји.

„Со овој договор од денес ќе сме поповрзани со земјите од ЕУ и ќе можеме полесно и побрзо да одиме по европскиот пат. Со овој договор се овозможува поголема поврзаност и практична и економска придобивка и за граѓаните и за бизнисот“, вели Ковачевски.

Прочитај повеќе

Македонија

При преглед кај грчки државјанин, пронајдени 1250 кутии шверцувани цигари

Media Press

Published

на

При преглед кај грчки државјанин, пронајдени 1250 кутии шверцувани цигари, информира Министерството за внатрешни работи.

Денеска (07.12.2022) во 00.15 часот на граничен премин Стар Дојран, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Стар Дојран, во координација со царински службеници откриле кривично дело „криумчарење“ по член 278 од Кривичниот законик.

При преглед во патничко возило „ауди А8“ со црногорски национални ознаки, управувано од С.П.(66) од Република Грција, во посебни прегради во багажникот биле пронајдени 1250 кутии цигари за кои не поседувал документација. Возилото и цигарите биле преземени од Царинската управа за понатамошна постапка“, стои во соопштението од МВР.

Прочитај повеќе

Македонија

Утре е државен празник во Македонија, неработен ден за сите граѓани

Media Press

Published

на

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека согласно со Законот за празниците на РМ  („Службен весник  на  РМ„ бр.21/98 и 18/07), 8 декември 2022 година (четврток), ‘’Св. Климент Охридски”, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

  Свети Климент Охридски  е роден 836 година е Македонец и сесловенски просветител, а умрел 916 година во Охрид, е еден од учениците на Кирил и Методиј кој учествувал во извршувањето на Моравската мисија.

Тој е еден од првите средновековни словенски светци, научник, писател и просветител на Словените. Бил еден од најистакнатите ученици на Кирил и Методиј што заедно се поврзуваат со создавање на глаголското и кириличното писмо, особено нивното распространување помеѓу христијанизираните Словени. Свети Климент бил основач на Охридската книжевна школа или попозната како „Прв словенски универзитет“, од кој излегле 3500 подготвени ученици, и од страна на некои словенски народи се смета за покровител на образованието и јазикот. Тој се смета за прв Епископ Словенски со титула Епископ Велички.

Денеска Свети Климент Охридски се почитува како заштитник на Македонија, градот Охрид и Македонската православна црква.Во Бугарија е сметан за еден од седумте апостоли на Првото Бугарско Царство и еден од врвните светци на современата Бугарија.

 Во чест на светецот, во Македонија и Бугарија многу училишта, улици и државни институции го носат неговото име. Најголемата црква во Скопје (Соборниот храм) го носи името на Свети Климент, исто така Бугарската антарктичка база, универзитетот во Битола, Софискиот Универзитет и Националната и универзитетска библиотека на Македонија го носат неговото име.


Прочитај повеќе