Connect with us

Гевгелија

Тим од специјалисти ќе прави скрининг во гевгелиската болница поради зачестените респираторни инфекции кај децата

Media Press

Published

на

Докторките  Аспазија Софијанова, Весна Мицевска и Валентина Јовановска Огненовиќ се дел од тимот специјалисти кои  од денеска доаѓаат во Гевгелија за да им дадат  поддршка на нивните колеги педијатри,  во случајот со зачестените респираторни инфекции кај децата во овој град.

 Тие ќе направат и евентуални дополнителни испитувања во делот на специфичната дијагностика, бидејќи само за еден месец во болницата во Гевгелија, лекарска помош побарале 50 деца и бебиња со симптоми за респираторни инфекции, кои не се специфични за овој период од годината.

Од болницата информираа дека тие досега ги презеле  сите здравствени протоколи за третман на младите пациенти, но поради неспицифичноста на самите инфекции кои се појавиле во топлиот период, а кои се карактеристични за есен и зима, потребни се дополнителни анализи. Она што е значајно, на сите деца им се направени ПЦР тестови за ковид -19 и сите биле негативни.

Во мометов,  во болницата во Гевгелија хопситализирани се само две бебиња, поради возраста, а дваесетина  деца се на терапија, но истите не се задржани во болница.

Гевгелија

Поцков: Благодарам на поддршката во првиот круг од гласањето

Media Press

Published

на

Благодарам на поддршката во првиот круг од гласањето на Локалните избори 2021 година, изрази кандидатот за градоначалник на Општина Гевгелија Сашо Поцков.

„Но, истовремено Ве поканувам, во вториот круг од гласањето, на 31 октомври, да го дадете својот глас за натамошно подобрување на квалитетот на живеење во нашата општина. Ве потсетувам на проектите што веќе се реализираат или започнуваат со реализација. Проекти кои директно влијаат за подобрувањето на условите за живот“, вели Поцков, притоа спомнувајќи неколку проекти пред се од инфраструктурата за како што вели, подобрување на условите за живот на граѓаните.

Прочитај повеќе

Гевгелија

Приведен Србин кој превезувал мигранти во Гевгелија

Media Press

Published

на

Вчера околу 15.45 часот на бензинска пумпа на автопат А1 – Гевгелија, полициски службеници од Полициска станица Гевгелија го лишиле од слобода Е.Е.(19) од Република Србија затоа што во возилото „форд галакси“ со скопски регистарски ознаки, кое го управувал, биле пронајдени 14 лица државјани на Куба, од кои две малолетни, со нелегален престој во државата.

За настанот бил известен Јавен обвинител, а лицето било задржано во Полициската станица Гевгелија за понатамошна постапка. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прочитај повеќе

Гевгелија

Кривична пријава против скопјанец за „кражба“ на огревно дрво во Гевгелија

Media Press

Published

на

Одделението за прекуграничен криминал, миграции, реадмисија и странци – Гевгелија поднесе кривична пријава против Г.П.(33) од Скопје, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „кражба“.

 На 28 септември годинава во дворно место на ул.„Серменинска“ во Гевгелија, полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин „Богородица“ го затекнале пријавениот со патничко возило „опел фронтера“, со бугарски регистарски ознаки, натоварено со дабови огревни дрва без жиг и моторна пила. Притоа, во дворното место биле пронајдени и други огревни дрва без жиг, кои пријавениот ги донел претходно. 

Прочитај повеќе