Connect with us

Економија

Од ноќеска на полноќ нови повисоки цени на горивата

Виолета | Media Press

Published

on

Бензинот БС 95 од ноќеска на полноќ поскапува за половина денар, а за денар е повисока цената на Еуросупер БС-98, Еуродизелот (D-E V) и на Екстра лесното масло за домаќинства (ЕЛ-1), одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Новата цена на Еуросупер БС 95 ќе изнесува 67,5 денари за литар, 70 денари на Еуросупер БС 98, 62,5 денари на Еуродизел (Д-ЕV), а на екстра лесното масло за домаќинство ќе чини 51,5 денари.

За 1,932 денари по килограм поскапува мазутот М-1 HC и килограм од тој енергенс ќе се продава по цена од 37,339 денари за килограм.

Со денешната одлука на Регулаторната комисија за енергетика малопродажните цени на нафтените деривати се зголемуваат во просек за 2,25%. Новата цена на горивата се дефинира врз основа на цените на нафтените деривари на светскиот пазар и курсот на денарот во однос на доларот во изминатите седум дена.

Економија

Од денеска можат да се поплнуват барањата за поддршка на плата за месец јуни

Виолета | Media Press

Published

on

Работодавачите и самостојните вршители на дејност од денеска можат да ги пополнуваат барањата за поддршка од Владата за месец јуни кој е поставен на системот е-даноци и ЕПДД на УЈП.

Согласно  измените и дополнувањето на Уредбите со законска сила за финансиска поддршка на работодавачите и самостојните вршители на дејност погодени од здравствено-економската криза предизвикана од коронавирусот, компаниите и самостојните вршители на дејност мерката 14.500 може да ја користат и во јуни 2020 година.

„За таа цел УЈП ги изготви и постави на системот е-Даноци  Образецот -БФП-ИП/1 со кои се побарува финансиската поддршка за исплата на плати за месец јуни 2020 за компании, и  го изготви и постави на системот Е-ПДД – Образецот БФС-СВД/1 со кое се побарува финансиската поддршка за исплата на плати за месец јуни 2020 за самостојните вршители на дејност“, соопшти УЈП.

Според податоците на УЈП  мерката за финансиска поддршка во месец април  ја користеле вкупно 19.696 работодавачи,  односно 5.707 самостојни вршители на дејност, додека во мај истата мерка ја користеле вкупно 19.730 работодавачи, односно 5.814 самостојни вршители на дејност .

Continue Reading

Економија

Со ставот „живеј денес и не мисли за утре“ се сложуваат дури четвртина од македонските граѓани

Александар | Media Press

Published

on

Во рамките на Регионалниот проект за техничка помош на ИНФЕ-ОЕЦД за финансиско образование на Министерството за финансии на Холандија, се спроведе анкета за мерење на нивото на финансиската писменост на возрасното население во седум земји од регионот.

Спроведено е истражување на ОЕЦД на нивоата на финансиска писменост во Југоисточна Европа однозно опфатени се Бугарија, Хрватска, Грузија, Северна Македонија, Молдавија, Црна Гора и Романија.

Според резултатите од истражувањето, 25 проценти од анкетираните лица го прифаќаат ставот „живеј денес и не мисли за утре“, 17 отсто од анкетираните се  неутрални и 51 процент не се согласуваат со таков начин на живот.

Истражувањето посветува посебно внимание на индивидуалната финансиска еластичност, клучен дел е загриженоста за финансиското однесување и ставови, издавање известувања за ставови за активно штедење и однесување. Целта е да се избегне задолженост и да се фокусира на долг рок.

Од резултатите на анкетата, земја со најголемо незадоволство е Грузија со 58 проценти, а земји со најзадоволни граѓани се Хрватска и Северна Македонија, каде само 36 проценти од возрасните искажале дека се незадоволни од нивната финансиска состојба.

Целосниот Извештај за „Финансиската писменост на возрасните во Југоисточна Европа“ можете да го погледнете на англиски јазик на следниот линк.

Continue Reading

Економија

Опфатени преку еден милион граѓани со МСИП – Проектот за подобрување на општински услуги

Александар | Media Press

Published

on

„Изминатава година преку 1.000.000 граѓани беа опфатени со МСИП – Проектот за подобрување на општински услуги. “ – Напиша министерката за Финансии, Нина Ангеловска на својата официјална фејсбук страница

Со проектот се финансираа капитални инвестиции во општините со цел да се подобри животот во нив, а истиот се спроведува од Министерство за финансии со поддршка од World Bank Republic of North Macedonia

Изминатите 12 месеци со проектот е започната или завршена изградба/реконструкција или набавка на:
– училишта во Гевгелија, Велес и Липково,
– градинки во: Центар, Кисела Вода и Гостивар
– детско игралиште и скејт парк во Ѓорче Петров и Илинден
– дом на култура во Демир Капија
– водоводи и канализација Кривогаштани и Гевгелија
– локални улици и патишта во Желино, Сопиште, Карпош, Радовиш, Демир Хисар, Кисела Вода, Шуто Оризари, Кавадарци, Василево, Кочани, Ѓорче Петров и Битола.
– механизација, општински возила и друга општинска инфраструктура во: Скопје, Демир Хисар, Василево, Крушево, Кривогаштани, Гостивар, Бутел, Дојран, Зрновци, Свети Николе, Охрид, Маврово и Ростуше, Делчево, Дебрца, Шуто Оризари, Чешиново и Облешево, Брвеница, Битола, Ново Село, Сопиште, Карпош, Кратово и Боговиње

Целта на МСИП е преку подобрување на општинските услуги во сите општини во земјава, да се подобрат условите за живеење на граѓаните 

Continue Reading