Connect with us

Регион

Уапсен 22 годишен дилер на дрога од Струмичко

Media Press

Published

on

СВР Струмица преку соопштение известува дека е приведен 22 годишен дилер на дрога од Ново Село, Струмичко.

Единица за недозволена трговија со дрога при СВР Струмица, по претходно добиени оперативни сознанија, денес извршија претрес во домот на Д.М. (22) во Ново Село и во дом на неговата баба М. М. во Ново Село, при што и на двете локации е пронајдена наркотична дрога марихуана  во количина од околу 1,5 килограми.

Лицето е лишено од слобода и против него ќе биде поднесена соодветна пријава до јавното обвинителство.

Регион

ГП Евзони ќе биде затворен 24 часа поради штрајк на грчките царински службеници

Media Press

Published

on

Граничниот премин Евзони ќе биде затворен за секаков вид на сообраќај поради штрајк царинските служби во соседна Грција во времетраење од 05:00 часот на 24.11.2020 до 05:00 часот на 25.11.2020 година, информираат од МВР.

„Денеска (23.11.2020) раководителот на смена на ПС за ГП и ГН Богородица е информиран од раководител на смена на ГП Евзони дека поради 24 часовен штрајк на грчките царински служби, ГП Евзони ќе биде затворен за секаков вид на сообраќај од 05,00 часот на 24.11.2020 до 05,00 часот на 25.11.2020 година.“ – стои во соопштението од Министерството за Внатрешни Работи

Continue Reading

Македонија

59 нови случаи на Ковид – 19 во Југоисточниот регион според синоќашниот извештај, најголем број во Струмица

Media Press

Published

on

Според извештајот кој излезе доцна синоќа во последните 24 часа се направени 3109 тестирања, а регистрирани се 1182 нови случаи на ковид-19 во:-Скопје 544-Куманово 48-Штип 31-Прилеп 50-Тетово 75-Струга 27-Велес 41-Битола 28-Охрид 38-Кавадарци 30-Гостивар 66-Гевгелија 17-Струмица 22-Крива Паланка 8-Радовиш 8-Крушево 7-Кочани 13-Пробиштип 9-Демир Хисар 3-Македонски Брод 6-Берово 4-Валандово 12-Виница 8-Делчево 4-Свети Николе 6-Кичево 55-Ресен 4-Неготино 18.

Починати се 25 лица, шест пациенти од Скопје (84, 77, 78, 83, 60 и 59г), четири од Куманово (70, 61, 66 и 77г), еден од Штип (72г), тројца пациенти од Прилеп (45, 75 и 71г), тројца од Тетово (58, 76 и 59г), двајца од Велес (71 и 88г), еден од Битола (54г), еден од Кавадарци (66г), двајца пациенти од Гостивар (67 и 67г), еден од Струмица (71г) и еден пациент од Крушево (86г).

Вчера Институтот за јавно здравје регистрира 707 оздравени пациенти од:-Скопје 375-Куманово 33-Штип 22-Прилеп 46-Тетово 53-Велес 29-Битола 3-Охрид 2-Кавадарци 17-Гостивар 21-Гевгелија 18-Струмица 15-Крива Паланка 1-Радовиш 3-Крушево 2-Кочани 20-Пробиштип 3-Демир Хисар 3-Пехчево 4-Берово 3-Валандово 2-Делчево 3-Кратово 3-Свети Николе 9-Неготино 17.

Досега во земјата се направени вкупно 309.590 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 53631, бројката на оздравени пациенти е 31659, на починати е 1487, а бројот на активни случаи изнесува 20485.

Continue Reading

Македонија

Кој општини во регионот бележат намалување а кој зголемување на бројот на вработени, според истражувањето на ЦГК, Скопје

Media Press

Published

on

Од 2017 до 2020 година, бројот на вработени во министерствата пораснал за 3, а во општините за 2 проценти, според истражувањето на Центарот за граѓански комуникации  од Скопје. За последните  три години односно од  јануари 2017 до февруари 2020 година во општините во земјава бројот на вработени и ангажирани лица во општинската администрација е зголемен за нови 154 луѓе, а во министерствата и во Владата се вработени или ангажирани 540 повеќе луѓе. Бројот на привремено вработени во министерствата скокнал за повеќе од 300 проценти. Кај општините, пак, бројот на ангажираните на договор на дело се намалил за 31 процент.

По одделни општини, рекордер и според апсолутниот и според процентуалниот износ на зголемување на бројот на нововработени или ангажирани луѓе е Општина Бутел, која во 2020 споредено со 2017 имала 122 повеќе луѓе, односно 207 % зголемување на кадарот.

Што се однесува до 10 те општините од Југоисточниот регион според објавената база на податоци на Центарот за граѓански комуникации  најмногу  лица во редовен работен однос, или ангажирани лица под договор на дело или привремени вработувања има во Гевгелија. Во ова општина на почетокот на 2017 имале 86 лица додека на крајот на февруари годинава 105. Раст има и во Валандово од од 47 на 55, во Богданци од 22 на 24 и во Конче од 14 на 22 лица.

Според  истражувањето најголемо намалување на општинската администрација бележио Струмица. На крајот на 2016 година во ова општина имало вкупно ангажирани  249 додека во 2020 бројот се намалил на 220 лица. Опаѓање има и во општините Радовиш од 113 на 105, во Василево од 24 на 21, во Ново Село од 35 на 32, и во Дојран од 17 на 16 лица. Бројот останува исти како и пред три години само во Босилово -25 лица. Или вкупно во 10-те општини во регионот бројот на лица во редовен работен однос, или ангажирани лица под договор на дело или привремени вработувања се намалил за 6, односно од 632 лица во 2017 на 626 лица во 2020 година.  

Истражувањето е спроведено врз основа на одговорите на институциите на барањата за слободен пристап до информации од јавен карактер за бројот на вработени во редовен работен однос, преку привремени вработувања и со договор на дело на 31.12.2016 и на 29.02.2020 година.

Инаку  анализата се објавува заедно со база на отворени податоци во отворен формат во која се содржани податоците за бројот на вработени по сите основи, во Владата, министерствата и општините и може да се виде ТУКА

Continue Reading