Connect with us

Радовиш

ЈП Плаваја набави нов камион за собирање на отпад, за подобрување на услугите на граѓаните

Media Press

Published

на

За почиста Општина Радовиш ЈП Плаваја набави нов камион за собирање на отпад,  од сопствени средства. Директорот на ЈП Плаваја Дејан Крстев заедно со градоначалникот Ацо Ристов денеска извршија промоција и пуштање во употреба на новото возило за собирање на смет.

„Во претходните години ЈП Плаваја  набави повеќе возила за поквалитетна услуги на граѓаните.  Во моментот располага со три возила за смет, но имат потреба за уште едно, за што се надеваат дека во најскоро време ќе го обијат од држават со изградбата на регионалната депонија“, изјави директорот на ЈП Плаваја Дејан Крстев. 

ЈП Плаваја набави и ново возило за погребални услуги три нови машини за ископ, половен булдожер и возило за собирање на отпад од рудникот Бучим, возила за превоз на патници и други возила.

Градоначалникот Ацо Ристов рече дека како општина ќе продолжат да го подржуваат ЈП Плаваја во секој поглед, заеднички ќе делуваат и на подигање на свеста на граѓаните во однос на комуналната хигиена. Тие се во координација со ЈП Плаваја на дневна основа. Градоначалникот Ристов најави  решавање на акумулираните проблеми, како и пролетни активности за разубавување на градот.

Радовиш

Промоција на трудот „ГАЈДАРСКАТА ТРАДИЦИЈА ВО РАДОВИШКО“ на авторот М-р Александар Ицов

Media Press

Published

на

Народното творештво отсекогаш било плодна почва за научни и теоретски истражувања од повеќе аспекти. Едно од таквите научни истражување е магистарскиот труд  „ГАЈДАРСКАТА ТРАДИЦИЈА ВО РАДОВИШКО“ на  М-р Александар Ицов од Радовиш, со што гајдаџиството од радовишко како  културно наследство конечно е сместено во книга.

 Во рамките на Саемот на книги кој вчера беше отворорен во ОНБ Браќа Миладиновци, беше извршена промоција на првата книга од ваков вид во Радовиш.

Промотор на овој исклучително значаен труд за радовишкото фолклорно богатство беше Проф, д-р Драган Даутовски, а свој осврт за авторто даде и Томе Постолов професор по Македонски јазик и литература.

Во својот музички настап, м-р Александар Ицов беше поддржан од професор Александар Таушанов на гитара.

Прочитај повеќе

Радовиш

Расчистено разбојништво во Радовиш, наместо пари од казино украле коверти со исплатени тикети

Media Press

Published

на

Одделението за внатрешни работи Радовиш денеска поднесе кривична пријава против К.К. (27) од Радовиш поради сомнение дека сторил кривични дела разбојништво и спречување на докажување и против М.Т. (22) и О.А. (21), двајцата од радовишкото село Покрајчево, поради сомнение за разбојништво.

Како што информираат од МВР, на 9 мај годинава, во 4 часот, М.Т. и О.А. со закана со пиштол и нож кон вработени во казино на улица Свети Спасо Радовишки одзеле два коверта со исплатени тикети за кои сметале дека има пари.

По тоа, К.К. ги фрлил предметите со кое било извршено делото во канал во близина на селото Раклиш. По преземени мерки, полициски службеници од ОВР Радовиш ги пронашле предметите. Исто така, при претрес во домот во кој М.Т. живее под наем, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени марихуана и две дробилки со остатоци од марихуана.

На 16 мај лицата биле лишени од слобода и во службен разговор со полициски службеници го признале делото. Во текот на денот тие ќе бидат изведени пред судија на претходна постапка од Основен суд Струмица.

Прочитај повеќе

Радовиш

Околу 300 дечиња од ДГ„ Ацо Караманов“ од Радовиш се подготвуваат за одржување на големата завршна приредба

Media Press

Published

на

Околу 300 дечиња од ДГ „Ацо Караманов“ од Радовиш се подготвуваат за одржување на завршната приредба која традиционачно секој година се одржува по повод испраќањето на идните првачиња во прво одделение.

Овие денови односно на 16 и 18 мај се одржуваат генерланите проби за дечињата подготвени да се претстават пред своите родители и роднини.

„Завршната приредба ќе се одржи во четврток на 19 мај, со што на свечен начин околу 170 дечиња ќе бидат испратени во прво одделение“ рече диркеторката на градинката Љупка Тренчева, која активно беше вклучена во подготовките и генералните проби.

Прочитај повеќе