Connect with us

Гевгелија

Во Општата болница- Гевгелија започна имунизацијата на децата против КОВИД-19

Media Press

Published

на

           Во Општата болница со проширена дејност- Гевгелија, на двата Вакцинални пункта започна имунизацијата против КОВИД-19 на децата и младите од 12 до 17-годишна возраст со вакцината на „Фајзер“. Со претходно пријавување на апликацијата vakcinacija.mk и добивање термин за вакцинирање. Досега, во општина Гевгелија има пријавено 40 деца кои сакаат да се вакцинираат и заштитат од КОВИД-19. Како што е познато, вакцинирањето не е задолжително и е по своја волја.

            Имено, се уште трае теренската вакцинација во населените места од трите општини, за кои е надлежна Општата болница- Гевгелија. Заклучно со 22 јули, се вакцинирале 996 граѓани. И, тоа од: Богородица; Стојаково, Селемлија, Милетково, Миравци, Давидово, Габрово, Петрово, Негорци, Кованец, Нов Дојран, Стар Дојран, Мрзенци, Прдејци, Смоквица, Николиќ, Црничани и Ѓопчели. Утре и во наредните денови теренската вакцинација продолжува да се спроведува според следниов распоред:

23 јули, 2021: 08:00-10:00 ч.- Фурка;
                        10:00-12:00 ч.- Ѓавото;
26 јули, 2021: 08:00-12:00 ч.- Богданци;
27 јули, 2021: 08:00-10:00 ч.- Моин;
                        10:00-12:00 ч.- Ново Конско.

Гевгелија

Поцков: Благодарам на поддршката во првиот круг од гласањето

Media Press

Published

на

Благодарам на поддршката во првиот круг од гласањето на Локалните избори 2021 година, изрази кандидатот за градоначалник на Општина Гевгелија Сашо Поцков.

„Но, истовремено Ве поканувам, во вториот круг од гласањето, на 31 октомври, да го дадете својот глас за натамошно подобрување на квалитетот на живеење во нашата општина. Ве потсетувам на проектите што веќе се реализираат или започнуваат со реализација. Проекти кои директно влијаат за подобрувањето на условите за живот“, вели Поцков, притоа спомнувајќи неколку проекти пред се од инфраструктурата за како што вели, подобрување на условите за живот на граѓаните.

Прочитај повеќе

Гевгелија

Приведен Србин кој превезувал мигранти во Гевгелија

Media Press

Published

на

Вчера околу 15.45 часот на бензинска пумпа на автопат А1 – Гевгелија, полициски службеници од Полициска станица Гевгелија го лишиле од слобода Е.Е.(19) од Република Србија затоа што во возилото „форд галакси“ со скопски регистарски ознаки, кое го управувал, биле пронајдени 14 лица државјани на Куба, од кои две малолетни, со нелегален престој во државата.

За настанот бил известен Јавен обвинител, а лицето било задржано во Полициската станица Гевгелија за понатамошна постапка. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прочитај повеќе

Гевгелија

Кривична пријава против скопјанец за „кражба“ на огревно дрво во Гевгелија

Media Press

Published

на

Одделението за прекуграничен криминал, миграции, реадмисија и странци – Гевгелија поднесе кривична пријава против Г.П.(33) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „кражба“.

 На 28 септември годинава во дворно место на ул.„Серменинска“ во Гевгелија, полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин „Богородица“ го затекнале пријавениот со патничко возило „опел фронтера“, со бугарски регистарски ознаки, натоварено со дабови огревни дрва без жиг и моторна пила. Притоа, во дворното место биле пронајдени и други огревни дрва без жиг, кои пријавениот ги донел претходно. 

Прочитај повеќе