Connect with us

Регион

СВР Струмица продолжува со засилени акциски контроли над возачи

Media Press

Published

на

Во текот на вчерашниот ден во спроведена акциска контрола над возачите на мотоцикли, биле констатирани 18 прекршоци, од кои 4 за некористење на заштитен шлем-кацига за време на управување на мотоцикл, 4 за управување без возачка потврда/дозвола, по 2 прекршоци за нерегистриран мотоцикл, изминат рок на важност на регистрација и изминат рок на важност на осигурителна полиса и 4 останати прекршоци. Еден мотоцикл бил одземен.

Сите констатирани прекршоци биле соодветно санкционирани. Денеска пак СВР Струмица презеде засилени мерки над возачи кои управуваат моторни возила со брзина поголема од дозволената. Притоа биле констатирани 29 прекршоци, од кои 10 поради управување со возило со брзина помеѓу 30 и 50 километри на час над дозволената и истите се соодветно санкционирани.

Регион

Објавени се броевите на кои граѓаните од Југоистокот можат да закажат вакцинација во домашни услови

Media Press

Published

на

Од денеска започнува закажување вакцинација во домашни услови. Граѓаните кои од здравствени причини не се во можност да дојдат на вакцинален пункт да се вакцинираат ќе можат тоа да го сторат во домашни услови.

Закажувањето е преку јавување во здравствените домови или член од семејството, роднина, пријател, познаник може да им закаже домашна посета за вакцинирање со директно пријавување на пунктовите за вакцинација.

Министерството за здравство ги објави броевите на здравствените домови на кои може да се закаже вакцинацијата со домашна посета. Граѓаните од  Југоистокот за домашно вакцинирање можат да закажат на следните броеви:

Здравствен дом Радовиш – 070 357 770,078 319 452 закажување од 13 до 14:30 часот;

Здравствен Дом Валандово – 078 453 381 закажување од 11 до 13 часот;

Здравствен дом Струмица – 034 321-380 закажување од 09 до 13 часот;

Здравствен дом Гевгелија – 075 276 974 закажување од 10 до 12 часот;

Прочитај повеќе

Регион

Пријавени деца за вакцинација и од Југоистокот, најмногу од Струмица

Media Press

Published

на

Од понеделник почнува вакцинирањето на деца и млади од 12 до 18 години. Според податоците од националниот систем „Мој Термин“ до вчера напладне вкупно се пријавиле 1623 деца и млади. Вакцинирањето ќе биде во постојните вакцинални пунктови во градот кој го навеле при пријавувањето.

Најголем број пријавени деца и млади од општините во Југоистокот има во Струмица 43, Гевгелија 40,  а во останатите градови бројките се под 10 пријавени, информираат од Министерството.

Според вчерашните податоци од Институтот за јавно здравје, при направени 2.866 тестирања, регистрирани се 26 нови случаи со Ковид-19.

Прочитај повеќе

Регион

Потврдени половина од актуелните градоначалници од Југоистокот, за кандидати за втор мандат

Media Press

Published

на

Лидерот на СДСМ Зоран Заев,  на прес конференција по седницата на раководството на партијата објави триесет имиња за кандидати за градоначалници од нивната партија. Во Југоисточниот регион најголемиот дел од постојните градоначалници ќе бидат кандидати и за втор мандат.

Перо Костадинов за Валандово, Анго Ангов за Дојран, Блаже Шапов во Богданци, Зоран Зимбаков во Босилово, Маријан Јанев во Василево и Благој Илиев во Конче.

Според изјавата на Заев, половина од десетте градоначалници во овој регион ќе бидат во трката за градоначалници и на локалните избори наесен.

Сеуште е неизвесно кој ќе биде кандидат на оваа партија за Општина Струмица, за Општина Радовиш, за Гевгелија и за Ново Село. Лидерот Заев рече дека одлуката за овој избор не ја донел сам, туку е направена врз база на анкети. Според него кандидатите со најголема доверба меѓу граѓаните, но и тие кои се покажале како чесни и вредни ќе бидат предложени за повторен избор.

До СДСМ биле поднесени 630 кандидатури за градоначалници и 5.000 кандидати за советници, преку можноста за самокандидирање, но и во постапките во рамки на партијата.

„По спроведените испитувања на јавното мислење, на мислењето на граѓаните, анализите и истражувањата, консултациите со нашето членството, целосно се завршени и со одлука на раководството дефинирани се првите 30 кандидати за градоначалници од редовите на СДСМ“, рече Заев.

 1. Перо Костадинов – Валандово
  2. Меликије Халими – Арачиново
  3. Благојчо Шапов – Богданци
  4. Зоран Зимбаков – Босилово
  5. Велимир Смилевски – Бутел
  6. Маријан Јанев – Василево
  7. Сашо Јанковски – Вевчани
  8. Ивица Димитров – Виница
  9. Роберт Бешовски – Градско
  10. Горан Трајковски – Делчево
  11. Лазар Петров – Демир Капија
  12. Анго Ангов – Дојран
  13. Борче Гиевски – Зелениково
  14. Јордан Насев – Карбинци
  15. Филип Темелковски – Кисела Вода
  16. Благојчо Илиев – Конче
  17. Томе Христовски – Крушево
  18. Аце Велковски – Лозово
  19. Медат Куртоски -Маврово-Ростуше
  20. Љубе Кузмановски – Новаци
  21. Константин Георгиевски – Охрид
  22. Елизабета Зелениковска – Петровец
  23. Славчо Пандурски – Пехчево
  24. Драган Анастасов – Пробиштип
  25. Живко Гошаревски – Ресен
  26. Стојан Николов – Росоман
  27. Жаклина Јовановска- Старо Нагоричане
  28. Горан Стојановски – Чашка
  29. Сашко Николов -Штип
  30. Петре Шилегов – Скопје

Прочитај повеќе