Connect with us

Видео

Викендот колони од возила на граничниот премин Богородица Евзони

Виолета | Media Press

Published

on

МВР им дели вода на патниците кои на високите температури  чекаат во граничниот простор.  Сите патници кои во текот на денот  поради зголемената фрекфенција се најдоа во меѓупросторот помеѓу двете граници од страна на полициските службеници од граничниот премин Богородица добиваа шишиња со вода за пиење.

Од утрово фрекфенцијата на најголемиот граничниот премин со Грција значително е зголемена , а во еден период дојде и целосно спојување на  двата премини од возилата кои го исполнија граничниот меѓупростор..

 Од МВР информираа дека во делот на македонска страна нема застој и поминувањето на границата е без проблеми,а максималното време за минување било петнаесетина минути, но се создавал застој на грчка страна поради што дошло и до подолги колони.

Подобрените временски услови и шпицот на туристичката сезона се главната причина за зголемената фрекфенција во текот на овој ден.  Само до 13 часот биле регистрирани 13.000 патници кои оствариле влез во Грција што е за околу 40%  повеќе во однос на претходните викенди.Поголемиот дел, односно околу 8000 се македонски државјани, а останатите патници се странци од кои најмногу Срби.

Видео

„Ќе брмчи Иџе“ промотивна трка низ скопските улици во чест на медицинарите и полицијата

Александар | Media Press

Published

on

„Медицинарите и полицијата се нашите херои“ оваа порака вчера ја пренесе најдобриот македонски автомобилист Igor Idze Stefanovski. Преку промотивната трка насловена ,,ќе брмчи Иџе“ тој дава поддршка на медицинските лица, полицијата, армијата кои се на првата борбена линија во овој тежок период предизвикан од  пандемијата на коронавирусот. .

Иџе во време на полицискиот час едноставно го размрда Скопје, ги извади околните жители на балконите да се пофали со неговото ново возило со кое ќе се натпреварува следната автомобилистичка сезона.

Continue Reading

Видео

Видео кое предизвика големо внимание

Александар | Media Press

Published

on

На социјалните мрежи се појави видео како се подготвува со заштитна опрема медицинскиот персонал во болниците во Италија, кои се грижат за пациантите заразани со корона вирус.

Под видеото стои:
❤️ 🇮🇹 ИТАЛИЈАНСКИ ХЕРОИ 🇮🇹 ❤️


ЛИНК ДО ВИДЕОТО

Continue Reading

Видео

Заев обелодени, зошто граѓаните во државава не можат да дојдат до лекови на рецепт

Avatar

Published

on

Претседателотна Владата Зоран Заев, на седницата за пратенички прашања обелодени причини откриени низ анализа, зошто граѓаните во државава не можат да дојдат до лекови на рецепт во текот на целиот месец, туку само на почетокот на месецот.

Тој рече дека нешто повеќе од година се работи на ова прашање, дека контроли покажале злоупотреби, дека се прави комплетно информатички систем на контрола и најави целосно решение на проблемот на есен.

Continue Reading