Connect with us

Радовиш

Хуманитарен музички хепенинг во селото Смиљанци во организација на ФА „Китка“ од Ораовица

Виолета | Media Press

Published

on

ФА „Китка“ од Ораовица го органзира својот хуманитарен музички хепенинг во селото Смиљанци сместено во планината Плачковица. 

Присутните граѓани кои го посетија местото не можеа да ододлеат на музиката која се ширеше во плананскиот воздух па заиграа заеднос со играорците.  Инако ФА „Китка“ од Ораовица го организира овој настан со цел одбележување на јубилејни 40 години од формирањето на фолклорниот ансамбал. Како и граѓаните да донираат за изградба на црквата во Смиљанци, но и да уживаат во прекрасната неодолива планинска природа на ова речиси напуштено село,  но сеуште незаборавено и често посетувано од љубителите на планинската природа .

До него води и новизградениот асфалтен пат кој го изгради Општина Радовиш со цел да се олесни пристапот до Смиљанци.

Избори 2020

Чаракчиев ја промовираше изборната програма со делење материјал со информативна содржина во центарот на Радовиш

Виолета | Media Press

Published

on

Кандидатот за пратеник од Радовиш Коле Чаракчиев,  од редовите на СДСМ и коалицијата „Можеме“ на поставен штанд во центарот на градот ја промовираше изборната програма.

„На своите сограѓани им поделивме летоци со информативна содржина и им ја презентиравме програмата за претстојните парламентарни избори“, вели Чаракчиев кој притоа додаде дека средбата со граѓани ја реалзира со целосно почитување на мерките за заштита од корона вирусот.
„Во секоја активност целосно ги почитуваме мерките за спречување на ширењето на корона вирусот“, додава Чаракчиев.

Continue Reading

Избори 2020

Трајанов во разговор со граѓаните во центарот на Радовиш ја промовира програмата

Виолета | Media Press

Published

on

Кандидатото за пратеник од Радовиш од ВМРО ДПМНЕ и коалицијата Обнова за Македонија“ Здравко Трајанов, денеска на поставен  штанд  во центарот на Радовиш, со блиска средба со граѓаните, ја промовираше изборната програма.

Continue Reading

Избори 2020

Трипуновски од Покрајчево: Доаѓаат подобрите времиња за македонскиот аграр

Виолета | Media Press

Published

on

Дополнителниот заменик министер за земјоделство шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски беше во посета на Општина Радовиш. Тој заедно со кандидатот за пратеник од Радовиш од редовите на ВМРО ДОПМНЕ и коалицијата Здравко Трајанов посети еден од сточарите од Покрајчево.

Трипуновски од Покрајчево меѓу другото порача до актуелниот министер за земјоделие, да се пролонгираат роковите за аплицирање за субвенции за земјоделците, за да имаат време земјоделците да аплицираат

Continue Reading