Connect with us

Гевгелија

Капиталните инвестиции во патната и комуналната инфраструктура, стратешка цел на градоначалникот Сашо Поцков

Виолета | Media Press

Published

on

Стратешка цел во првата половина   од градоначалничката функција на градоначалникот на Општина Гевгелија Сашо Поцков биле капителните инвестиции во патната и комуналната инфраструктура, подобрување на квалитетот на животот, одржлив економски и еколошки  развој, финансиска консолидација на општината и кадровото екипирање. Реалиозираните проекти и активности јасно потврдуваат дека ваквите цели се остварени вели во својот отчет градоначалникот на Општина Гевгелија Сашо Поцков, притоа спомнувајќи ги реализираните проекти поголемиот дел изградба на патишта и улици.

Градоначалникот Поцков додаде дека се подобрени условите во сите Основни училишта, во градинките во Гевгелија и населените места, целосно е заменета столаријата и реновирани се тоалетите, отворени се нови детски јасли во Негорци а наскоро и во Миравци. Извршена е  реконструкција на Дневниот центар за деца со посебни потреби. Поцков спомна дека Општина Гевгелија во изминатиот период  подржала околу 100-тина културни манифестации за побогат културно уметнички живот, несебично биле подржани и  спортот и спортските настани, нова опрема за ТПП единца во Гевгелија.

Општината во првата половина на оваа година остварила приходи во висина од  53% а за девет месеци заклучно до септември остварени се 66% од приходите што досега не било случај. Општина Гевгелија е добитник на Златна награда Глобал Локал во категорија на локални заедници, доделена во Хрватска  за создаден и верификуван амбиент за развоја на бизнис.

Гевгелија

Побегнал пациент од дворот на Невропсихијатриска болница Негорци

Виолета | Media Press

Published

on

Случајот го пријавил лекар од Невропсихијатриска болница. Имено на  21.06.2020 околу 18 часот  во Полициската станица Струмица, лекар од Невропсихијатриска болница Негорци пријавил дека од дворот на болницата побегнао лицето  З.В.(39) од Штип, кој во болницата бил пренесен од Затвор од Штип, каде претходно издржувал затворска казна.

Полициската станица Гевгелија презема мерки за пронаоѓање на лицето.

Continue Reading

Гевгелија

Пронајдени 142 мигранти во камион, двајца гевгеличани заработија кривични пријави

Александар | Media Press

Published

on

Регионалниот центар за Гранични работи Југ, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “криумчарење мигранти“ поднесе кривична пријава против  Б.А.(40) и К.Ѓ.(27) двајцата од Гевгелија.

„На 10.06.2020 околу 05:40 часот од страна на мото-патролни служби на Полициската станица за Граничен надзор и Граничен премин Богородица на автопат Гевгелија –Скопје, било забележано товарно возило „ман“ со бугарски национални ознаки и приклучно возило, како се движело со голема брзина.

Потоа мото-патролата се упатила кон товарното возило со цел да го запрат, а кај стариот пат од с.Милетково кон с.Габрово возачот го сопрел товарното возило и избегал.“ – Стои во соопштението од МВР

При преглед над товарното возило биле пронајдени 142 мигранти и биле приведени во полициска станица за понатамошна постапка. 

Continue Reading

Валандово

СВР Струмица поднесоа 77 кривични пријави, меѓу нив има и за 14 радовишани

Александар | Media Press

Published

on

СВР Струмица поднесе 77 кривични пријави против: Џ.Б.(56), А.М.(31), А.М.(38), М.Џ.(29), В.М.(24), А.Ф.(32), С.Ј.(19), М.Ш.(45), Ј.М.(41), Р.И.(37), Е.И.(36), С.А.(23), Б.Б.(21), Е.В.(53), Е.В.(20), К.Д.(16), сите 16 од Струмица.

По Шест лица од с.Банско и с.Василево, струмичко. Д.Ф.(24), Т.И.(39), Ѓ.С.(31), Д.Д.(29), А.А.(27), О.Р.(41), сите шест од с.Банско и С.И.(31), Т.А.(28), С.Ѓ.(31), С.Н.(21), Н.Н.(39), М.Х.(32), сите шест од с.Василево.

А.А.(23) од с.Старо Балдовци, струмичко, З.Ј.(43) од с.Просениково, струмичко, З.М.(47) од с.Радичево – Василево.

Од Радовиш кривични пријави добија 14 лица С.С.(22), А.Б.(25), Р.Ч.(68), Т.С.(40), О.О.(44), Ѓ.С.(43), Д.С.(41), Р.М.(32), С.П.(50), Е.А.(57), А.Ш.(28), Д.Б.(62), М.С.(30), Ц.С.(27).

Во Гевгелија има поднесено 31 кривична пријава Д.Т.(26), М.К.(45), С.М.(36), П.Т.(40), В.Ш.(49), Т.П.(23), Е.П.(29), Б.В.(46), Р.Ѓ.(38), С.С.(57), Е.Ѓ.(46), Б.Г.(67), М.Т.(58), Љ.Ј.(34), В.Т.(55), М.К.(50), А.Т.(29), Ѓ.Г.(40), Е.Д.(19), Л.А.(49), С.Д.(66), Р.Т.(67), З.Д.(54), И.А.(37), М.С.(46), М.С.(60), М.С.(48), Е.Ј.(45), К.П.(40), Ј.С.(39), Ж.Б.(19). и едно лице Т.И.(76) од Валандово

Сите кривични пријави се поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

Пријавените не се придржувале кон воведената мерка за ограничено движење.

Continue Reading