Connect with us

Радовиш

За состојбата околу дрвокрадството во Радовиш беше дискутирано и на одржаната седница на Совет

Виолета | Media Press

Published

on

Градоначалникот  Герасим Конзулов рече дека на негово барање биле повикани и  директорот на Национални шуми  подружница Плачковица  Димче Анастасов кој беше присутен на седницата, како и шефот на Шумската полиција од Радовиш  Ристо Роглев кој не беше присутен. „Нема  да дозволам вакво  неодговорно однесување и ќе бидат преземени соодветни мерки“, рече градоначалникот Конзулов. Во Продолжение Конзулов даде целосна инфорамција околу сосотојбата со дрвокрадството, што е досега направено колку коли натоварени со огревно дрво се фатени и што се планира за во иднина.

 По однос на оваа информација Советникот Боојан Митевски со предлог  за повисоки казни за дрвокрадството, но според досегашното искуство на ЈП Национални шуми- Подрижница Плачковица, кое го изнесе раководителот Димче Анастасов, милионски суми за казни досега не се наплатени, по што престседателот на Советот Чаракчиев со идеја, да се даде предлог за промена на  неколку закони.

 Советникот Горан Поцев  ја подржа иницијативата за решавање на дрвокрадството но рече дека ова  е проблем кој се провлекува со години и на оваа и на претходната власт и понуди предлог како да се реши проблемот.

По исцрпната дискусија околу дрвокрадството вака формулираните предлози и заклучоци беа едногласно усвоени од страна на советниците.

прикажи повеќе
Advertisement

Радовиш

По два месеци нов случај на Ковид -19 во Радовиш, 2 нови случаи и во Струмица

Виолета | Media Press

Published

on

Од изработените 1545 тестови за 24 часа  денеска 199 со позитивен наод.  По речеи два месеци се појави нов случај и во Радовиш. Од 02 мај кога  на веќе регистрираните 4 лица, тестовите беа негативни, до денеска  немаше регистрирано нов случај.

 Од вкупно регистрираните  199, само во Скопје има 90 нови случаи. По него следува Свети Николе во кое, како ново КОВИД жариште во земјава изминатово деноноќие се заразиле уште 24 лица. Двоцифрена бројка има и во Куманово, Тетово и Струга. Во уште 14 други градови бројот на нови заболени е под 10.

199 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19

Скопје-90,Свети Николе-24, Куманово-17, Тетово-12, Струга-12, Штип-9, Дебар-6, Гостивар-5, Охрид-4, Прилеп-3, Пробиштип-3, Кичево-3, Битола-2, Кавадарци-2,Струмица-2, Ресен-2,   Радовиш-1, Крушево-1, Демир Хисар-1.

Изминатите 24 часа 120 пациенти се оздравени од ковид 19

Починати се 8 лица,четири пациенти од Тетово, двајца од Струга и по еден од Скопје и Штип. Тројца од нив, меѓу кои и 24-годишникот починале на Инфективна. Вкупната бројка скокна на 376.

Во моментов 3519 лица се заразени од корона вирусот. Над 1800 од нив се во Скопје. Поради новонастанатиот кластер во Свети Николе бројката на активни случаи сега е троцифрена и изнесува 105. Во уште шест други градови бројот на моментално КОВИД позитивни се движи од 131 до 323.

Состојбата со хоспитализацијата на нови пациенти во болниците стабилна. На Инфективната клиника се примени 6 нови. Таму вкупно се лекуваат 87 пациенти. Од 96-те пациенти во „8 Септември“, 14 се новопримени. Во болницата во Козле се лекуваат 21 возрасен пациент, три дечиња со утврдено присуство на вирусот, а четири деца во болницата се со мајки кои чекаат резултати од тестирањата.

Continue Reading

Избори 2020

Мила Царовска ја претстави програмата од социјалната област, на трибина во Радовиш

Виолета | Media Press

Published

on

За повисоки плати и пензии. За повеќе градинки и подобри услови за најмладите. За повисок животен стандард и еднакви можности за сите, зборуваше пред радовишани на Вицепремиерката Мила Царовска. Таа ги спомна и стечајците кои со години ја барале правдата на улица.

„12 илјади стечајци добиваат по 8 000 денари кои ќе ги добиваат до пензионеирање“, рече Царовска.

Continue Reading

Радовиш

Отворен летниот спортски камп во природа „Плачковица 2020“ во Радовиш

Виолета | Media Press

Published

on

Од денеска  летниот спортски камп „Плачковица 2020“ во Радовиш ја прими првата група  ученици, кои ќе  поминат едно поинакво и незаборавно искуство на планина.

 Организатори  на кампот се професорите по физичко образование Дарко Коцев и Наде Ристов. Според она што го дознаваме од организаторите во првата група има 44 деца, од 06 до 15 годишна возраст.

Во кампот се ангажирани и волонтери од Црвен Крст  од Радовиш, како и алпинистот Зоран Мајсторски како познавач на планинарење.

Во програмата има предвидено палење  логоров оган,  спортски игри, адреналински парк, забава со песни и игри,  друштвени игри и други активности со кои ќе им бидат исполнети овие три дена на децата во кампот.

Истиот е организиран поради ситуацијата  со корона вирусот и неможноста да се замине на класичен одмор, па да им се понуди на младите еден друг вид на одмор на планина за кој организаторите се надеват дека ќе премине во традиција.

Кампот е сместен во склоп на планинарскиот дом Џумаја и ќе тре по три дена, петок, сабота и недела, три викенда по ред, а по потреба може да се органзира уште еден викенд. За учество во кампот се плаќа по 3000 денари со кои им е обезбедено превоз, шаторско сместување и храна за учесниците која се подготвува во планинарскиот дом Џумаја.

„Децата ги очекува незаборавно планинарско искуство“ велат органзиаторите кои ни ветија дека по викендот ќе ни го раскажат нивното прво искуство во летниот спортски камп во природа Плачковица 2020, како и искуството на децата.

Continue Reading
Advertisement