Connect with us

Радовиш

Со трогателен говор Чифлиганец се прости со Тони Танчев: Тажен момент, а сакам многу да кажам за нашиот Тони

Media Press

Published

на

Голем број радовишани спортисти спортски работници и пријатели на Тони Танчев  вчера за последен пат се простија на неговиот погреб во Радовиш. Еден од нив беше и проф. д-р Ванчо Чифлиганец, поранешен претседател на БК „Бучим -Јака“, од времето кога станаа европски и светки шампиони, а еден од шампионите беше иТони Танчев.  

„Го испраќаме нашиот другар, пријател, борач, борец, учител, тренер, професионалец, човек со големо срце и душа, но пред се добар татко на Илија и сопруг на Снежана. И нема зборови, нема мелем  со кој може да ја ублажиме тагата на неговото семејство“, рече Чифлиганец и продолжи.

„Од вчера, од кога ми ја соопштија веста за ненајдената смрт на нашиот другар, низ главата ми минуваат илјадници мисли и сеќавања, убави моменти, зборови, радости, еуфоријата која ја чувствувавме од заедничката љубов кон борењето. Сакам многу да кажам за нашиот Тони, голем човек, борец во животот, борач на струњачата со кого заедно освоивме многу спортски борачки врвови.

Целиот живот го посвети на спортот, на борењето за афирмација на сопствената држава. Ти заедно со твоите другари, спортисти ги донесовте првите златни и сребрени медали по осамостојувањето на Македонија. Никогаш нема да ги заборавиме твојата љубав кон спортот, која заедно со твоите другари, спортисти, кога сите заедно се радувавме кога станавме европски и светски шампиони, а ти беше централниот драгоцен камен во мозаикот на таа европска и светска екипа.

Драг Тони, не само што беше вистински шампион во спортот, во борењето беше и педагог, извонреден тренер освојувајќи повеќе шампионски титули под твојата палка, водејќи го напред клубот Бучим.

Драг Тони, никогаш нема да заборавиме кога заедно со твоите соборци седевме во сауната да ги намалите килограмите за да донесете драгоцени поени за Македонија и да станеме светски шампиони. Правевме се, разговаравме за се и сешто за да заборавите на жедта. Тоа беше херојска пожртвуваност само за да стане нашата мала, но храбра држава дел од Европа и од Свет“, рече Чифлиганец меѓудругото.

„Но, во тие моменти не помислувавме дека прерано ќе не напуштиш кога си најмногу потребен на сопственото семејство, синот Илија, сопругата Снежана. Од кога те паметам од 13 годишна возраст до сега најдобар другар и пријател ти беше спортот, струњачата до последниот момент воспитувајќи ги младите како можат да бидат шампиони, без да кажеш не можам не напушти нас и твоето семејство синот Илија и сопругата Снежана. Таква била судбината за сите нас, непосакувана. Тоа е животот ќе те паметиме по добри дела, по твојата голема човечност, другарство, пријателство.

За нас најтажен момент, Тони освои многу животни врвови, а се радуваше на секој како да е прв. Му верував и го сакав, а и тој мене, заради мој телефонски повик се врати од Германија и се посвети на борењето, кое стана негова животна определба, љубов и посветеност. Од балкански шампион, стана европски и светски шампион и цел живот остана на струњачата, до последен момент, до последен здив, несебично пренесувајќи го своето знаење, искуство на младите борачи кои со ширум отворени очи и уши го слушаа и учеа од тебе како да се борат во салата, но учеа и како да станат борци во животот. Целиот наш, човечки живот е борба, но во овие моменти на длабока тага сфаќаме колку е животот краток. Ми зборуваше дека се поголем е бројот и на момчиња и на девојчиња кои сакаат да научат, да се борат, да освојуваат медали, да ја претставуваат нашата татковина, да го веат македонското знаме.

Им изразувам најдлабоко сочувство на неговите Снежана и Илија, но верувајте дека сте најгордите сопруга и син, со кои имаме многу да се сеќаваме и да кажуваме каков беше нашиот Тони Танчев. Секогаш насмеан, ведар, а толку силен борач што мислевме дека ни планина да се сруши врз него нема да му биде ништо. Јас знам дека нашиот Тони не си замина, дека секогаш ќе биде со нас и ќе го слушаме неговиот глас кој ни вели борете се и гледајте само напред!

Твоето физичко заминување претставува најголема наша загуба, но ти ќе останеше засекогаш во нашите срца. Голема загуба е за сите нас, но најголема за твоето семејство, синот Илија и сопругата Снежана.

Денеска сме тажни, но гледајќи ја вечноста исполнети сме со надеж, дека Тони сега е во Божји раце. Почивај во мир драг наш Тони, и нека ти е светол патот кон вечноста“, заврши Чифлиганец.

Радовиш

Радовиш, домаќин на САЕМ ЗА ЛОКАЛЕН РАЗВОЈ – ЛАГ ЕКСПО 2022

Media Press

Published

на

Денес за прв пат во Радовиш, но и во Македонија се одржува САЕМ ЗА ЛОКАЛЕН РАЗВОЈ – ЛАГ ЕКСПО 2022. Учесници се тимот на Програмата на УСАИД за развој на заедницата, имплементирана од Мрежата за рурален развој на Северна Македонија и Балканската мрежа за рурален развој поддржана од We Effect, во соработка со ЛАГ Плачковица како домаќин и ЛАГ Абер 2015, ЛАГ Беласица-Огражден, ЛАГ Бојмија и ЛАГ Малеш-Пијанец како партнери. На настанот се обратија Џери Дајбл, претставничка на Канцеларијата на УСАИД во Северна Македонија и Абдулшуќур Абедини заменик министер за земјоделство, шумарство и водостопанство. Помеѓу присутните се и градоначалници на општините од регионот како и претставници од граѓанскиот и приватниот сектор од државата и земјите од Западен Балкан и ЕУ. ЛАГ ЕКСПО 2022 е прв саем од ваков тип во нашата земја каде низ презентации и панел дискусии претставници на Локалните акциски групи (ЛАГ-ови) од Македонија, Албанија, Србија, Косово и Хрватска ги претставија своите активности и дискусии за локалниот развој кој ги засега сите рурални заедници. САЕМСКАТА МАНИФЕСТАЦИЈА започна со свечено отварање од страна на градоначалникот на општина Радовиш г-дин Ацо Ристов. Поставени се штандови од повеќе општини кои ги претставија своите производи и активности кои се реализираат на териториите на ЛАГ-овите Бојмија, Беласица-Огражден, Малеш-Пијанец, Абер 2015 и Плачковица, пропратено со пригодна културно-уметничка програма.Целта на настанот е да се презентираат и да се споделат искуствата на Локалните акциски групи од Република Северна Македонија, како и од земјите на Западен Балкан и Европската Унија согласно LEADER пристапот како дел од политиките за локален/рурален развој.Програмата на УСАИД за развој на заедницата го унапредува одржливиот развој на руралните средини во Северна Македонија преку зголемена вклученост на локалните чинители во препознавање и приоретизација на вистинските потреби на заедницата – при тоа потпирајќи се на сопствените ресурси и на зголемениот ангажман на јавниот, приватниот и граѓанскиот сектор во заедничките социо-економски и еколошки иницијативи.

Прочитај повеќе

Радовиш

Радовиш ќе биде домаќин на САЕМ ЗА ЛОКАЛЕН РАЗВОЈ – ЛАГ ЕКСПО 2022, во организација на ЛАГ Плачковица

Media Press

Published

на

Радовиш ќе биде домаќин на САЕМ ЗА ЛОКАЛЕН РАЗВОЈ – ЛАГ ЕКСПО 2022. На поставени штандови од 18 општини, околу 50 изложувачи ќе ги претстават своите производи и активности кои се реализираат на териториите на ЛАГ-овите. Саемот ќе се одржи во петок, на 23 септември 2022 година, пред Центарот за култура „Ацо Караманов” во Радовиш, со почеток во 14:00 часот, во рамките на Програмата на УСАИД за развој на заедницата, имплементирана од Мрежата за рурален развој на Македонија и Балканската мрежа за рурален развој поддржана од We Effect, во соработка со ЛАГ Плачковица како домаќин и ЛАГ Абер 2015, ЛАГ Беласица-Огражден, ЛАГ Бојмија и ЛАГ Малеш-Пијанец како партнери.

САЕМСКАТА МАНИФЕСТАЦИЈА ќе започне во 14:00 часот, со свечено отварање од страна на градоначалникот на општина Радовиш Ацо Ристов а домаќин ќе биде ЛАГ Плачковица.

ЛАГ ЕКСПО 2022 е прв саем од ваков тип во Радовиш и во Македонија, каде низ презентации и панел дискусии претставници на Локалните акциски групи (ЛАГ-ови) од Македонија, и гостите од Албанија, Србија, Косово Босна и херцеговина и Хрватска ќе ги претстават своите активности и ќе дискутираат за локалниот развој кој ги засега сите рурални заедници.

САЕМСКАТА МАНИФЕСТАЦИЈА ќе започне во 14 часот и ќе трае до 18 часот. Целта на настанот е да се презентираат и да се споделат искуствата на Локалните акциски групи од Република Македонија, како и од земјите на Западен Балкан и ЕвропскатаУнија

Прочитај повеќе

Радовиш

Реализиран настан „Возење велосипеди – промовирање на велосипедот како превозно средство“ во организација на ООУ Никола Карев, Радовиш

Media Press

Published

на

ООУ „Никола Карев“, Радовиш денеска реализира настан „ВОЗЕЊЕ ВЕЛОСИПЕДИ – ПРОМОВИРАЊЕ НА ВЕЛОСИПЕДОТ КАКО ПРЕВОЗНО СРЕДСТВО.

„Настанот се организира по повод Меѓународниот ден на мирот – 21 Септември и Меѓународниот Ден без автомобили 22 Септември, а во согласност со програмата на училиштето за одбележување на еколошки и други важни датуми“, истакна директорот на ООУ Никола Карев, Радовиш, Кире Јанковски.

Настанот се реализира со ученици од предметна настава за време на 4-ти час.

Истиот беше обезбеден со полициска придружба и асистенција на утврдената маршрута, со претходно доставено барање до надлежниот орган, ОВР Радовиш.

Прочитај повеќе