Connect with us

Радовиш

Дали ќе се реконструира градското шеталиште во Радовиш, повод за дискусија на седница на совет

Media Press

Published

на

Советот на Општина Радовиш вчера ја одржа 57 редовна седница со дневен ред од 26 точки и дополнување со уште три точки на предлог на советниците.   Дополнување на дневниот ред побара советникот Блаже Ужевски како што рече на барање на граѓаните, за поништување на одлуката за реконструкција на градското шеталиште.  

На ова советникот Трајче Ивановски со процедурална забелешка дека  советниците на СДСМ и нивните коалициони партнери на 05.01.2021 година. гласале за реконструкција на централното градското подрачје.

„После 5 месеци се сетивте дека не сте знаеле што гласате. Единствена цел ви е во овие 4 години да се препукувате помеѓу себе на сметка на граѓаните…“ рече советникот Ивановски

 На дискусијата се надоврзаа и претседателот на советот Викица Манолева, како и  советниците  Ристо Спасов и Горан Поцев и Моника Ристевска.

Манолева рече дека и таа лично не знаела што опфаќа реконструкцијата на градското шеталиште и кои улици се опфатени. Советникот Ристо Спасов со прашање до советничката група на ВМРО -ДПМНЕ, дали тие знаеле што опфаќа самата реконструкција.

И советникот Горан Поцев рече дека нема да даде поддршка на оваа предлог одлука бидејќи лично како советник не бил прашан за никаква сугестија ниту мислење околу ова прашање. Советничката Моника Ристовска рече дека нема да им помагаат на советниците од СДСМ да си ги исправат нивните грешки и дека ова не им е прв пат да направат грешка.

Градоначалникот Герасим  Конзулов после целата дискусија со свој став, дека градското штелиште ќе биде изградено и дека со тоа нема да се направи лошо, туку добро за граѓаните на Радовиш.

„Јас имав емисија на ТВ Кобра и таму образложив се што ќе се прави со реконструкцијата и нема ништо лошо во тоа“, рече Конзулов

Советниците од ВМРО- ДПМНЕ на крајот од седницата ја напуштија истата, со образложение дека претходно не гласале за оваа предлог одлука, па нема да гласат ниту сега. Советникот Баже Ужевски на тоа ги обвини дека се повлекуваат кога треба да се донесе некоја важна одлука.

„Џабе дискусии, џабе препукувања, тие ги напуштаат секогаш седниците кога проценат дека некој од владеачкото мнозинство не е присутен и не може да се оствари мнозинство за донесување на одлуки на совет“, рече Ужевски.

Тој обвини за задкулисна игра или радовишки кажано „пазар“ помеѓу градоначалникот Конзулов и советниците од ВМРО -ДПМНЕ за недонесување на оваа точка. На крајот сепак со 8 гласа „за“ точката за поништување на предлог одлуката за реконструкција на градското шеталиште беше усвоена од стран на советниците од СДСМ и коалицијата.

Дали ќе се реконструира градското шеталиште сепак останува да се види.

Радовиш

Во рамките на Карамановата летна сцена во Паркот на младите во Радовиш се одржа концерт “НОСТАЛГИЈА”

Media Press

Published

на

Во рамките на Карамановата летна сцена синоќа во паркот на младите во Радовиш се одржа концерт на Викторија Коцева и Тоше Поп Лазаров, млади надежни музичари од Радовиш. Настанот беше насловен „Носталгија“ и самиот предизвика вистинска носталгија кај радовишани, како кон музиката така и кон самиот Парк на млади.

Во Паркот на младите во Радовиш со години се нема одржано никаков настан и освен положување на цвеќе на спомен обележјата не се случуваше речиси ништо и затоа беше малку подзаборавен од радовишани.  Синоќашниот настан во организација на Центарот за култура „Ацо Караманов“ предизвика вистинско освежување, но и носталгија за едни дамнешни времиња.

Настанот се одржа според протоколите предвидени со моменталната состојба предизвикана од пандемијата Ковид-19 за одржување настани, одобрени од Комисијата за заразни болести, велат организаторите.

Прочитај повеќе

Радовиш

Гулабите се дел од неговиот живот и со нив се дружи откако знае за себе

Media Press

Published

на

Гулабите се дел од неговиот живот.  Со нив се дружи откако знае за себе и едноставно не може да замисли каков би му бил животот  доколку  не е така. Радовишанецот Иле Чанчалов е само еден  од оние пасионирани љубители на овие птици кои без условно голем дел од времето го посветуваат на нив.

Иле вели дека едноставно ужива во држењето со гулабите, ги чува од љубов и затоа знае да каже дека гулабари има многу, а одгледувачи малку.  Моментално има околу 80 гулаби на кои дневно им посветува по неколку часа.

Љубовта кон нив е поголема од трудот што се вложува. За се да биде во ред треба и време, труд,  но и пари , но вели Иле,  кога ќе седнете покрај нив едноставно заборавате на се. Гулабарствово не е само хоби, туку и еден вид спорт.

Прочитај повеќе

Радовиш

Анкета: Дали радовишани ќе прават ајвар годинава?

Media Press

Published

на

Сезона на правење ајвар. Традицијата продолжува иако пиперките  оваа година имаат „солени“ цени. Сепак математиката покажува дека домашниот ајвар останува поисплатлив од купечкиот. Една тегла направена дома чини од 70 до 80 денари, а купена во продавница од 130  до 250 денари.  Во оваа пресметка не се зема предвид маката односно трудот, бидејќи во неговата подготовка се вклучува целото семејство. Ајварот во Радовиш се смета за посебен специјалитет и се прави на традиционален начин.

Сепак, традицијата на правење ајвар полека се напушта. Се помалку домаќинки се нафаќаат на мачната процедура – печење, лупење, мелење, пржење на пиперките. Најголем дел од семејствата  веќе не прават ајвар бидејќи децата не им се овде и се иселени во странство.

Помладите ќе направат, да ја запазат традицијата, но во помали количини. Рецептот е добро познат: пиперки, модри патлиџани, масло и сол.

Пиперките „ајварки“  секоја година  со  повисоки цени. Во моментов се продаваат од 25 до до 40 денари.  Земјоделците признаваат дека пиперките се со повисоки цени, но се правдаат дека годинава родот бил помал.

Пресметките покажуваат дека една тегла годинава ќе чини од 70 до 80 денари. До оваа сума се доаѓа кога се ќе собере.

Ако килограм пиперки чини во просек по 25 денари, а дозата е 50 килограми; само за главната состојка се потребни 1.250 денари. На оваа количина пиперки се потребни околу 20 модри патлиџани кои би чинеле 200 денари. За зејтин треба да се одвојат околу 400 денари колку што чинат 4 до 5 литри. Оттука вкупните трошоци достигнуваат околу 1.800 денари. Од 50 килограми пиперки во просек се добиваат околу 25 тегли ајвар, што значи дека една тегла ќе ве чини над 70 денари.

Прочитај повеќе