Connect with us

Радовиш

Градоначалникот Ристов образложи на седница на Совет како ќе функционира проектот Зонско паркирање

Media Press

Published

на

Советот на Општина Радовиш, денеска ја одржа 10-та седница со дневен ред од  39 точки и една дополнителна предлог точка.

На седницата беа поставени и неколку советнички прашања по што беше усвоен Извештајот за реализација и на Програмата за уредување на градежно земјиште, изградба реконструкција и уредување на комунални објекти и локални патишта за 2021 година како и Предлог Програмата за измени и дополнување на Програмата за уредување на градежно земјиште за 2022 година.

Потоа Предлог- Програмата за измени и дополнување на предлог програмата за изработка за урбанистички планови во Општина Радовиш за 2022 година. На седницата беше изгласана и Предлог Програма за измена на програмата за Локален економски развој при Општина Радовиш за 2022 година и Предлог одлука за измена на развојната програма ИПА -Инструмент за претпристапна помош по одобрен проект -Зелена Топлина.

Како спорна точка од дневниот ред според советничката група на СДСМ и Коалицијата беше Предлог одлука за степен на ограничување на јавниот простор за паркирање  на подрачјето на Општина Радовиш, за која градоначалникот Ацо Ристов даде детално образложение зошто мора да се спроведе проектот Зонско паркирање.

„Мора да се стави ред во сообрачајниот хаос во Радовиш. Ова беше најчестото барање во кампањата кое го поставуваа граѓаните и за кое бараа решение“, рече меѓудругото Ристов.

Во продолжение на седницата беше усвоена Предлог одлуката за измена на Одлуката за извршување на Буџетот на Општина Радовиш како и неколку Предлог Одлуки за усвојување на годишните сметки на основните и средното училиште во Општина Радовиш, на детската градинка и на останатите Јавни институции во општината.

Радовиш

Промоција на трудот „ГАЈДАРСКАТА ТРАДИЦИЈА ВО РАДОВИШКО“ на авторот М-р Александар Ицов

Media Press

Published

на

Народното творештво отсекогаш било плодна почва за научни и теоретски истражувања од повеќе аспекти. Едно од таквите научни истражување е магистарскиот труд  „ГАЈДАРСКАТА ТРАДИЦИЈА ВО РАДОВИШКО“ на  М-р Александар Ицов од Радовиш, со што гајдаџиството од радовишко како  културно наследство конечно е сместено во книга.

 Во рамките на Саемот на книги кој вчера беше отворорен во ОНБ Браќа Миладиновци, беше извршена промоција на првата книга од ваков вид во Радовиш.

Промотор на овој исклучително значаен труд за радовишкото фолклорно богатство беше Проф, д-р Драган Даутовски, а свој осврт за авторто даде и Томе Постолов професор по Македонски јазик и литература.

Во својот музички настап, м-р Александар Ицов беше поддржан од професор Александар Таушанов на гитара.

Прочитај повеќе

Радовиш

Расчистено разбојништво во Радовиш, наместо пари од казино украле коверти со исплатени тикети

Media Press

Published

на

Одделението за внатрешни работи Радовиш денеска поднесе кривична пријава против К.К. (27) од Радовиш поради сомнение дека сторил кривични дела разбојништво и спречување на докажување и против М.Т. (22) и О.А. (21), двајцата од радовишкото село Покрајчево, поради сомнение за разбојништво.

Како што информираат од МВР, на 9 мај годинава, во 4 часот, М.Т. и О.А. со закана со пиштол и нож кон вработени во казино на улица Свети Спасо Радовишки одзеле два коверта со исплатени тикети за кои сметале дека има пари.

По тоа, К.К. ги фрлил предметите со кое било извршено делото во канал во близина на селото Раклиш. По преземени мерки, полициски службеници од ОВР Радовиш ги пронашле предметите. Исто така, при претрес во домот во кој М.Т. живее под наем, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени марихуана и две дробилки со остатоци од марихуана.

На 16 мај лицата биле лишени од слобода и во службен разговор со полициски службеници го признале делото. Во текот на денот тие ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка од Основен суд Струмица.

Прочитај повеќе

Радовиш

Околу 300 дечиња од ДГ„ Ацо Караманов“ од Радовиш се подготвуваат за одржување на големата завршна приредба

Media Press

Published

на

Околу 300 дечиња од ДГ „Ацо Караманов“ од Радовиш се подготвуваат за одржување на завршната приредба која традиционачно секој година се одржува по повод испраќањето на идните првачиња во прво одделение.

Овие денови односно на 16 и 18 мај се одржуваат генерланите проби за дечињата подготвени да се претстават пред своите родители и роднини.

„Завршната приредба ќе се одржи во четврток на 19 мај, со што на свечен начин околу 170 дечиња ќе бидат испратени во прво одделение“ рече диркеторката на градинката Љупка Тренчева, која активно беше вклучена во подготовките и генералните проби.

Прочитај повеќе