Connect with us

Радовиш

Радовиш изгуби голем спортист и спортски работник, почина Тони Танчев

Avatar

Published

на

 Со ненадејна смрт, Радовиш и Македонија изгубија еден од највредните спортисти и спортски работници, борач и тренер, Тони Танчев. Тони Танчев како дел од БК „Бучим – Јака“ во 1996 година во борење стана европски и светски шампион. Тони е дел и од македонскиот документарен филм на Фондацијата проф. д-р Ванчо Чифлиганец, „Македонскиот сон – Ние сме светски шампиони“.

Во 1989 год како најмлад спортист кој имал само 17 год бил избран во десетте нај успешни спортисти во Република Македонија во сениорска конкуренција, заедно со Зоран Шоров, Пепи Манасков, Наташа Мешковска и Чедо Николовски.

Долги години беше дел од БК „Бучим“ во Радовиш каде работеше и како тренер.

Во последните години тој беше иницијатор и го отвори боречкиот клуб во Конче, каде беше и тренер на маладите борачи кои тренираа во БУЧИМ ШАМПИОНИ КОНЧЕ, кои за само две- три години забележуваа високи  резултати на натпревари.

Тони беше семеен човек и почина на 50- годишна возраст на својот последен тренинг со младите борачи од БК „Бучим Шампиони Конче“.

Погребот ќе биде извршен денеска на градските гробишта во Радовиш, во 15 часот.

Почивај во мир Тони Танчев.

Радовиш

ЈП Плаваја со известување до граѓаните на Општина Радовиш и сите продавачи и купувачи на производи кои се продаваат на зелени пазари

Avatar

Published

на

ЈП”ПЛАВАЈА” ја подготви предвидената локација за времена дислокација на градскиот пазар поради изведување на градежни работи за изградба на нов пазар. од тие причини ги известува продавачите и граѓаните на Општина Радовиш дека од овој викенд пазарот ќе се премести на паркингот на поранешен “Орел” Радовиш.

„Врз основа на Одлуката на Советот на општина Радовиш за времена дислокација на “Градски пазар” Ве известуваме дека ЈП”ПЛАВАЈА” ја подготви предвидената локација на паркингот на поранешен “Орел” Радовиш. Почнувајќи од сабота 07 октомври 2023 година зелениот пазар ќе функционира на таа локација се до завршувањето на изградбата на новиот покриен пазар. За сите прашања може да контактирате со одговорното лице Велин Ангелов лично или преку повик на бројот 071 793 756.

Локација: https://maps.app.goo.gl/2opj4o2YLMiuAsPC6

Прочитај повеќе

Радовиш

Поставена мини-фотоволтаична централа на Домот на Културата во Калуѓерица

Avatar

Published

на

Поставена мини-фотоволтаична централа на Домот на Културата во населено место Калуѓерица, со кое се предвидува намалување на трошоците за електрична енергија за улично осветлување за 30 %.

Градоначалникот Ацо Ристов заедно со претставници од партмерите вклучени во проектот, изврши увид во работните активности и како што вели овој проект е предвиден за намалување на трошоците на електрична енергија за улично осветлување во руралните населени места преку искористување на обновливи извори на енергија.

Партнери во проектот се Општина Радовиш, Ромалитико, “ Мрежа за рурален развој, УСАИД Проект “Програма за развој на заедницата“ и ЛАГ Плачковица.

Прочитај повеќе

Радовиш

Детската градинка во Радовиш организира работилница за уредување на дворните површини во објектите

Avatar

Published

на

Детската градинка во Радовиш организира работилница за уредување на дворните површини во објектите, во која се вклучија семејствата – родителите, вработените, локалната заедница.

„Тимската работа, дружење и размена на идеи секогаш дава резултати“, велат од градинката, од каде им се заблагодароват на сите оние кои се вклучија да ги разубават дворовите на Објектите, каде што престојуват нивните дечиња.

Прочитај повеќе