Connect with us

Гевгелија

Онлајн ликовна колонија „Спасовден 2020“ ќе биде организирана во Гевгелија

Виолета | Media Press

Published

on

Домот на културата во Гевгелија во пресрет на Спасовден организира online Ликовна колонија „Спасовден 2020“.  Во колонијата учествуваат 17 ликовни уметници од Гевгелија, членови на ДЛУГ, кои го прифатија повикот на Домот на културата за организирање ликовна колонија во услови на пандемијата од Корона вирусот.

„Секој од уметниците работи дома, а организаторот го обезбеди материјалот за работа (платно и палета од 15 акрилни бои). Изработените слики остануваат во сопственост на ЈОУ Дом на култура, чија обврска е да ги изложи во постојана изложбена поставка во Народниот театар во Гевгелија“, информираат од општината.

             Завршната изложба на Ликовната колонија „Спасовден 2020“ е закажана за 27 мај, 2020 година, кога пред Народниот театар изработените дела на 17-те гевгелиски уметници ќе бидат изложени за јавноста, се разбира, согласно мерките за заштита од Корона вирусот и одржувањето на социјалната дистанца. Истовремено, на една од фасадите спроти Театарот, ќе биде прикажан документарниот филм, кој се работи за време на траењето на колонијата и творењето на уметниците дома. 

Во меѓувреме Општина Гевгелија продолжува со акцијата за помош на стари и изнемоштени лица. Во соработка со УНДП  за имплементација на активности и поддршка, во рамките на проектот „Креирање можности за работа на сите“, од општината го продолжија договорот за ангажирањето на мобилна екипа која помага на стари и изнемоштени лица околу купување храна, лекови или плаќање на сметки за домаќинство. Старите и изнемоштени лица доколку имаат потреба од помош, можат да се обратат на телефонските броеви: 078/348-960 и 078/423-799.

Гевгелија

Приведен дилер на марихуана од гевгелиско

Виолета | Media Press

Published

on

Полицијата од Гевгелија приведе дилер на марихуана.  Насадите биле откриени во атарот  на село Миравци, на место викано „Лаго“. На три локации на растојание од околу 50-60 метри полициски службеници откриле 60 стебла од растението Канабис Сатива. Приведениот,  24 годишен жител од селото Миравци сам ја одгледувал марихуаната.

Од страна на полициски службеници од Надворешната камцеларија за криминалистички работи Гевгелија преземени се мерки и активности со цел расчистување на случајот. Пријавениот С.К. на 08.09.2020 во 18.10 часот, на местото викано „Лаго“, атар на с. Миравци, на лице место бил затекнат од полициски службеници како неовластено одгледува растение Канабис Сатива. По извршен претрес во негова торба биле пронајдени свежо набрани цветни завршетоци во завршна фаза на вегетација од три стебла од растението Канабис Сатива. По наредба на јавен обвинител истиот ден бил извршен претрес во домот и помошните простории на пријавениот.

Против него е поднесена кривична пријава за сторено кривично дело – неовластено производство и продажба на дрога, а од страна на судија на претходна постапка одредена му е мерка притвор во траење од 30 дена. 

Continue Reading

Гевгелија

Советот на Општина Гевгелија ќе ги разгледува барањата на гевгелиските училишта за организирање настава

Виолета | Media Press

Published

on

      Советот на Општина Гевгелија, утре, со почеток во 10 часот, на својата 49 вонредна седница, ќе расправа и ќе ги разгледува доставените барања на училиштата во Гевгелија за начинот на реализација на воспитно-образовниот процес за време на пандемија од Корона вирус, согласно просторните условите на училиштата. 

            „По задолжението од Министерството за образование, училиштата изготвија барања со образложување на условите за изведување настава со физичко присуство. Направените согледувања укажуваат дека училиштата во Општина Гевгелија, покрај условите за организирање на наставата со физичко присуство на учениците од прво до трето одделение, постојат услови од 1 октомври, се разбира, согласно протоколите, да се организира настава со физичко присуство на учениците и во другите одделенија. Но, и за организирање на комбинирана настава, со физичко присуство и со онлајн настава која ќе се менува секоја недела“, велат од општината.

            Откако Советот ќе ги разгледа барањата на училиштата, истите ќе бидат доставени до Владата на РСМ која по увидот на посебната работна група, формирана од надлежните министерства, ќе одлучува за барањата.  

Continue Reading

Гевгелија

Стопанството во општина Гевгелија трпи значителни загуби поради затворените граници со соседна Грција

Виолета | Media Press

Published

on

 Гевгелиските стопанственици,  одржаa работна средба со министерот за здравство, Венко Филипче и вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Бетиќи, на барање на градоначалникот  Сашо Поцков.

„По заедничката дискусија заедно со претставниците од сите стопански дејности, констатиравме дека стопанството во општината трпи значителни загуби поради затворените граници со соседна Грција и протокот на Грците кои значително влијаеја врз локалниот економски развој.

Од страна на министерот Филипче беше ветено дека ќе биде разгледана можноста да се отворат границите и овој проблем да биде разрешен во најбрз период. Исто така, информираше дека Општата болница со проширена дејност во Гевгелија ќе биде опремена со апарат за брзо тестирање.

Вицепремиерот за економски прашања, Бетиќи, го најави 4 сет економски мерки на Владата на РСМ за ублажување на последиците од Корона-кризата кој ќе почне да се реализира од крајот на идната недела, а неколку предлога на стопанствениците ги нотираше ветувајќи дека ќе бидат вметнати во сетот мерки, во зависност од можностите на Буџетот на државата, вели градоначалникот Сашо Поцков, кој изразува благодарност на министерот Филипче и вицепремиерот Бетиќи за нивното гостување и нивниот слух за проблемите со кои се соочува Општина Гевгелија!

Continue Reading