Connect with us

Гевгелија

Триесет дечиња се пријавени за ЛОГОПЕТСКИ ТРЕТМАН од Општина Гевгелија

Media Press

Published

на

30 дечиња од општина Гевгелија со проблеми во вербалната комуникација се корисници на услугата- бесплатен логопетски третман во ЈОУ Работнички универзитет „Кирил и Методија“- Гевгелија.

Имено, по иницијатива на градоначалникот на општина Гевгелија, Андон Сарамандов, беше распишан Јавен повик, на кој 30 дечиња биле пријавени за користење на услугата. Која, годинава, како мерка е опфатена во Програмата за социјална заштита и заштита на децата. Давател на услугата е Тања Ангелкова, која дипломирала на Медицинскиот факултет во Скопје, и се здобила со звањето логопед, информира Општина Гевгелија.

„Логопетската превентива е значаен дел од логопетската дејност што овозможува навремено откривање и отстранување на говорните проблеми. Со тоа што се отстрануваат говорните проблеми, исто така, и се оневозможува да се појават секундарните психолошки и емоционални проблеми, како и проблемите во социјалната адаптација на децата“, вели Ангелкова.

Во однос на отстапувањата во говорниот развој постојат многу видови на говорни и јазични нарушувања кои се дефинираат како нарушувања на комуникација, развојно растројство на говорот и јазикот, специфично растројство на говорната артикулација, пелтечење како и нарушувања на гласот. За жал, не постои детален податок во општина Гевгелија колку се застапени отстапувањата во говорот кај дечињата.

„Логопедот и навремената консултација со истиот се од големо значење, поточно, тоа придонесува да дознаете дали Вашето дете има одредени говорни отстапувања, односно дали доцни во одредени говорни сегменти и на кој начин би можело тоа да се надмине. Кога е вистинско време? Тогаш кога родителот ќе забележи какви било неправилности во говорот на своето дете. Постојат голем број методи и техники кои ги користат логопедите, така што логопедот одлучува кои од истите да ги примени. Најважно од сè е да бидеме трпеливи бидејќи говорниот развој на детето е процес. Секое дете има свое темпо во напредување. Верувајте во него!“, советува Тања Ангелкова.

Гевгелија

Активности со боева муниција на место викано „Караорман“, Општина Гевгелија

Media Press

Published

на

Одделението за внатрешни работи Гевгелија ги информира жителите на Гевгелија и околните населени места дека во деновите 19.05.2022 и 22.05.2022 година во времето од 07.00 до 15.00 часот ќе спроведе активности со боева муниција на место викано „Караорман“.

Прочитај повеќе

Гевгелија

Приведени четворица разбојници во Гевгелија, определен притвор

Media Press

Published

на

На 26.04.2022 во Гевгелија, полициски службеници од Полициската станица Гевгелија ги лишиле од слобода А.К.(23) од село Прдејци, гевгелиско, Л.Б.(23) од Гевгелија, Р.В.(28) од село Стојаково, гевгелиско и С.М.И.(29) од Гевгелија. Тие, вчера околу 01.00 часот на улица „Миле Пецанов“ во Гевгелија физички го нападнале Ј.К.(22) од Неготино и одзеле патничко моторно возило „бмв“ со неготински регистарски ознаки, пари, мобилен телефон и други предмети кои биле во возилото.

За настанот бил запознаен Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Гевгелија, а во текот на вчерашниот ден против лицата била поднесена кривична пријава поради сомнение за сторено кривично дело „разбојништво“ по член 237 став 4 од Кривичниот законик, по што од судија на претходна постапка им била определена мерка домашен притвор, информира МВР.

Прочитај повеќе

Гевгелија

Апел за помош на Перо Рујковски од Миравци која донираше крвна плазма за болни од ковид а сега му е потребна помош за лекување

Media Press

Published

на

Перо Рујковски од гевгелиско Миравци  кој во неколку наврати донираше крвна плазма за болни од Ковид-19 во земјава, бара помош за физикална терапија. Како што ни изјави потребни му се средства за лекување со оглед на проблемот со левиот бубрег но и силните болки во пределот на половината заради што тешко се движи. Како што вели тој е невработен и има четири деца и тешко врзува крај со крај па се замолува сите добронамерни луѓе и институции да донираат за помош

,, Не сум во можност да ги набавам ниту потребните лекови а камоли да одам на физикална. Затоа се обраќам за помош до сите оти верувам дека постои хуманоста и верувам во неа,, ни изјави Рујковски кој ја приложи и својата трансакциска сметка за донации.

Перо вели дека во Гевгелија на државно немало физикална, па затоа морал да оди до Негорски бањи, а секое одење до таму го чинело 500 денари, а рој самиот и семејството живеат од социјална помош.

Прочитај повеќе