Connect with us

Гевгелија

Тим од специјалисти ќе прави скрининг во гевгелиската болница поради зачестените респираторни инфекции кај децата

Media Press

Published

на

Докторките  Аспазија Софијанова, Весна Мицевска и Валентина Јовановска Огненовиќ се дел од тимот специјалисти кои  од денеска доаѓаат во Гевгелија за да им дадат  поддршка на нивните колеги педијатри,  во случајот со зачестените респираторни инфекции кај децата во овој град.

 Тие ќе направат и евентуални дополнителни испитувања во делот на специфичната дијагностика, бидејќи само за еден месец во болницата во Гевгелија, лекарска помош побарале 50 деца и бебиња со симптоми за респираторни инфекции, кои не се специфични за овој период од годината.

Од болницата информираа дека тие досега ги презеле  сите здравствени протоколи за третман на младите пациенти, но поради неспицифичноста на самите инфекции кои се појавиле во топлиот период, а кои се карактеристични за есен и зима, потребни се дополнителни анализи. Она што е значајно, на сите деца им се направени ПЦР тестови за ковид -19 и сите биле негативни.

Во мометов,  во болницата во Гевгелија хопситализирани се само две бебиња, поради возраста, а дваесетина  деца се на терапија, но истите не се задржани во болница.

Гевгелија

Во Општата болница- Гевгелија започна имунизацијата на децата против КОВИД-19

Media Press

Published

на

           Во Општата болница со проширена дејност- Гевгелија, на двата Вакцинални пункта започна имунизацијата против КОВИД-19 на децата и младите од 12 до 17-годишна возраст со вакцината на „Фајзер“. Со претходно пријавување на апликацијата vakcinacija.mk и добивање термин за вакцинирање. Досега, во општина Гевгелија има пријавено 40 деца кои сакаат да се вакцинираат и заштитат од КОВИД-19. Како што е познато, вакцинирањето не е задолжително и е по своја волја.

            Имено, се уште трае теренската вакцинација во населените места од трите општини, за кои е надлежна Општата болница- Гевгелија. Заклучно со 22 јули, се вакцинирале 996 граѓани. И, тоа од: Богородица; Стојаково, Селемлија, Милетково, Миравци, Давидово, Габрово, Петрово, Негорци, Кованец, Нов Дојран, Стар Дојран, Мрзенци, Прдејци, Смоквица, Николиќ, Црничани и Ѓопчели. Утре и во наредните денови теренската вакцинација продолжува да се спроведува според следниов распоред:

23 јули, 2021: 08:00-10:00 ч.- Фурка;
                        10:00-12:00 ч.- Ѓавото;
26 јули, 2021: 08:00-12:00 ч.- Богданци;
27 јули, 2021: 08:00-10:00 ч.- Моин;
                        10:00-12:00 ч.- Ново Конско.

Прочитај повеќе

Гевгелија

Приведен дилер на дрога од Гевгелија

Media Press

Published

на

Од страна на полициски службеници од ОВР Гевгелија лишен од слобода е Ј.Н.(44) од Гевгелија, поради постоење основи на сомнение за поседување и препродажба на дрога според член 215 од Кривичниот законик.
Имено, по претходно обезбедена судска наредба, извршен бил претрес на дом и помошни простории каде живее Ј.Н. во Гевгелија, при што биле пронајдени и одземени листови од канабис сатива во фаза на сушење, машинка за дробење, 7 пакувања хероин, два боеви куршуми од 7,9мм калибар и засадени растенија канабис сатива.


Ј.Н. е приведен во полициска станица и во координација со Јавен обвинител против него ќе биде поднесен соодветен поднесок. 

Прочитај повеќе

Гевгелија

Во Гевгелија, досега се вакцинирани 400 лица над 70 години со првата пратка „Астра Зенека“

Media Press

Published

на

    Во општина Гевгелија, досега, се вакцинирани 400 лица над 70 години со првата пратка „Астра Зенека“ во Општата болница со проширена дејност- Гевгелија. Започнувајќи од денеска, имунизацијата се одвива со аплицирање од 100-те вакцини од втората пратка, истакна одговорната докторка Тодорка Окова. Нагласувајќи дека според динамиката на вакцинирање во пунктот, би требало до 21 април да се потрошат количините на располагање.

         Според бројот на пријавени, директорот на Општа болница, д-р Митко Крџев, истакна дека постои голем интерес на граѓаните за имунизација против КОВИД-19 од старосната група над 70 години. Додека, за одвивањето на понатамошното вакцинирање се чекаат конкретни насоки од Министерството за здравство.

          Што се однесува на здравствениот билтен на Општина Гевгелија, Крџев истакна дека има благо намалување од околу 30% на новорегистрирани случаи, заклучувајќи ја ваквата констататација по бројот на дневни прегледи во КОВИД- модуларната болница. Притоа, нагласувајќи дека ваквата состојба не значи дека треба да им биде мотив на граѓаните за опуштање, напротив да продолжат со почитување на мерките кои се уште се во сила. Бидејќи, и покрај намалениот број на новозаболени, се уште се исполнети капацитетите за хоспитализирање со кои располага Општата болница во Гевгелија. Имено, во КОВИД-болницата се хоспитализирани 26 лица, додека 40 лица се на дневна терапија.

Прочитај повеќе