Connect with us

Радовиш

Советот на Општина Радовиш ја одржа четвртата седница, со дневен ред од 57 точки

Media Press

Published

на

Советот на Општина Радовиш ја одржа 4-та седница и во 6 часа колку што траеше истата, беа ставени на гласање и за расправа 57 точки од дневниот ред.

На почеткот советниците од опозицијата излегоа со барање за следната седница навреме да се доставуваат материјалите за работа, во спротивно тие нема да присуствуваат на седница, со што се сложија и останатите советници.  Во делот на Советнички прашања беше поставено само едно прашање дали може советниците да добијат просторија во општинската зграда која би ја користиле сите советници. Градоначалникот Ацо Ристов рече дека нема слободни посебни простории но дека советниците можат да ги користат двете сали за состаноци кога се празни, како и неговиот кабинет кога не е присутен во него.

Во продолжение беа доенесени и останатите точки. Предлог одлуката за давање согласност на Годишниот план за вработување во ЈОУДГ Ацо Караманов во Радовиш како и усвојување на годишната програма за работа на детската установа по образложението од директорката Љупка Тренчев беше изгласана.

Потоа беа усвоени Годишните програми за работа на ОО на Црвен крст од Радовиш, на ОНБ Браќа Миладиновци и на ЦК Ацо Караманов во Радовиш. Беше усвоена и предлог програмата за родова рамноправност за 2022 година.

Потоа беше усвоена одлуката за усвојување на Финансиски извештај за работа на ЈП Плаваја од Радовиш, како и усвојување на Општинскиот оперативен план за заштита од поплави и уривање на високи брани за 2022 година.

Градоначалникот на Општина Радовиш Ацо Ристов даде одредено образложение околу Општинскиот оперативен план за заштита од снег и снежни намети за 2022 година, на што се надоврза и директорот на ЈП Плаваја Дејан Крстев.

Во продолежни на седницата  беше усвоен Општинскиот оперативен план за заштита од пожари за 2022 година, потоа Програмата за управување со отпад на територијата на Општина Радовиш за 2022 година, усвојување на Програмата за јавна чистота, како и Годишната програма за одржување градските гробишта, на паркови и други јавни површини во Општина Радовиш, како и други предлог одлуки и предлог решенија.

Радовиш

СТОП ЗА СООБРАЌАЈНОТО НАСИЛСТВО -мирен јавен собир во Скопје

Media Press

Published

на

Семејството, роднини и пријатели на 24-годишната Викторија Николова од Радовиш, која загина во сообраќајната несреќа кај Сити Мол во Скопје и нејзиното момче кое беше полесно повредено, во недела ќе организираат мирен собир на местото на трагедијата.

„Во знак на револт кон СООБРАЌАЈНОТО НАСИЛСТВО и начинот на кој се третирани пешаците и сите учесници во сообраќајот, кои се придржуваат до правилата, а со последната трагедија каде што на 20.01.2022 згасна млад живот, згасна надежта Викторија да ги оствари своите соништа.
Поради тоа на 30.01.2022 година од 12:00ч до 13:00ч на место на несреќата, раскрсницата на бул.”Партизански одреди” кај City Mall ќе се одржи мирен, достоен и јавен собир каде што ќе оддадеме почит кон Викторија Николова како последна жртва во ваквото сообраќајно насилство, а воедно и ќе оддадеме почит кон сите жртви во вакви и слични сообраќајни несреќи.
Нашата цел е единствена, а тоа е да се стави КРАЈ на бeзобзирното возење ни улиците во државата и да ја подигнеме свеста на учесниците во сообраќајот дека нашите деца, а и самите ние треба да се движиме слободно на пешачките зони и по тротоарите, зато што тоа е единственото место каде што пешаците треба да се чувствуваат слободно.

На мирен и достоинствен начин да го искажеме нашето незадоволство од непочитување на сообраќајните правила, сите сме пешаци и учесници во сообраќајот, вакви настани повеќе да не се повторат, свеста е кај секој од нас, да ја искористиме и да ја подигнеме за побезбедни улици“, стои во објавата за настанот.

Прочитај повеќе

Радовиш

Предадени уметнички слики од здружението ДЛУР„Рада“ на Општина Радовиш

Media Press

Published

на

Во знак на благодарност за повеќегодишната поддршка и покровителство на меѓународната радовишка ликовна колонија „Св.Ѓоргија“ која традиционално се одржува секоја година во Радовиш, од страна на Здружението на ликовни уметници „РАДА-ДЛУР“ од Радовиш на ЕЛС општина Радовиш и беа дадени неколку уметнички слики, изработени од ликовните уметници кои учествуваа на минатогодишната ликовна колонија.

На средбата се разговараше за тековните и идните проекти на Друштвото, проблемите со кои се соочуват членовите како и продолжувањето на традицијата на одржување и уште посилен меѓународен карактер на ликовната колонија „Св.Ѓоргија“, која е еден од најважните културни брендови на општина Радовиш.

Подарените дела од страна на претседателот на здружението Душан Коцев ги прими гадоначалникот Ацо Ристов кој ја потврди поддршката и во иднина.

Прочитај повеќе

Радовиш

Минусни температури се измерени во целата држава, во Радовиш утринава минус 10 степени

Media Press

Published

на

Минусни температури утринава низ целата територија на државата. Најтопло во Дојран со минус 5 степени, а најстудено во Делчево со минус 18 степени. Во Радовиш утринава се измерени минус 10 степени целзиусиви, исто и во Струмица.

Времето денеска студено, сончево и ветровито на повисоките места ќе паѓа и снег. Ќе дува ветер од северн правец со 30 километри на час.

УХМР информира дека највисока снежна покривка од 39 сантиметри има во Маврови Анови, 31 на Попова Шапка, a 14 сантиметри во Крушево.

Прочитај повеќе