Connect with us

Гевгелија

За една недела треба да биде ставен во употреба доградениот Дневниот КОВИД- центар во Гевгелија

Media Press

Published

на

   За една недела треба да биде ставен во употреба доградениот Дневниот КОВИД- центар за третирање на пациенти со лесна и средно-тешка клиничка слика, во склоп на Пунктот за земање брис со капацитет за 8-10 легла.        

  Директорот на Општата болница со проширена дејност- Гевгелија, д-р Митко Крџев, информираше за моменталната состојба во болницата и за вакцините против сезонскиот грип:       

  „Бидејќи бројот на заболени лица од КОВИД во Гевгелија значително расте, Болницата имаше потреба да го прошири капацитетот за згрижување пациенти. Затоа, поднесовме иницијатива до Општина Гевгелија за финансиска поддршка за доградбата на Пунктот за земање брис кој функционира и како Дневен центар. Интензивно се работи на доградбата која треба да биде ставена во функција за една недела, со што значително ќе ја зголемиме услугата на пациентите за КОВИД-терапија. Истовремено, и Одделот за преглед на мигранти го преадптиравме за згрижување на пациенти позитивни на Корона вирус.          Во болничкиот оддел имаме капацитет за сместување од 12 легла, а во моментот тој капацитет е исполнет од 50%. Капацитетот е задоволитетен во однос на потребите на болните со лесна и средно-тешка клиничка слика. Во моментот, Болницата е доволно обезбедена со лекови за терапија и со кислородни боци за поддршка на оние пациенти, на кои им е потребен кислород. Секојдневно, се снабдуваме со дополнителен број на кислородни боци, со што ја надополнуваме постојаната кислородна станица. Доколку епидемиолошката слика излезе вон контрола, тогаш ќе имаме потреба од изградба на ваква станица, како и да адаптираме нови одделенија во Болницата за третман на КОВИД-пациентите“ вели докор Крџев.         

 „Што се однесува до вакцините за сезонскиот грип, очекувам да ги добиеме во првата половина на ноември. Вакцинацијата ќе се одвива во чекалната на Дијабет-центарот, во поладневните часови. За спроведувањето на вакцинацијата имаме формирано нов тим составен од лекар и медицинска сестра. За термините, граѓаните ќе бидат благовремено информирани“ додава д-р Крџев.

Гевгелија

Во Гевгелија, досега се вакцинирани 400 лица над 70 години со првата пратка „Астра Зенека“

Media Press

Published

на

    Во општина Гевгелија, досега, се вакцинирани 400 лица над 70 години со првата пратка „Астра Зенека“ во Општата болница со проширена дејност- Гевгелија. Започнувајќи од денеска, имунизацијата се одвива со аплицирање од 100-те вакцини од втората пратка, истакна одговорната докторка Тодорка Окова. Нагласувајќи дека според динамиката на вакцинирање во пунктот, би требало до 21 април да се потрошат количините на располагање.

         Според бројот на пријавени, директорот на Општа болница, д-р Митко Крџев, истакна дека постои голем интерес на граѓаните за имунизација против КОВИД-19 од старосната група над 70 години. Додека, за одвивањето на понатамошното вакцинирање се чекаат конкретни насоки од Министерството за здравство.

          Што се однесува на здравствениот билтен на Општина Гевгелија, Крџев истакна дека има благо намалување од околу 30% на новорегистрирани случаи, заклучувајќи ја ваквата констататација по бројот на дневни прегледи во КОВИД- модуларната болница. Притоа, нагласувајќи дека ваквата состојба не значи дека треба да им биде мотив на граѓаните за опуштање, напротив да продолжат со почитување на мерките кои се уште се во сила. Бидејќи, и покрај намалениот број на новозаболени, се уште се исполнети капацитетите за хоспитализирање со кои располага Општата болница во Гевгелија. Имено, во КОВИД-болницата се хоспитализирани 26 лица, додека 40 лица се на дневна терапија.

Прочитај повеќе

Гевгелија

Сеуште трае потрагата по исчезнатиот Илија Минов од Гевгелија кој исчезна пред речиси 20- тина дена

Media Press

Published

на

И, вчерашната потрага по исчезнатиот Илија Минов од Гевгелија, во организација на Општината  и ОВР- Гевгелија без никакви резултати. Имено, по деталното пребарување на двата брега на реката Вардар и ридските предели наоколу, се до грчката граница, во кое беа вклучени вработени од: Општина Гевгелија, ОВР, ДСЗ, ТППЕ, ЦУК, Шумска полиција и шумско стопанство, Водостопанство и членови на двете планинарски друштва „Кожув“ и „Двете Уши“ и риболовното друштво „Акваспорт“, не се пронајдени никакви траги од Минов. Пребарувањето започна во 10:00 часот, а траело до 12:30 часот.

            ОВР- Гевгелија ќе продолжи со потрагата иако, како што истакна началникот Карапеев, од наредниот ден по исчезнувањето на Минов, па досега, се преземени сите мерки и се искористени сите ресурси со кои располага институцијата за пронаоѓање на исчезнатиот.

Изминатите денови, по укажувањата на индициите каде би можел да се пронајде Минов, се пребаруваше речното корито на Вардар со хеликоптер, трагачки кучиња, нуркачка екипа од специјалната единица на МВР, дрон и сл. За случајот, преку Интерпол, известени се грчката полиција и службите на граничните премини.

            Последно, Илија Минов бил виден на 29 март, 2021 година, во 07:30 часот, облечен во зелена јакна, кремаста блуза, сини фармерки, кафеаво шалче со риги и црни кондури.

Прочитај повеќе

Гевгелија

Гевгеличанка пријавила во полиција дека од вчера околу пладне, исчезнал нејзиниот сопруг

Media Press

Published

на

Гевгеличанка пријавила во полиција дека од вчера околу пладне, нејзиниот сопруг излегол од дома и повеќе на се вратил. Спорд информациите од СВР Струмица станува збор за 59- годишно лице од Гевгелија.

„На 29 март во 12.30 часот во Полициска станица Гевгелија, С.Д.М.(49) од Гевгелија пријавила дека од нивниот дом се оддалечил нејзиниот сопруг И.М.(59). Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето“, стои во соопштението од СВР Струмица.

Прочитај повеќе