Connect with us

Радовиш

Советот на Општина Радовиш даде поддршка за отварање на една дуална паралелка, геолошко рударски техничар

Media Press

Published

на

Советот на Општина Радовиш на денешната  итна седница едногласно ја изгласа Предлог одлуката за дополнување на Одлуката за давање согласност на Предлог планот за запишување на ученици во прва година во учебната 2021/2022 година во СОУ „Коста Сусинов“ во Радовиш.

Станува збор за отварање на Геолошко- рударска и металуршка струка, образовен профил, геолошко рударски техничар, една дуална паралелка со 34 ученика на македонски наставен јазик.

Образложение за итноста на седницата даде претседателот на Советот Викица Манолева, а директорот на средното училиште Гоце Лазаров,  ја образложи потребата од отварање на една ваква дуална паралелка. Тој појасни дека учениците кои ќе се запишат во оваа паралелка истовремено ќе имаат и пракса во рудниците  Бучим и Боров Дол и истата ќе им биде платена.

 Советникот Бојан Митевски рече дека како советничка група ја поддржуваат ваквата одлука за отварање на стручни паралелки, но и да не се укинуваат веќе постоечките. Тој праша дали и колку е сигурно дека Министерството за образование  ќе ја испочитува оваа одлука.

Предлог одлуката за отварање на нова Геолошко- рударска и металуршка струка, образовен профил, геолошко рударски техничар, една дуална паралелка  едногласно беше изгласана од страна на советниците.

Радовиш

Извршена санација на спортскиот терен во ООУ „Кирил и Методиј“, Ораовица

Media Press

Published

на

Општина Радовиш изврши санација на спортскиот терен во ООУ „Кирил и Методиј“ во Ораовица, радовишко.

Во склоп на оваа училиште се реализира проект за санирање на спортското игралиште и обележување на теренот со еко боја, информираат од општината. Исто така ќе се изврши санација на летниковец и поставување на нови клупи и канти. На спортскиот терен ќе бидат поставени нови голови и кошеви за одвивање на спортските активности на учениците.

Прочитај повеќе

Радовиш

Асфалтиран пристапниот пат до градските гробишта во Радовиш

Media Press

Published

на

Асфалтиран  пристапниот пат кон новиот проширен дел на градските гробишта во Радовиш и обезбеден е паркинг надвор од кругот на гробиштата. Градоначалникот на Општина Радовиш Ацо Ристов вели дека не станува збор за грандиозен проект но се решава голем проблем на граѓаните.

„Со асфалтирањето на пристапниот пат граѓаните достоинствено ќе можат да ги испраќаат своите најблиски до нивното вечно почивалиште“, вели Ристов.

Овој проект е еден од неколкуте помали проекти кои се реализираат во последните десеттина денови. Градоначалникот Ристов уште еднаш потенцира дека ќе се  продолжи со истото темпо за подобра иднина на Радовиш.

Прочитај повеќе

Радовиш

Приведен дилер од радовишко, пронајдена марихуана

Media Press

Published

на

На 27.11.2021 во 11.15 часот во с.Подареш, радовишко, полициски службеници од ОВР Радовиш го лишиле од слобода С.П.(34) од с.Подареш. При претрес во куќата каде живее, дворно место, помошни простории и две возила извршен со судска наредба, биле пронајдена и одземена марихуана (околу 255 грама), дигитална вага, а имало и импровизиран простор за обработка на марихуаната.

За настанот бил известен Јавен обвинител и по целосно документирање на случајот против него ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прочитај повеќе