Connect with us

Струмица

Подобрени условите за одвивање на сообраќајот во Струмица

Media Press

Published

на

Општина Струмица значително ги зголеми безбедноста и протокот во сообраќајот со имплементација на повеќе мерки и поставување дополнителна опрема.

Атанаско Глигоров, советник за сообраќајна инфраструктура во општина Струмица, за реализираните активности од областа на безбедноста и протокот во сообраќајот, рече дека на територијата на општина Струмица (во градот и населените места) во изминатиот период поставени се 15 сферни огледала на повеќе улици каде е констатирано дека е намалена прегледноста. Потоа, преку 70 светлечки солар маркери непосредно пред пешачки премини кои се категоризирани како ризични и во услови намалена видливост, 150 гумени флексибилни – флуоросцентни столбчиња, со што улиците кои со години беа закрчени и узурпирани со непрописно паркирани возила, сега се функционални и безбедни.

Обновена е постојната и поставена нова вертикална и хоризонтална сообраќајна сигнализација и опрема во координација со Јавните претпријатија „Паркиралишта“ и ЈПКД „Комуналец“, со 100 вертикални сообраќајни знаци и обележување на 7.000 метри квадратни од хоризонтална сообраќајна сигнализација, а поставени се и вибро ленти за смирување на сообраќајот пред основните училишта во населените места Дабиле и Костурино.

Поставена е и друга дополнителна опрема и преземени мерки, а Глигоров најави реализација и на други проекти во наредниот период кои ќе ја зголемат безбедноста на сите учесници во сообраќајот во општина Струмица.

Струмица

СВР Струмица продолжува со засилени акциски контроли, за неколку часа казнети 50 возачи кои направиле прекршок

Media Press

Published

на

Секторот за внатрешни работи Струмица во текот на вчерашниот ден (07.06.2021) во периодот од 07.00 до 12.00 часот спроведе засилени контроли во областа на сообракајот.

Притоа, биле констатирани 50 прекршоци, од кои 39 за управување возила со брзина поголема од дозволената. Сите констатирани прекршоци биле соодветно санкционирани.

Прочитај повеќе

Струмица

Пронајдена дрога, приведени двајца дилери од страна на струмичката полиција

Media Press

Published

на

Вчера во 14.40 часот во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица ги лишиле од слобода В.Љ.(37) и З.Ч.(34), двајцата од Штип. При преглед во возило „сеат леон“ со штипски регистарски ознаки, управувано од В.Љ., а сопатник бил З.Ч., била пронајдена марихуана и бела прашкаста материја.

Тие биле приведени во полициска станица и по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесена соодветна пријава.

Прочитај повеќе

Струмица

Струмица доби регионален пункт за вакцинација, започна масовна имунизација на населението

Media Press

Published

на

Од денеска започна имунизација на граѓаните од регионот во регионалниот ковид пункт во Струмица.Вакцинацијата ќе трае до 20 часот секој ден од понеделник до сабота, за лицата со закажани термини на www.vakcinacija.mk

Инаку, од денес можат да се вакцинираат и граѓаните над 40 години кои се имаат пријавено. Порака со термин се уште немаат добиено, министерот за здравство Венко Филипче ги упати да се јават кај матичниот лекар. Според него, термин сигурно има, но поради погрешен број или маил, СМС се уште не добиле.

„Термини за вакцинација добија сите граѓани над 40 годишна возраст од Скопје кои до 30.04.2021 изразиле желба за вакцинирање преку веб страницата www.vakcinacija.mk. Во текот на следните три дена и од останатите градови во земјава, термини за вакцинирање ќе добијат граѓаните над 40 годишна возраст кои до крајот на април изразиле желба за вакцинирање на www.vakcinacija.mk“, вели Филипче во својата објава на Фејсбук.

Прочитај повеќе