Connect with us

Регион

Се запали стара куќа во с. Старо Коњарево

Александар | Media Press

Published

on

Доцна синоќа струмичките пожарникари интервенирале на гаснење на запалена куќа во с. Старо Коњарево. Пожарот бил во разгорена фаза, но е спречено ширење кон соседните објекти. ТППЕ Струмица интервенирале со три противпожарни возила и осум пожарникари.

„Денес, (понеделник) 17.08.2020 година од 00.05 – 03.00 часот во с.Старо Коњарево, ТППЕ Струмица со 3 ПП возила и 8 пожарникари интервенираше на гаснење на запалена ненаселена стара куќа. Пожарот беше во разгорена фаза и благодарение на брзата интервенција спречено е ширење на истиот кон соседните објекти.“ – стои во објавата на ТППЕ Струмица

Денес, (понеделник) 17.08.2020 година од 00.05 – 03.00 часот во с.Старо Коњарево, ТППЕ Струмица со 3 ПП возила и 8…

Gepostet von Пожарникари – Струмица am Montag, 17. August 2020

Регион

Третото прскање против комарци кое беше одложено, конечно ќе се реализира

Виолета | Media Press

Published

on

Се известуваат граѓаните од општините Струмица, Василево и Радовиш дека третото прскање против возрасни комарци ќе се изврши на 31.08.2020 година и 01.09.2020 година, со следниот распоред:

1. На 31.08.2020 година (понеделник), во период од 20.00 до 02.00 часот во општините Струмица и Василево;

2. На 01.09.2020 година (вторник), во период од 20.00 до 02.00 часот во општина Радовиш.

„Се известуваат сопствениците на пчелни семејства да преземат соодветни мерки за заштита, односно да ги затворат истите во најавениот период“ стои во известувањето од општините на чија територија ќе се спроведе прскањето.

Инаку граѓаните постојано се жалат дека има најезда на комарци ова лето и дека неможат да излезат во двор или на тераса, посебно во попладневните часови.

„Не помагаат никакви средства, спрејови, прашоци или било што друго против комарците кои ги има премногу“, коментираат граѓаните при меѓусебна средба.

Continue Reading

Регион

33-годишна радовишанка, физички нападната во Струмица

Виолета | Media Press

Published

on

Имено вчера 33 годишната радовишанка, случајот во кој наведува дека била физички нападната во центарот на Струмица, го пријавила во Полициската станица Струмица.

„На 20.08.2020 во Полициска станица Струмица К.Б.(33) од Радовиш  пријавила дека околу 13.00 часот во близина на трговски објект во Струмица била физички нападната од Е.И.  Се преземаат мерки за целосно расчистување на случајот“, стои во известувањето од СВР Струмица во кое повеќе информации околу случајот не се наведени.

Continue Reading

Радовиш

Се одложи планираното прскање против комарци во Општините Радовиш, Струмица и Василево

Виолета | Media Press

Published

on

„Се известуваат граѓаните од општините Струмица, Радовиш и Василево дека СЕ ОДЛОЖУВА третото прскање против возрасни комарци кое беше предвидено да се изврши на 19 Август 2020 година (Среда).

Прскањето се одложува поради неповолни временски услови т.е појава на врнежи во предвидениот период, а за спроведување на планираното трето прскање против возрасни комарци, граѓаните од општините Струмица, Радовиш и Василево ќе бидат дополнително известени“ стои во известувањето.

Третото прскање против комарци требаше да се спроведе синоќа во период од 19.00 до 02.00 часот во општините Конче, Радовиш, Струмица, Босилово, Василево и Ново Село.

Continue Reading