Connect with us

Политика

СДСМ: Реализираме сериозни инвестиции во капитални инфраструктурни проекти

Александар | Media Press

Published

on

Во време на глобална и економска и здравствена криза, Владата предводена од СДСМ реализира сериозни инвестиции во капитални инфраструктурни проекти, што значат побрзо надминување на негативните економски последици предизвикани од коронакризата и обезбедуваат подобар квалитет на живот за сите граѓани.

Во тек е изградба на 190 километри патна мрежа низ целата држава, во вредност од 800 милиони евра. Автопатот Кичево – Охрид веќе добива засилена динамика, а на автопатот Скопје – Блаце изведувачот на првата делница, веќе е воведен во работа.

Во тек е рехабилитација на 208 километри патна мрежа во вредоност од 42 милиони евра, а обезбедени се 70 милиони евра за изградба и реконструкција на улици и локални патишта во општините. Истовремено, во тек се 29 проекти за изградба на водоводи и канализации а се подготвуваат уште 14 проекти.

Во Пробиштип, Неготино, Виница, Свети Николе и Бутел, во тек е изградба на 506 социјални станови, а наскоро започнува изградба на нови социјални згради во Демир Капија, Гевгелија и Велес.

Продолжува и процесот на гасификација, реализирани се 60 отсто од делницата Скопје-Тетово-Гостивар. Оваа делница е со вкупна должина од 86 километри во вредност од 29 милиони евра. Се работи и на правецот Неготино-Кавадарци-Битола, каде се реализирани над 89 отсто на делницата која е во вкупна должина од 92 километри и вредност од 36,4 милиони евра.

Развојот и унапредувањето на инфраструктурата и енергетскиот сектор остануваат врвен приоритет за Владата предводена од СДСМ.

И во време на пандемија реализираме проекти важни за државата, кои обезбедуваат подобар квалитет на живот за сите граѓани.

прикажи повеќе
Advertisement

Македонија

Заев:Со големо жалење ја примив тажната вест за смртта на Амди Бајрам

Виолета | Media Press

Published

on

Премиерот Зоран Заев со големо жалење ја примил тажната вест за смртта на поранешниот пратеник и политичар Амди Бајрам. Заев со објава на Фејсбук се прости од 64 годишниот Амди, од негово име и од име на Вадата.

„Со големо жалење ја примив тажната вест за смртта на Амди Бајрам. Во мое име, и во име на Владата на Република Северна Македонија, упатувам изрази на длабоко сочувство за оваа голема загуба. Со Амди Бајрам, како долгодишен претседател на Сојузот на Ромите од Македонија и пратеник, имавме принципиелна соработка за многу важни процеси од значење на државата и за заедницата на Ромите во нашата земја.Во овие денови на длабока жалост, се надевам дека зборовите на искрено сочувство ќе бидат утеха за големата загуба за неговото семејство и пријателите“, напиша Заев на својот Фејсбук.

Continue Reading

Политика

ВМРО ДПМНЕ: Секој четврти тестиран е заразен од КОВИД, Комисијата за заштита од заразни болести потфрли

Александар | Media Press

Published

on

Во денешното соопштение на политичката партија ВМРО ДПМНЕ укажуваат на тоа дека секој четврти тестиран во Македонија е заразен со КОВИД. Политиките на власта крахираа. Комисијата за заштита од заразни болести целосно потфрли. 

Од таму пополнуваат дека комисијата за заразни болести прогнозираше 2.000 заболени за времетраење на целата пандемија, а всушност имаме 2.000 заболени за една недела.

Пандемијата се уште не е завршена, а бројот на заразени е десеткратно повеќе од прогнозите на Комисијата за заштита од заразни болести и власта.
И власта не прави ништо за да спречи уште поголема катастрофа. На праг сме на сезоната на грип, а уште немаме вакцини. Највозрасните и хронично болните се оставени буквално на себе.

„СДСМ не се потруди ниту да се подготви за есенскиот голем бран на КОВИД. Цело лето преспаа, и не оспособија ниту еден болнички капацитет повеќе, иако знаеја дека ситуацијата ќе биде лоша, резултатот сега го гледаме, преполни болници уште на почеток на есента.
Хаосот кој се случува предизвикан од КОВИД е директна вина на Комисијата за заштита од заразни болести и власта кои немаат план како да се справат со заразата. Со СДСМ Македонија и граѓаните само тонат во хаосот на пандемијата.“
– пишува во соопштението од ВМРО ДПМНЕ

Continue Reading

Македонија

Османи за посетата на Бугарија: Нема нов договор туку има засилување на меѓусебната комуникација

Виолета | Media Press

Published

on

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на тврдењата на претседателот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски , дека на средбата со Захариева во Софија добил предлог за нов договор, сличен на Преспанскиот одговара дека нема нов договор, туку има засилување на меѓусебната комуникација на повеќе нивоа.

“Околу односите со Бугарија, и мојата посета, сакам да истакнам: нема нов Договор, туку има засилување на меѓусебната комуникација на повеќе нивоа.

Притоа отворено разговараме за сите прашања кои произлегуваат од Договорот за пријателство; ги преземаме сите чекори за да им обезбедиме на Комисиите непречена работа, за што испративме јавна благодарност за нивниот досегашен резултат, како и охрабрување за интензивирање на нивната работа. Впрочем, Мешовитата експертска комисија веќе утре и задутре ќе одржи средба во Скопје, што ќе претставува уште еден чекор кон исполнување на обврските од договорот.

Второ, посета на Бугарија беше позитивна, затоа што се отворија сите прашања, се засили меѓусебната комуникација, но најважно, се реафирмираа заедничката желба, и заедничкиот интерес за европската перспектива на Република Северна Македонија. Тоа јавно го истакнав и јас во Софија, а го потврдија и Премиерот Бојко Борисов и Министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева.

На крајот, дозволете да повикам на сериозност и политичка зрелост. Односите со соседите не се регулираат со пласирање секојдневно информации во јавноста, а уште помалку шпекулации или тенденциозни изјави кои имаат за цел да ја вжештат атмосферата. Европската перспектива е предизвик за целата земја, а не само на Владата, и претставува обврска за секој од нас“ додава Османи во својата објава.

Continue Reading