Connect with us

Регион

Ниту една од десетте општини од Југоисточниот регион не е високо транспарентна според податоците од истражувањето на Здружението „Еко Правда“

Марија | Media Press

Published

on

Според резултатите од истражување на транспарентноста во јавните набавки на општините од Југоистокот за 2018 година, ниту една од десетте општини од Југоисточниот регион не е високо транспарентна во информирање на јавноста околу јавните набавки. Четири општини се рангирани  на солидно ниво на транспарентност, четири општини се со ограничено ниво на транспарентност, додека пак две општини се минимално транспарентни.

Ова го покажуваат податоците од истражувањето на Здружението Еко Правда, во рамките на проектот „Мрежа за транспарентност, отчетност и интегритет во јавните набавки”, што го спроведуваат „Центарот за граѓански комуникации“ и „Фондација Фокус“.

Според ова истражување  Општина Дојран е на врвот на ранг листата според транспарентноста на локалните власти во Југоисточниот регион со 39 поени односно, 63% од максималните можни поени.

. Второто, третото и четвртото место ги поделија три општини, односно Општина Богданци, Општина Радовиш и Општина Гевгелија со 61% од максималните поени. Општини со ограничено ниво на транспарентност се Општина Василево со 58% од вкупниот број на поени, потоа Општина Валандово и  Општина Конче со 56% и Општина Босилово со 52% од вкупниот број на поени. Последните две места припаѓаат на Општина Струмица и Општина Ново Село. Вкупно 30 поени доби Општина Струмица, што е 48% од вкупниот број на поени, додека пак Општина Ново Село е најслаборангираната општина со 26 поени, односно 42% од вкупниот број на поени.

Десетте општини од Југоистокот во 2018 година заедно потошиле 10.7 милиони евра пеку спроведени 348 тендери и склучени 426 договори за јавни набавки.

По одделни критериуми анализите покажуваат дека, само една општина на својата веб страна го објавувила годишниот план за јавни набавки за 2018 година, дури седум општини имаат ниска реализација на истиот и ниту една општина нема воспоставено систем за следење на реализацијата на планот за јавни набавки.

На сите општини им недостасуваат податоци на нивните веб страници околу објавување огласи за јавни набавки и објавување на известувањата за склучени договори за јавни набавки и евентуални анекси.

Кај две општини се забележани тендерски документации кои со дискриминаторски елементи можат да ја ограничат конкуренцијата.

Истражувањето е изготвено со помош на грант доделен преку проектот „Мрежа за транспарентност, отчетност и интегритет во јавните набавки”, што го спроведуваат Центарот за граѓански комуникации и Фондацијата Фокус. Содржината на истражувањето е единствена одговорност на Здружението Еко Правда Валандово, на никаков начин не може да се смета дека ги одразува гледиштата на Европската Унија.

Извор: https://www.facebook.com/pg/ekopravda/photos/?tab=album&album_id=134504814622540&__tn__=-UC-R

Македонија

537 граѓани направиле прекршок за неносење заштитна маска, шесетина од нив биле од Југоистокот

Виолета | Media Press

Published

on

Во текот на изминатото деноноќие 28/29.07.2020 на територијата на државата по однос на мерката за неносење лична заштита на лице регистрирани се 537 прекршоци. На ниво на Секторот за внатрешни работи Струмица 61 лице не ја почитувале мерката за носење заштитна маска, од кои по 28 во Гевлелија, 22 во Струмица, 6 во Валандово и 5 во Радовиш и ќе следуваат соодветни мерки.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел  справување со Ковид -19. 

Continue Reading

Регион

Струмичката полиција во два наврати спречила криумчарење на мигранти

Александар | Media Press

Published

on

Според соопштението на МВР, полициски службеници од СВР Струмица спречиле криумчарење на мигранти во непосредна близина на „Раборска крстосница“, струмичко.

Во раните утрински часови вчера, при обид за бегство после запирањето на возилото е уапсен Б.И. кој управувал со возило со кичевски регистарски ознаки. Во возилото биле пронајдени 39 лица мигранти од кои 35 биле од Сирија и четири лица од Ирак.

Истиот ден во попладневните часови, полицајци од СВР Струмица е лишен од слобода Д.Х. од Велес кој управувал со товарно возило „Мерцедес“ со скопски регистарски таблички. Во возилото биле Пронајдени 50 мигранти, 33 од Бангладеш, 15 од Пакистан и две лица од Авганистан.

Увид на местата каде што се пронајдени мигранти извршиле екипи на Регонален центар за гранични работи и СВР Струмица.

По целосно документирање на случајот, против возачите ќе биде поднесени пријави поради постоење основи на сомнение дека сторле кривично дело „криумчарење на мигранти “.

Continue Reading

Македонија

Проф.д-р Ванчо Чифлиганец прогласен за Личност за 2019 година од страна на новинарите од Истокот

Виолета | Media Press

Published

on

Во организација на новинарите од Источниот регион, во склоп на ЗНМ, беа доделени признанија на истакнати личности од бизнисот, спортот, културата, науката, образованието, личности кои особено придонeле за развојот на Источниот регион, на одржаната свеченост во хотел Аурора во Берово .

Проф. Д-р Ванчо Чифлиганец беше избран за Личност за 2019 година.

„Кога ќе се рече проф.д-р Ванчо Чифлиганец, веднаш се мисли на личност чија судбина е да прави успех. Успех кој е од огромно значење за локалната, за регионалната заедница, за државата“, со овие зборови регионалниот центар на новинарите од Источна Македонија, во склоп на ЗНМ, на свеченост во Берово под наслов „Ноќ на источните оскари“, му додели признание на проф.д-р Ванчо Чифлиганец за личност за 2019 година, кој со своето дело придонел за афармација и подигнување на угледот на регионот на национално ниво.

„Верувам во својата држава и сакам да инвестирам и да создаваме добри дела, а признанијата само ја потврдуваат мојата заложба и посветеност. Искрено му се заблагодарувам на Здружението на новинари од Источниот регион што ми го доделија ова признание. Особено сум почестен што доаѓа од новинари од Источна Македонија, од каде што и јас потекнувам, каде што сум се изградил како личност и сум ги доживал првите големи успеси како стопанственик, најмлад директор на рудникот „Бучим“, кој во деведесетите ги доживеа златните времиња, како спортист и како прв човек на Боречката федерација, кој ја однесе Македонија на врвот, освојуваќи европска и светска шампионска титула. Како пратеник биран во два мандати од народот. Како бизнисмен и прв човек на Адора инженеринг, компанија која постави нови стандарди и искачува нови скалила во градежништвото во високоградбата, филантроп, човекољубец, финансиер во спортот, културата, образованието. Сето ова новинарите го препознаа, а тоа за мене има посебно значење, бидејќи тие се гласот на народот во секое општество. Како бизнисмен, спортист, филантроп сметам дека слободата на изразување, на комуникација и на информираност има огромно влијание врз развојот на демократијата. А наградите покрај чест се и одговорност и поттик на нешто што е направено да се развива и продлабочува и секој според потенцијалот и можностите да придонесе во развојот на државата. Сигурен сум дека можеме повеќе од она што досега сме го дале“, порача Чифлиганец.

Во краткото видео подготвено од новинарите од Истокот, во кое се претставени успесите на проф. д-р Ванчо Чифлиганец и неговата улога во афирмацијата и развојот на источниот регион, се вели дека е личност, кој воден од слоганот „Само делата се вистина“ во изминативе 18 години изгради една од најбрзорастечките и најуспешните компании во Македонија, предводник во имплементацијата на иновации, светски стандарди и современи трендови на квалитетно домување. Околу 13.000 граѓани и ја додоа довербата на Адора инженеринг, што за тимот на компанијата значи гордост, но и одговорност.Тоа е еден мал град на Адора. Потврда за успесите се освоените 7 интернационални награди и над 40 национални награди, за општествена одговорност, за енергетска ефикасност, за квалитет. Последниве години проф.д-р Ванчо Чифлиганец како акционер влегува во неколку домашни компании и во финансискиот сектор со што станува најголем акционер во една од најголемите и најсигурните банки во земјава, Комерцијална банка. Тој е голем филантроп, донатор, човекољубец, финансиер во спортот, во културата, образованието за што досега има издвоено над 5 милиони евра.

На свеченоста во Берово, новинарите од Источна Македонија, по шести пат им доделија признанија на истакнати личности од бизнисот, науката, културата, спортот, невладиниот сектор.

Continue Reading