Connect with us

Радовиш

Литературната манифестација за деца и млади „ Пролет на сребрените соништа“ и годинава ќе се одржи во Радовиш

Media Press

Published

на

Петтата по ред ” Пролет на срeбрeните соништа”- Радовиш 2022 и годинава почна да расцутува и ќе се одржи на 06 и 07 мај. 

Манифестацијата ќе започне на 6 мај во петок со почеток во 13 часот, со Портрет на писателот за деца и млади Киро Донев, со промоција на книгата „Календар на детството“ кој ќе се одржи во ОНБ „Браќа Миладиновци“ во Радовиш.

Во сабота на 07 мај со почеток во 12;30 часот во Центарот за култура Ацо Караманов во Радовиш ќе се одржи свечено доделување на дипломите на учениците и на наставниците- ментори. Потоа ќе следува промоција на книгата „Тајната на сината самовила“ од Весела Богдановиќ, а промотори ќе бидат д-р Лили Бошевска и м-р Матилда Бајкова.

Литературната манифестација ПРОЛЕТ НА СРЕБРЕНИТЕ СОНИШТА„ 2022 е во организација на Здружението на граѓани „Невена, за тебе, за мене за нас“, Радовиш, во соработка со ЦК Ацо Караманов од Радовиш.

Одборот на поетската манифестација за деца и млади „ Пролет на сребрените соништа“, која оваа година се одржува по петти пат и жири комисијата од вкупно пристигнатите творби  одбра само 25, кои оваа година ќе го понесат епитетот НАЈДОБРА ПЕСНА за 2022 година на литературната манифестација „ПРОЛЕТ НА СРЕБРЕНИТЕ СОНИШТА„ Радовиш, 2022.  Избраните најдобри 25 поетски творби за 2022 година се од ученици од цела Македонија

Радовиш

Промоција на трудот „ГАЈДАРСКАТА ТРАДИЦИЈА ВО РАДОВИШКО“ на авторот М-р Александар Ицов

Media Press

Published

на

Народното творештво отсекогаш било плодна почва за научни и теоретски истражувања од повеќе аспекти. Едно од таквите научни истражување е магистарскиот труд  „ГАЈДАРСКАТА ТРАДИЦИЈА ВО РАДОВИШКО“ на  М-р Александар Ицов од Радовиш, со што гајдаџиството од радовишко како  културно наследство конечно е сместено во книга.

 Во рамките на Саемот на книги кој вчера беше отворорен во ОНБ Браќа Миладиновци, беше извршена промоција на првата книга од ваков вид во Радовиш.

Промотор на овој исклучително значаен труд за радовишкото фолклорно богатство беше Проф, д-р Драган Даутовски, а свој осврт за авторто даде и Томе Постолов професор по Македонски јазик и литература.

Во својот музички настап, м-р Александар Ицов беше поддржан од професор Александар Таушанов на гитара.

Прочитај повеќе

Радовиш

Расчистено разбојништво во Радовиш, наместо пари од казино украле коверти со исплатени тикети

Media Press

Published

на

Одделението за внатрешни работи Радовиш денеска поднесе кривична пријава против К.К. (27) од Радовиш поради сомнение дека сторил кривични дела разбојништво и спречување на докажување и против М.Т. (22) и О.А. (21), двајцата од радовишкото село Покрајчево, поради сомнение за разбојништво.

Како што информираат од МВР, на 9 мај годинава, во 4 часот, М.Т. и О.А. со закана со пиштол и нож кон вработени во казино на улица Свети Спасо Радовишки одзеле два коверта со исплатени тикети за кои сметале дека има пари.

По тоа, К.К. ги фрлил предметите со кое било извршено делото во канал во близина на селото Раклиш. По преземени мерки, полициски службеници од ОВР Радовиш ги пронашле предметите. Исто така, при претрес во домот во кој М.Т. живее под наем, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени марихуана и две дробилки со остатоци од марихуана.

На 16 мај лицата биле лишени од слобода и во службен разговор со полициски службеници го признале делото. Во текот на денот тие ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка од Основен суд Струмица.

Прочитај повеќе

Радовиш

Околу 300 дечиња од ДГ„ Ацо Караманов“ од Радовиш се подготвуваат за одржување на големата завршна приредба

Media Press

Published

на

Околу 300 дечиња од ДГ „Ацо Караманов“ од Радовиш се подготвуваат за одржување на завршната приредба која традиционачно секој година се одржува по повод испраќањето на идните првачиња во прво одделение.

Овие денови односно на 16 и 18 мај се одржуваат генерланите проби за дечињата подготвени да се претстават пред своите родители и роднини.

„Завршната приредба ќе се одржи во четврток на 19 мај, со што на свечен начин околу 170 дечиња ќе бидат испратени во прво одделение“ рече диркеторката на градинката Љупка Тренчева, која активно беше вклучена во подготовките и генералните проби.

Прочитај повеќе