Connect with us

Македонија

Драгана Д. Чифлиганец добитник на престижната награда „40 под 40“ за бизнис лидерите во Европа

Виолета | Media Press

Published

on

Извршната директорка на Адора инженеринг Драгана Д. Чифлиганец ја доби престижната интернационална награда „40 под 40“, што на успешната европска  елита на млади, водечки бизнис лидери,им беше доделена во Амстердам од Bussines Elite Awards. Сите наградени 40 млади лидери под 40 години од 10 држави во Југоисточна Европа и Македонија, се согласија вмрежени заедно да делуваат за подобрување на општество во иднина.

„Ексклузивното признание 40 под 40 е уште една потврда дека посветената работа, амбициозноста и премостувањето на сите препреки и граници во професионалниот развој, се препознаваат и наградуваат, што е сатисфакција за постигнатото и поттик за натаму.Во времето и условите во кои живееме и делуваме, настани како Bussines Elite Awards, се отворен прозорец кон светот на неограничените можности за успех. Од големо значење за бизнис заедницата во Македонија и регионот е вмрежувањето на 40-те млади бизнис лидери од Југоисточна Европа во елитниот бизнис „Executive Club“, и поставувањето нови параметри на комуникација и соработка со најуспешните бизнис лидери од светот, со иста цел, изградба на подобро општество“. – изјави д-р Драгана Д. Чифлиганец, која порача дека младите успешни луѓе, низ своите бизнис и општествено корисни ангажмани треба да му возвратат на општеството и да ги споделуваат успесите,за подобра иднина.

„Гала свеченоста во историската зграда Huis Bartolottiво срцето Амстердам,каде за прв пат беа доделени 40 статуетки на најуспешните млади бизнис лидери под 40 години од регионот, имаше цел да се даде признание и стимулација на нашиот бизнис сектор да расте и да фати чекор со поразвиениот свет, преку вмрежување и развој на блескави кариери и успешни бизнис приказни“.- порача д-р Виктор Ѓорѓиески, регионален директор на Bussines Elite Awards за Југоисточна Европа.

Македонија

Претседателот Пендаровски го врачи мандатот за состав на Влада

Виолета | Media Press

Published

on

Претседателот Стево Пендаровски, на предлог на Коалицијата „Можеме“, денеска му го врачи мандатот на Зоран Заев. Заев вети дека ќе биде премиер наредните 4 години и дека ќе состави нова демократска, политичка, одговорна, европска Влада, со институции кои уште повеќе и уште подобро ќе им служат на граѓаните.

„Врз основа на член 84, став 1, алинеја прва, а во согласност со член 90, став 1 од Уставот на Република Северна Македонија и предлогот на Коалицијата „Можеме“, за мандатор за состав на Влада на Република Северна Македонија го определувам Зоран Заев, претседател на СДСМ и пратеник во Собранието на Република Северна Македонија“, изјави претседателот Пендаровски.

„Денескa имам средба со претседателот на ДУИ, Али Ахмети. Имаме успех во многу аспекти, а имаме и прашања кои не се затворени, а се поприлично сериозни. Се надевам на успех, бидејќи граѓаните ни дадоа насоки кој со кого да преговара“, изјави Заев, додавајќи дека се подготвува да биде премиер во следните четири години.

„Очекувам дека за најмногу 20 дена од денес, Северна Македонија ќе добие ефикасна и посветена Влада која веднаш ќе се посвети на предизвиците кои ги носи пандемијата Ковид-19, Влада која од првиот ден ќе работи на обезбедување повеќе пари, повеќе услуги и подобар живот за секој наш граѓанин“ вели Заев.

Continue Reading

Македонија

За време на викендот нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Виолета | Media Press

Published

on

Времето денеска сончево и топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. Попладне ќе има изолирана појава на нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи, претежно во планинските подрачја. Минималната температура ќе биде во интервал од 12 до 21, а максималната ќе достигне од 28 до 36 степени. УВ=8

Во петок ќе преовладува сончево и топло време со мала до умерена облачност, а во попладневните часови ќе има локална појава на пороен дожд и грмежи. За време на викендот нестабилно ќе биде на повеќе места, а локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со пообилни врнежи, засилен ветер и услови за појава на град. Дневните температури ќе бидат во опаѓање.

Continue Reading

Македонија

Влез во Грција преку „Евзони“ од понеделник со нов протокол

Александар | Media Press

Published

on

 Министерството за внатрешни  работи ги известува граѓаните дека до граничната служба на граничниот премин „Богородица“, од страна на грчката гранична служба од граничниот премин „Евзони“ се добиени дополнителни информации за новиот протокол за влез во Грција на граничниот премин „Евзони“.

Почнувајќи од понеделник 17.08.2020 до понеделник 31.08.2020 часот, на граничниот премин „Евзони“, само во периодот од 06.00 до 22.00 часот по македонско време, влез во Грција ќе може да остварат само државјани на Република Грција, државјани на трети земји кои имаат регулиран престој во Грција, EULEX-дипломатски персонал и членови од нивните семејства, лица кои патуваат од медицински и бизнис причини, а кои претходно биле најавени и добиле одобрување за патување од Aмбасадата на Република Грција во странство, како и возачи на товарни возила. Сите овие лица за да остварат влез во Грција на преминот „Евзони“ потребно е да приложат негативен PCR тест за Ковид-19 од сертифицирана лабораторија на англиски јазик, не постар од 72 часа.

Исто така, останува обврската за претходна електронска најава и добивање на PLF документ (Passenger Locator Form).

Continue Reading