Connect with us

Забава

Највозбудливи музички денови на „Струмица Опен Фестивал“ во август

Виолета | Media Press

Published

on

Според програмата на Струмица Опен Фестивал, во месец август следуваат највозбудливите музички денови. Фестивалот својата кулминација ќе го достигне на 16, 17 и 18 август, трите музички фестивалски денови кога ќе настапат атрактивни музички ѕвезди како што се, Жељко Самарџич, Северина, Дарио и други најавуваат организаторите. Од 9-ти август започнува програмата на сцената „На чешмичката“.

Забава

На денешен ден во 1856 година е роден генијалниот Никола Тесла

Александар | Media Press

Published

on

Како луѓе, ние често пати сонуваме за подобро утре и посветла иднина.  Денес, бележиме 164 години од раѓањето на човекот кој ја осветли нашата иднина, еден од најголемите умови, татко на наизменичната струја, научник, истражувач и пронаоѓач, Никола Тесла. Роден е на 10 јули 1856 година во селото Смилјан, Австро-Унгарија (денешна Хрватска). Иако во себе носел српско потекло, тој подоцна добива американско државјанство и остатокот од својот живот го поминал како граѓанин на САД.

Неговиот придонес во дизајнирањето на современите системи за напојување на наизменична струја, како и Теслиниот калем го издвојваат како еден генијалец и една од најзначајните личности од историјата.  Како наследство на новите генерации, Тесла остави голем број на патенти и пронајдоци во областа на електротехниката и радиотехниката, а особено е запаметен по примената на наизменична струја и радио комуникација.

Како негови најважни пронајдоци се издвојуваат: телеавтоматика (далечинско управување со бродови), систем за безжичен пренос на сигнали, Теслина намотка, големи откритија во физиката, како што се Х-зраци, систем за повеќефазни струи, електрони, космички зраци и многу други.

Тесла бил една неуморна душа за која се сметало дека има фотографска меморија. Можел да запамети книги, експерименти, слики, визии и факти со извонредна точност.
Тој тврдел дека има визии. Наводно, му се појавиле во форма на ненадејни трепки на светлина, каде што гледа како треба да изгледаат неговите пронајдоци. Тесла зборувал 8 јазици, а има добиено и 15 почесни докторати.

За себе тврдел дека не е изумител туку откривач на работи што постојат во природата околу нас. За неговиот успех во инвентивноста, сам тврдел дека се должи на вродената способност да неверојатно визуелизира работи, процеси и настани. Според тоа, тој прво би ги дизајнирал сите свои експерименти во главата, а потоа би ги пренесел во пракса.

Continue Reading

Забава

Во петок бесплатно емитување на Филмот „Прашина“ од Манчевски

Александар | Media Press

Published

on

Во петок, на социјалните мрежи на режисерот Милчо Ман;евски ќе биде споделен линк за бесплатно емитување играниот филм „Прашина“. Ова е поради случувањата со корона вирусот во земјава и пресрет на веќе воведените препораки за заштита и превенција на ширењето на овој вирус.

Линкот за видео стрим ќе бидат споделени на официјалните страници на режисерот на фејсбукинстаграм и твитер.

Второто филмско остварување на Манчевски, филмот „Прашина“ се појави во 2001 година. Главни улоги играат Џозеф Фајнс, Дејвид Венам, Адриан Лестер, Роузмари Марфи, Ен Броше, Николина Кујача, Владо Јовановски, Петар Мирчевски и Јосиф Јосифовски. Кирил Џајковски ја компонираше музиката во филмот.

Премиерното издание беше на 29 Август 2001 на Филмскиот фестивал во Венеција, по што подоцна беше емитуван во други држави меѓу кои и САД.

Continue Reading

Забава

Кијану Ривс и Кери-Ен Мос за продолжението на филмот Матрикс: Четвртиот дел има одлично сценарио и преубава содржина

Александар | Media Press

Published

on

Поминаа скоро две децении откакоа приказната за Matrix заврши во 2003 година со двете продолженија The Matrix Reloaded и The Matrix Revolutions.

Двојката Лана и Лили Вачовски ја оживуваат оваа приказна и во филмот како главна улога повторно се појавува Кијану Ривс во улогата на ликот Нео.

Лана Вачовски напишала одлично сценарио со преубава приказна што го поттикнала Ривс да го прифати проектот. Тоа е единстевената причина да се работи на тоа, додал Ривс
Тој вели дека е одлично да се работи со неа.

Во четвртиот дел на франчизата Matrix се враќа и глумицата Кери-Ен Мос, која за изјавила дека никогаш не очекувала дека ќе се снима и четвртиот дел. Првиот филм „The Matrix“ беше емитуван за прв пат во 1999, а наредните две продолженија – во 2003 година.

Франчизата го следи карактерот на Ривс, Нео и група херои кои се борат против машини кои ги затвориле луѓето во ултра реалистична виртуелна реалност.

Continue Reading